Meslek liselilerin tek çıkış yolu yurtdışı eğitimi mi?

Bu konuyu okuyanlar

llavinya

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
92
Meslek liselilerin tek çıkış yolu yurtdışı eğitimi mi?

Danıştay'ın YÖK'ün katsayı düzenlemesini ikinci defa iptal etmesi, meslek lisesi öğrencilerinin de tepkisini çekiyor. Sıkıntılarını internetteki forumlarda paylaşan meslek liseliler, aile bütçelerini zorlamadan yurt dışında üniversite eğitimi alabilmenin yollarını arıyor."Meslek liseliyiz diye yok sayılıyoruz. Bu ülkede üniversite eğitim hakkımız bile çok görülüyor." diyen öğrenciler, Danıştay'ın kararının, imam hatip liselilerin yanında kendilerini de yaktığını ifade etti. Türkiye'de 20 bin merkezde bir o kadar din görevlisi bulunduğunu hatırlatan meslek liseliler, "Bu ülkeye din görevlisi de gerekli. 100 bin meslek liseli, bu kararla mağdur ediliyor." dedi. Dertlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK'ün çözebileceğine inanan mağdur öğrenciler, Bulgaristan'da okumanın yollarını arıyor. Komşu ülkede tıp, eczacılık, mühendislikler, hukuk, uluslararası ilişkiler gibi birçok bölümde okuyabilmelerinin mümkün olduğunu öğrenen meslek liseliler, problemin çözümlenmemesi halinde farklı yolları devreye sokacaklarını belirtiyor. Danıştay mağduru Osman Sezen, arkadaşlarına, "Stres yok, Bulgaristan'da eğitim alabiliyoruz." diyerek moral veriyor. Burhan Çelik se imam hatiplilerle birlikte kendilerinin de yandığını belirtirken Danıştay'a çatıyor: "Amaçları belli." Eda Demirel de meslek liselilerin bir yerlere gelmesinin istenmediğine dikkat çekiyor. Hatice Yel, "Katsayılarla uğraştıkları kadar başka şeylerle uğraşsalardı, Türkiye şu anda gelişmekte olan değil, gelişmiş bir ülke olacaktı." diyor. (CİHAN)

Kaynak

Mirack1907

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Katılıyorum :) Açık ögretim Meslek lisesi öğrencisiyim bende. Bakalım ne olacak bu işin sonu

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Hatice Yel, "Katsayılarla uğraştıkları kadar başka şeylerle uğraşsalardı, Türkiye şu anda gelişmekte olan değil, gelişmiş bir ülke olacaktı." diyor.
Ne kadar güzel söylemiş :)
Ben seneye düz liseye geçiyorum.Olmayacak böle

ahky

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Anladığım kadarıyla meslek liseliler kendi alanlarını seçtiklerinde herhangi bir kayıpları olmuyor?Anlamadığım neden Ortaokuldan sonra meslek lisesi seçiliyor?Seçiliyorsa neden üniversitede kendi alanlarında devam etmiyorlar.Devam etmiyeceklerse neden meslek lisesi okuyorlar?Körü körüne mi gidiliyo liseye yada meslek lisesine anlamadım.Liseyi bitiren adam Üni.de hangi bölüm okusam diye plan yapıyo bence bu planlama daha erken olmalı Ortaokuldan sonra başlamalı... Meslek edinmek isteyen gider meslek lisesine bitirir kendi alanında Üni.ye devam eder böyle katsayıdır bilmem nedir uğraşmaz.