Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı! İşte TCMB Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklaması!

Bu konuyu okuyanlar

Katılım
24 Mayıs 2017
Mesajlar
7,167
Reaksiyon puanı
625
Puanları
113
Yaş
23
160120191027177364403_2.jpgMerkez Bankası faiz kararı toplantısı TCMB son dakika açıklamaları 2019 yılı için heyecanla bekleniyor. Merkez Bankası faiz toplantısı ne zaman, saat kaçta? Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı kararı yılın belirli dönemlerinde açıklanıyor. Bu yıl ilk toplantı 16 Ocak tarihinde yapıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu'nun 2019 yılı ilk toplantısı sonuçlarını açıklandı. Buna göre Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulundan yapılan açıklamada, "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildi." ifadesine yer verildi. Açıklamada, "Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir." denildi.

Merkez Bankası faiz kararı toplantısı açıklaması yapıldı. Merkez Bankası faiz açıklaması merak edilen konular arasında yer alıyor. TCMB son dakika açıklaması araştırılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamayı bekliyordu. 2019 yılında ilk toplantı 16 Ocak tarihinde gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu'nun 2019 yılı ilk toplantısı sonuçlarını açıklandı. Buna göre Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulundan yapılan açıklamada, "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildi." ifadesine yer verildi. Açıklamada, "Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir." denildi.
SON DAKİKA…
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Banka politika faizini %24’te sabit tuttu.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu'nun 2019 yılı ilk toplantısı sonuçlarını açıklandı. Buna göre Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.
Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 24'te sabit tuttu.
"Sıkı parasal duruş korunacak"
Merkez Bankası Para Politikası Kurulundan yapılan açıklamada, "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildi." ifadesine yer verildi.
Açıklamada, "Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir." denildi.
MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Merkez Bankası faiz kararı toplantısı 16 Ocak tarihinde yapılacak. Son toplantı kararı 14.00'da açıklanmıştı. Güncel açıklamaları haberimiz içerisinden takip edebilirsiniz.
BEKLENTİLER NE YÖNDE?
Ekonomistler, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, yarın gerçekleştirilecek PPK toplantısında yüzde 24 seviyesindeki politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında değişiklik yapılmayacağını belirtiyor.
Karar metni tonunda değişiklik olabileceğini ifade eden analistler, sıkı para politikası duruşunda herhangi bir gevşeme sinyalinin verilmeyeceğini ve para politikasında temkinin elden bırakılmayacağını dile getirdi.
121220181458050911542.jpg

"İÇ TALEP KAYNAKLI BÜYÜMEDE YAVAŞLAMAYA VURGU YAPILABİLİR"
Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı, enflasyondan son dönemde alınan ılımlı sinyallere karşın, fiyat istikrarına ilişkin risklerin devam ettiğine dair genel görüşte değişiklik beklemediklerini söyledi.
Özellikle, son üretim verileri doğrultusunda, iç talep kaynaklı büyümede yavaşlamaya vurgu yapılabileceğini belirten Tokalı, "Bu toplantıda bir değişiklik yapmasını ve sıkı para politikasının riskler azalana kadar korunması duruşunda değişiklik beklemezken, gelecek döneme ilişkin sıkı para politikasında gevşeme alanı yaratması açısından, küresel sıkılaşmada yavaşlama sinyallerine yer verdiğini görebiliriz. Ancak, kısa vadede duruşta, özellikle jeopolitik risklerin de etkisiyle, herhangi bir gevşeme sinyali vermesini beklemeyiz." şeklinde konuştu.
Merkez Bankası tarih verdi! Olağanüstü Genel Kurul...
121220181458160919690.jpg

"PARA POLİTİKASINDA TEMKİN ELDEN BIRAKILMAMALI"
AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, Merkez Bankası'nın faizlerde bir değişiklik yapamayarak beklemede kalacağını belirtti.
Karar metninin tonunda bir değişim ihtimalinin olduğuna işaret eden Bürümcekçi, "Bilindiği gibi, para politikası duruşuna ilişkin mesaj cümlesinde, 'gerekirse ilave parasal sıkılaşma yapılabilir' şeklinde bir ifade bulunmakta. TCMB, faiz indirimine ilerleyen dönemlerde yönelmek istiyorsa, sıkılaşma yönündeki bu ifadeyi daha nötr hale getirmek isteyecektir. Ancak bunu hemen bu toplantıda yapıp yapmayacağı net değildir." diye konuştu.
Bürümcekçi, küresel makro ortam ve jeopolitik faktörlerin yeni yılın ilk günlerinde çok dalgalı bir görünüm sergilediğini söyledi.
121220181458450911989.jpg

Risk iştahının yıla olumlu başlasa da, gelişen ülkelere yönelik portföy akımlarının hızla tersine dönebileceğine dikkati çeken Bürümcekçi, "Özellikle, Türk lirasının son günlerde gelişen ülke para birimlerinden olumsuz yönde ayrışması, para politikasında temkinin elden bırakılmaması gerektiğini düşündürmektedir." dedi.
AA Finans PPK Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, politika faizinin sabit tutulacağını belirtti.Kaynak: Akşam
 

Son mesajlar

Üst