Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal Görevden Alındı!

Bu konuyu okuyanlar

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Yeni anayasa ile merkez bankası başkanlığı doğrudan cumhurbaşkanına devredilsin bu dertten kurtulalım. Merkez bankasının bağımsız olması falan zaten pek umurunda değil kendi istediği gibi davranmayınca oyuncak gibi değiştirip duruyor.

2019’da yine bir merkez bankası başkanını görevden alınca şöyle demiş.
Merkez Bankası başkanını görevden aldım çünkü laf dinlemiyor adam"

Dünya ülkeleri merkez bankalarını bağımsız tutmaya çalışırken bizim halimiz bu. Bu ortamda ekonomi düzelmez.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
İşini düzgün yapıyordu gayet. Yemin ederim saçmalık.

O konu biraz tartışılır...

Merkez bankası başkanı değiştğinde faiz yüzde 9 bandında idi şurda 3 ay oldu olmadı yüzde 19'a geldi sabah akşam Faiz arttırımına gidiliyor :(

Not: Devlet için doların 10 TL olması mı Faizin yüzde 20 olması mı desen yüzde 99 gerekirse Dolar 10 TL olsun ama faizler düşük kalsın ister... Devlet Faiz ödemekten belini doğrultamıyor böyle olunca 3 ay içinde dünyada en yüksek faiz veren ilk 3 ülke arasına girdik.
Öbür Türlü dolar yüksek oluınca en kötü millet yeni telefon alamaz araba alamaz veya ithal ürün alamaz diye düşünüyorlar.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481

Merkez bankası başkanı değiştğinde faiz yüzde 9 bandında idi şurda 3 ay oldu olmadı yüzde 19'a geldi sabah akşam Faiz arttırımına gidiliyor :(

Not: Devlet için doların 10 TL olması mı Faizin yüzde 20 olması mı desen yüzde 99 gerekirse Dolar 10 TL olsun ama faizler düşük kalsın ister... Devlet Faiz ödemekten belini doğrultamıyor böyle olunca 3 ay içinde dünyada en yüksek faiz veren ilk 3 ülke arasına girdik.
Öbür Türlü dolar yüksek oluınca en kötü millet yeni telefon alamaz araba alamaz veya ithal ürün alamaz diye düşünüyorlar.
net döviz rezervi ne kadardı acaba?

iktidar değişmeden ekonomi düzelmez, beyhude çabalar bunlar...

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Rusya gibi doğalgaz rezervimiz olsa neyse dolar yüksek olsun diyecem o da yok.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,745
1- TCMB Başkanı Naci Ağbal doğrusunu yapmıştı 2 puan faiz arttırarak.
2- Ama madem Sayın Erdoğan başarısız buluyor Ağbal'ı Sayın Erdoğan'a soruyorum. Sen ne biçim adam seçiyorsun diye.
3-Elvan'ı da görevden alacak mısın şimdi ?
3-Bu kararın çok ciddi ekonomik sonuçları olacak.
4-Bir insan her şeyden anladığını iddia ediyorsa pek çok şeyden de anlamıyordur.

Son düzenleme:

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
İlk baktığım bıyık oldu, yine şaşırmadım.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,745
İlk baktığım bıyık oldu, yine şaşırmadım.

Ne fark eder ha bıyıklı ha bıyıksız. Kimseyi çalıştırmıyor ki.

Atari salonunda jetonu bitmiş çocuklar geldi aklıma.
Rastgele tüm düğmelere basarlar ve kolu 4 eksende oynatırlar...

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Bence merkez bankasını kaldıralım, tüm parayı hazine yönetsin. Bakanlıkları da kaldıralım hatta, bir adam bize yeter. Onu da ben yapayım lütfen.. :)
Oy senindir admin ?

wittroc

44
Reaksiyon puanı
11,156
Olan şu:
Dün sabah Yeni Şafak gazetesi Naci Ağbal'ı hedef alıyor, gece aynı gazetenin ekonomi yazarı Merkez Bankası Başkanı oluyor.

