• OPPO Watch Free inceleme!

    AMOLED ekranlı ve nispeten daha uygun fiyatlı akıllı saat OPPO Watch Free modelini inceledik. İşte özellikleri!

Merkez Bankası'ndan Önden Yüklemeli Faiz Hamlesi

Bu konuyu okuyanlar

p04w04p5

dilf lover😴🥱
Yönetici
Moderatör
Katılım
17 Şubat 2018
Mesajlar
2,835
Çözümler
4
Reaksiyon puanı
6,846
Puanları
113
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Buna göre politika faizi 200 baz puan artışlı %19 seviyesine çıkarıldı. Piyasanın beklentisi faizin 100 baz puan arttırılması yönündeydi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 19'a çıkardı.

Karar metninde enflasyon için olan beklentiler, fiyatlama ve orta vadeli enflasyon görünümü konusundaki riskler dikkate alınarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildiği vurgulandı.


Gerekmesi durumunda metinde ilave parasal sıkılaşma yapılabileceğ de işaret edildi.

Genişleyici parasal ve mali politikalar ile aşılamanın dağıtılma sürecinde yaşanan olumlu gelişmeler ile birlikte küresel büyüme görünümünde iyileşme ve uluslararası emtia fiyatlarında artış görüldüğünü belirten TCMB yükselen küresel enflasyon beklentilerinin, gelişmiş ülke para politikalarına ilişkin belirsizliklere ve küresel finansal piyasalarda dalgalanmaya yol açtığına dikkat çekti.

Metinde iktisadi faaliyette güçlü bir seyir izlendiği, salgına bağlı kısıtlamaların düşürülmesi ile birlikte hizmetlerin ve bağlantılı sektörlerde iktisadi faaliyetin artmasının da beklendiği ifade edildi.

Bu olay ile birlikte, gelen salgının seyri ile alakalı olabilecek gelişmelere bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerindeki risklerin öneminin korunduğunu ve salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güçlü seyreden iç talebin yanı sıra ithalat fiyatlarınındaki artışların cari işlemler dengesini kötü etkilmeye devam ettiği de belirtildi.

TCMB'nin metinde belirttiğ "Finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte yavaşlayan kredi büyümesi son dönemde bir miktar yükseliş eğilimi sergilemiştir." ifadesi ile birlikte kredi büyümesine de dikkat çekti.

TCMB metninde enflasyon görünümündeki riskli olayların altına da çizgi çekti. Bu konuyla ilgili olarak metinde, "İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Öte yandan, bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır. Gerçekleştirilen parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale geleceği beklentisi korunmakla birlikte, son dönemde kredi büyümesindeki yükseliş eğilimi ile ithal maliyetlerdeki artış, talep ve maliyet unsurlarında öngörülen kademeli iyileşmeyi geciktirmektedir." cümleleri yer aldı.

TCMB, bu metindeki değerlendirmelerden sonra söz konusu gelişmelerin enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve orta vadeli enflasyon görünümü üzerinde oluşturduğu yukarı yönlü sorunları dikkate alarak, önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına yönelik karar verdiğini açıkladı.

Önden yüklemeli mesajının yanında TCMB ilave sıkılaşma mesajı da metinde yer aldı: TCMB bu konuda şu açıklamaları yaptı:

2021 yılsonu tahmin hedefi dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar, sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenmeye devam edilecektir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır.

1616104804829.png


Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir. Sıkı para politikası duruşunun bu şekilde sürdürülmesinin fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

 
Son düzenleme:
Üst