Haber Mesh WiFi Ağı Kurmanın Kolay Yolu

Bu konuyu okuyanlar

TP-Link Türkiye

Temsilci
Temsilci
Katılım
26 Mart 2013
Mesajlar
413
Reaksiyon puanı
95
Puanları
28
TP-Link’in yeni nesil ağ ürünlerinin birçoğunda yer alan OneMesh teknolojisi sayesinde evlerde kolayca Mesh WiFi ağı kurmak mümkün oluyor. Özel bir Mesh sistemi almadan, OneMesh desteğine sahip modem, yönlendirici ya da WiFi menzil genişleticiler bir arada kullanıldığında otomatik olarak Mesh ağı kuruluyor.


24 Kasım 2021 – Evlerde WiFi’a bağlı cihaz sayısı sürekli artıyor. Bu nedenle evin her yerinde, her bölgesinde kesintisiz bir WiFi bağlantısı günümüzde her evin ihtiyacı haline geldi. Ayrıca her yeri kapsayan bu ağın içinde kesintisiz bağlı olarak dolaşmak da artık bir gereksinim. Mobil cihazlarla evin içinde dolaşırken görüntülü sohbet etmek, film izlemeyi sürdürmek ya da online oyun oynamak ve kısa süreli de olsa bağlantı kesintisi yaşamamak herkesin isteği. Aynı ağ adı ve şifresi ile evin her yerinde kesintisiz ağ oluşturmak için en ideal teknoloji, Mesh WiFi teknolojisi. Bir evde ya da küçük ofiste Mesh ağı kurmak için genelde Mesh WiFi sistemleri alıp kurmak gerekiyor. Örneğin TP-Link®’in Deco serisi ürünleri bu konuda ideal çözümler arasında. Ama Mesh sistemi almadan da Mesh ağı kurmak mümkün!TP-Link’in OneMeshTM adını verdiği Mesh eko sistemi, modem, yönlendirici (router), WiFi menzil genişletici (range extender), 4G router gibi farklı ağ ürünlerinde artık standart hale geldi. Yeni nesil TP-Link ağ ürünlerinin çoğunda OneMeshTM desteği bulunuyor. Ayrıca yeni model olmasa da var olan birçok modelin yeni sürümlerinde (versiyonlarında) de OneMeshTM teknolojisi yer alıyor. Bu sayede OneMeshTM desteğine sahip bir TP-Link ağ ürünü kullananlar, Mesh WiFi ağına ilk adımı da atmış oluyorlar.

forum-1.png

OneMeshTM ile nasıl Mesh ağı kuruluyor?

TP-Link’in OneMeshTM teknolojisine sahip ürünler birbirine bağlandığında Mesh WiFi ağı oluşturulabiliyor. Örneğin, OneMeshTM desteği olan bir modemi ya da yönlendiricisi olan bir kullanıcı, evin her yerinde WiFi’a erişmek için OneMeshTM desteği olan bir menzil genişletici alıp kurduğunda ev ağı artık bir Mesh WiFi ağı oluyor. Mutlaka önce OneMeshTM destekli modem sahibi olunması da gerekmiyor. Tercih ettiği/kullandığı menzil genişletici ya da powerline adaptörü OneMeshTM destekli olan bir kullanıcı modemini yenilemek istediğinde ya da bir yönlendirici ağa dahil edeceğinde OneMeshTM destekli bir model tercih edebilir ve yine Mesh WiFi ağına kolayca sahip olabilir. Mesh teknolojisi sayesinde ağa eklenen OneMeshTM destekli yeni ağ ürünleri de aynı ağ adı ve şifreyle çalışıyorlar ve bu cihazlar arasında geçiş kullanıcı tarafından hissedilmiyor. Salondan çıkıp evin ucundaki odaya bağlantı kesilmeden, yeni ağı seçmeden ve şifre girmeden online olarak gidilebiliyor. OneMeshTM ile hem güçlü, hem de kesintisiz bir WiFi ağı kurulmuş oluyor.TP-Link’in şu anda satılmakta olan ev WiFi ürünlerinin pek çoğunda OneMeshTM desteği yer alıyor. Modem, yönlendirici, menzil genişletici, 4G yönlendiriciler, powerline adaptörler OneMeshTM desteğine sahip ürün grupları arasında. Bu grup ürünlerin yeni sürümlerinde ve/veya yeni modellerinde genelde OneMeshTM desteği de oluyor (TP-Link OneMeshTM desteğine sahip ürünler için: TP-Link OneMesh Aygıtları).TP-Link kullanıcıları kolayca Mesh WiFi ağı oluşturmak isterlerse kullandıkları TP-Link ürününde OneMeshTM desteği olup olmadığını kontrol edebilirler. TP-Link yetkilileri, OneMeshTM desteğine sahip herhangi bir ağ ürününe sahip olan kullanıcıların, yeni bir ağ ürünü alacağı zaman OneMeshTM destekli bir modeli tercih etmelerinin avantajlı olacağını belirtiyorlar. Böylece örneğin yönlendiricisi OneMeshTM destekli olan bir kullanıcı, powerline adaptör ya da menzil genişletici almak istediğinde OneMeshTM destekli bir modeli seçerse evde Mesh WiFi ağı oluşturabilir. Tüketiciler ağ ürünü alırken bu tür özelliklere de dikkat etmeliler ve yeni nesil ağ teknolojilerine sahip ürünleri tercih etmeliler.TP-Link OneMeshTM teknolojisi hakkında daha ayrıntılı bilgi için: https://www.tp-link.com/tr/onemesh/

ezgif.com-gif-maker-4.gif
 
Üst