Microsoft Memnun: 180 Milyon Windows Vista Lisansı Satıldı

Bu konuyu okuyanlar

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
şu konudaki microsoft karşıtı yorumları okuyorum da :) sadece gülüp geçiyorum. yok bu kadar ön yargı yaa...

KachacK

Asistan
Reaksiyon puanı
0
....bilgisayar bilgisi olanlar ne yapıyor.
İlk sordukları şey Vista yerien XP yüklenebilyormu buna ve driverlarını bulabilir miyiz! 180 milyon kopya sayı olarak büyük görünsede şu an 1 milyarı aşmış bigisayar sayısına kıyasla %15 civarı anlamına geldiğini anlamak hiçte güç değil!...

bu da yeni bir polemik!
sözüm ona pcden anlamayanlar yada yeni pc alanların dışında herkes xp kullanıyor! sanki "arkadaşlar pcden anlayanlar zaten xp kullanır" savunması. yok böyle birşey! Vista ile Xp tamamen farklı mantıklara sahiptir. Bu şunu gibidir. Nokia kullanan bir adam SonyEricssona pek sıcak bakamz çünkü nokia nın klasik menüsü onu telaşlandırmaz. Xp ve Vista da öyle. En basitinden Vista Start Menüsü bile bir karmaşa gibidir ilk bkışta....

bakınız size ta 2004 ilk çeyreğinden nostaljik bir makale, Windows 98 desteği kalkacak diye koparılan yargaraya dair ufak bir alıntı;

"Windows XP’nin yavaş yayılımı
Sonuç olarak bu ürünlere son verildiği açıklaması, genellikle "bir üst programa geçirmeye zorlama" stratejisi olarak görüldü. İşyerleri ve evlerdeki kullanıcılar aynı şekilde düşünerek daha fazla bilgisayar donanımı gerektiren bir sisteme geçmekte isteksiz davrandılar. Merkezi Ottawa’da bulunan ve bilgisayar şirketlerinin malvarlıklarının analizini yapanAssetMetrix, ABD’de çeşitli boyutlardaki 670 şirketten 370.000 PC’ye dayanarak, Windows 95/98/NT işletim sistemlerinin kullanıcılarının, tüm Windows işletim sistemleri arasında, yüzde 40’dan fazla bir paya sahip olduğunu tespit etti. Ocak 2001’de piyasaya sürülen Windows XP sadece yüzde 6,6 bir paya sahipken şirketlerin sadece yüzde 19,8’i Windows 95 ya da 98 sistemlerini kullanmıyordu. Diğer araştırmalar da eski sistemlerin yaygın kullanılmakta olduğu tespitini destekliyor. IT Week şirketlerin yaklaşık olarak yüzde 35’inin hâlâ bazı masaüstü bilgisayarlarında Windows 95, 98 ya da ME (Millenium-Binyıl serisi) işletim sistemlerinin yüklü olduğunu yazdı.
Ev kullanıcıları için de durum pek farklı değil. İnternet tarama sitesi Google’a göre, Eylül 2003’de internet taramalarının yüzde 29’u Windows 98 kullanan bilgisayarlardan yapıldı. Analyst IDC dünyada Windows 98 kullanan 39 milyon insan olduğunu ortaya çıkarttı."

kaynak

Sonuç mu?
fazla söze gerek yok. Xp ye nasıl önyargılar olduysa 7 sene önce, Vistaya da aynı şekilde önyargılar var şuan. Ve Xp nasıl gözde olduysa, Vista da aynı şekilde gözde olacaktır...

Son mesajlar