Mevcut Kasamı Geliştirmek İçin Ne Yapabiliriz?

Bu konuyu okuyanlar

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Merhaba.

Elimde yaklasık 1-2 yıl önce topladığım bilgisayarım var. Maddi olarak bütcem 12 bin liralara kadar çıkıyor yalnız bu o kadar vereceğimiz anlamına gelmiyor.

Amacım elimde ki bilgisayarımın üstüne bişiler katarak performans arttırmak ne kadar uyguna cıkartırsak o kadar iyidir. Yoksa 10 12 binlere sıfır kasa kurmayı bende biliyorum ama elimde zaten bana yeten ama artık son zamanlarda cok tatmın etmeyen, bir kaç ekran kartı ıvır zıvırla performans arttırabilirmiyiz?

Donanım özelliklerimi yazıyorum:

Asus DirectCU II OC 2GB GDDR5 Radeon R9 270 oc model ekran kartı
Asus R9 270 DirectCU II 2GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı

Kingston 8GB (2x4GB) HyperX Savage DDR3 1866MHz CL9 PC Ram olarak sanırım bu olması gerekiyor, kutusunu bulamadım tasarım olarak aynılar 4gb 2x olarak var sanırım bu benim ramlerim 8gb toplam.
Kingston 8GB (2x4GB) HyperX Savage DDR3 1866MHz CL9 PC Ram

MSI Z97 PC Mate Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart 'a sahibim.
MSI Z97 PC Mate Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart

Intel Core i5 4460 Soket 1150 3.2GHz 6MB Önbellek 22nm İşlemci 'im var.
Intel Core i5 4460 Soket 1150 3.2GHz 6MB Önbellek 22nm İşlemci

ZALMAN Z3 PLUS MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA'm var.
ZALMAN Z3 PLUS MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA

ZALMAN ZM600-LE SERİSİ 600W GÜÇ KAYNAĞI power s.
ZALMAN ZM600-LE SERİSİ 600W GÜÇ KAYNAĞI

Klavye ve Mause konusunda önerilerinize açığım. Monitör olarak 1680x1050 (32bit) 60hz samsung 21'' bir monitörüm var iyi güzelde artık bu çözünürlük mazide kaldı millet 4k ya 8 kya geçti bizde artık hiç yoktan 1900x10xx çözünürlüklü gaming monitör düşünüyorum 1ms tepkime süreci olan 60 hzden fazla 70 75hz. 21 inc'' den büyük 24 27 olabilir max bütcem 1000-1100 monitör için. Önemli : FreeSync özelliği olan bir monitör ve kart bulmamız gerekiyor, fps sabitlemede performans düşüyor, sabitleme açınca görüntüde yırtılma vs oluyor bildiğim kadarıyla Freesync özellikli monitör ve kart olunca açık fps olarak oynayabiliyormuşuz görüntü yırtılmadan, sanki sabitleme açık gibi.

Amacım aşırıya kacıp öyle 7 8 binler yerine şöyle 3 5 bine olayı kapatmak istiyorum. Sistemim bu, monitör şart. 3 5 bine sistem üstünde upgrade yapabilirsek eğer, bütceye göre klavye ve mauseyide değiştiririz.

Beklentim: Lol Smite Pugb gibi oyunlarda güzel tatminkar sonuçlar almak güzel grafiklerde oynamak. Lol ve Smite'da performansı gayet iyi ama yinede yükseltmek istiyorum.

Hazır bu kadar sorduk biraz daha soralım :) Çift monitör yapsak ne olur? yani yayıncılar kullandığı gibi bazen oyundayken masaüstünü diğer monitörden alt tab atmadan falan kontrol ediliyormuş vs, masam müsait böyle bişi yapmak oyunlarda performansı düşürürse iptal edelim, etmezse ona uygun bişiler ayarlamamız lazım :D sayın forum üyeleri kolay gelsin :)

Kulaklık olarak Razer Kraken Chroma V2 Oval olan üründen aldım. Yavaştan toplayalım artık :)

Yardımlarınızı bekliyorum.

---- Mesajlar birleştirildi ----

http://www.vatanbilgisayar.com/aoc-led-27-g2778vq-75hz-1-ms-adaptive-sync-full-hd-dp-port-gaming-monitor.html

monitör olarak bunu düşünüyorum ?

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Açıkçası ilk olarak monitörden başlayalım diyorum.Bu monitörü önerebilirim.144 Hz ve 1ms ama FreeSync değil çünkü Nvidia ekran kartı almak daha iyi olacaktır.AMD ler mining olayı yüzünde uçtu çünkü :)

BenQ XL2411 24" 1ms (Analog+DVI-D+HDMI) 144hz Full HD Oyuncu Fiyatı

144 Hz de zaten görüntünün akış eşiği daha yüksek olduğu için bu eşiği çok fazla aşacak oyunlar çok yok olsa bile yırtılmaya sebep vermez diye düşünüyorum.

6 GB 1060 önereceğim.Belki çok küçük oranda darboğaz yapar ama abartılacak bir şey olmaz.Sahip olduğunuz işlemcinin nesili eski olduğu için daha güçlü bir işlemci bulsak bile çok pahalı olacaktır.Yeni anakart almaya kalksak bu sefer RAM değişimi de yapmak zorunda kalacağız yani anakart+RAM+işlemci tahmini 1800 TL ye patlayacak.Eğer diyorsanız bunları da yenileyelim ona göre donanımlarda öneririm.

MSI NVIDIA GeForce GTX 1060 GAMING X 6G 6GB 192 bit GDDR5 Fiyatı

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Monitöre bende okeyim. 144hz olduğu için v,sync kapalı şekilde rahat oynayabiliriz 144hzden sonra yırtacağı için ve o fps'i lolde bile alamıyosun oyunun ilerleyen zamanlarında haliyle normal yani freesync koymamaları :) 27 gibi gereksiz abartı olmaması hoş olmuş.

Şimdi monitör okey, Battlefield 4 oynuyorum aktif olarak şu anda oto high ayarlarda 80 90 fps alıyorum. DX 'i mantle olarak değiştirdiğimde 100 110 fpslere çıktım High ayarlarda online 64 kişilik full dolu savaş maplerinden bahsediyorum :) haliyle 1060 her türlü yetecektir bu karttan sonra zaten performansı tatminkar.

Fakat kafama takılan sorun darboğaz dediğimiz olay yani yeni anakart işlemci ve ram alsak bu 3'ü kaça patlar? ve gerekirmi?

şu anda 8gb ram var aynısından bi 8 gb daha alsam, üstüne 1060'ı bide monitörü alsam alıcağım fps ile, yeni işlemci ram ve anakartlı pc arasında öyle aman aman fark olcak mı? 5 10 bişise gerek yok masrafa?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Monitöre bende okeyim. 144hz olduğu için v,sync kapalı şekilde rahat oynayabiliriz 144hzden sonra yırtacağı için ve o fps'i lolde bile alamıyosun oyunun ilerleyen zamanlarında haliyle normal yani freesync koymamaları :) 27 gibi gereksiz abartı olmaması hoş olmuş.

Şimdi monitör okey, Battlefield 4 oynuyorum aktif olarak şu anda oto high ayarlarda 80 90 fps alıyorum. DX 'i mantle olarak değiştirdiğimde 100 110 fpslere çıktım High ayarlarda online 64 kişilik full dolu savaş maplerinden bahsediyorum :) haliyle 1060 her türlü yetecektir bu karttan sonra zaten performansı tatminkar.

Fakat kafama takılan sorun darboğaz dediğimiz olay yani yeni anakart işlemci ve ram alsak bu 3'ü kaça patlar? ve gerekirmi?

şu anda 8gb ram var aynısından bi 8 gb daha alsam, üstüne 1060'ı bide monitörü alsam alıcağım fps ile, yeni işlemci ram ve anakartlı pc arasında öyle aman aman fark olcak mı? 5 10 bişise gerek yok masrafa?
5-10 FPS gibi bir fark olmaz.800-1000 TL arası işlemci, 450 TL anakart ve 550 TL ye de 8 GB 3200 MHz RAM alıp değiştirebilirsiniz sistemi ve kesinlikle çok daha etkili olacaktır.Bu üçü ortalama almak istediğiniz işlemciye göre 1800-2000 arası patlar.Tabi birde sıvı soğutucu alıp O.C. yapmak isterseniz buna 350 TL daha ekleyebiliriz.Ben size ürünleri atayım bir bakın isterseniz.

Şimdi bu işlemci 800 TL fiyat bandına sahip bir ürün isterseniz : AMD Ryzen R5 2400G Soket AM4 3.6GHz 6MB Önbellek 65W 4 Çekirdek Vega 11 GPU İşlemci | ITOPYA

Bu işlemci ise O.C. destekli hız aşırtma yapabileceğiniz ama sıvı soğutucu gerektiren bir işlemci : AMD Ryzen 5 1600X Soket AM4 3.6GHz 19MB Önbellek 95W 6 Çekirdek İşlemci | ITOPYA

Bu işlemci ise sıvı soğutucu gerektirmeden ilk attığım işlemciye göre daha iyi performans sunan bir işlemci : AMD Ryzen 5 1600 Soket AM4 3.2GHz 19MB Önbellek 65W 6 Çekirdek İşlemci | ITOPYA

Anakartımız bu : MSI B350 PC MATE AMD Çipset Soket AM4 DDR4 3200MHz(OC) VGA DVI HDMI Anakart | ITOPYA

RAM : GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah DDR4 3200Mhz CL16 Single Kit Ram | ITOPYA