''Wolfred1ght''

Profesör
Reaksiyon puanı
2,290
Erdoğan ''Yüksek faize karşıyım '' dedi.Naci Ağbalı atadı.Ardından Ağbal faiz arttırdı.Ama cumhurbaşkanı yüksek faize karşıyım demişti.Bir nevi MB'nin bağımzıs olduğunu bu yolla göstermek istediler.Lakin art arda gelen bu Faiz arttırımları Ağbal'ın göreve gelmesinden önce yarıya idi.Şimdi geldiğimiz Nokta da Faiz % 20'lere dayandı.Dünya da en fazla Faiz veren ülke %45' lik bir faiz oranına mevcut. Bu hızla faiz arttırımı olursa yakalamamız an meselesi idi.
Şahap Kavcıoğlu'nu tanımam etmem.Hemşerim olmasına rağmen bir kaç kez uzaktan görmüşlüğüm var.Umarım bu MB'na uzun yıllar hizmet eder.

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Erdoğan ''Yüksek faize karşıyım '' dedi.Naci Ağbalı atadı.Ardından Ağbal faiz arttırdı.Ama cumhurbaşkanı yüksek faize karşıyım demişti.Bir nevi MB'nin bağımzıs olduğunu bu yolla göstermek istediler.Lakin art arda gelen bu Faiz arttırımları Ağbal'ın göreve gelmesinden önce yarıya idi.Şimdi geldiğimiz Nokta da Faiz % 20'lere dayandı.Dünya da en fazla Faiz veren ülke %45' lik bir faiz oranına mevcut. Bu hızla faiz arttırımı olursa yakalamamız an meselesi idi.
Şahap Kavcıoğlu'nu tanımam etmem.Hemşerim olmasına rağmen bir kaç kez uzaktan görmüşlüğüm var.Umarım bu MB'na uzun yıllar hizmet eder.
Düşürür herhalde

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,745
Arkadaşlar bir Allah'ın kulu Sayın Cumhurbaşkanına neden sormuyor.

Sayın Cumhurbaşkanı neden faizi kademeli olarak 15 - 10 - 7,5 - 5 - 2,5'a indirecek bir guvernor atamıyorsunuz diye. Hani yüksek faiz kötü ya ( ki kötü ben de katılıyorum ) bir anda indirelim faizi işte bakalım Türkiye ekonomisi çoşuyor mu ?

Herhalde faiz de bir denge işi der sayın Cumhurbaşkanı ve böylesine çılgınca bir planı kendisi de kabul etmez. Yoksa eder mi ? Bilemedim.

Ama faizi bir sonuçtur ve denge işidir. Faizin inmesi ise sizin ekonomide yaptığınız olumlu işlerin bir sonucu olarak gerçekleşir.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Arkadaşlar bir Allah'ın kulu Sayın Cumhurbaşkanına neden sormuyor.

Sayın Cumhurbaşkanı neden faizi kademeli olarak 15 - 10 - 7,5 - 5 - 2,5'a indirecek bir guvernor atamıyorsunuz diye. Hani yüksek faiz kötü ya ( ki kötü ben de katılıyorum ) bir anda indirelim faizi işte bakalım Türkiye ekonomisi çoşuyor mu ?

Herhalde faiz de bir denge işi der sayın Cumhurbaşkanı ve böylesine çılgınca bir planı kendisi de kabul etmez. Yoksa eder mi ? Bilemedim.

Ama faizi bir sonuçtur ve denge işidir. Faizin inmesi ise sizin ekonomide yaptığınız olumlu işlerin bir sonucu olarak gerçekleşir.

Ekonomi oldukça kompleks bir yapı gerektiğinde ekonominin yüksek faize ihtiyacı olur bazı şeylerin düzelmesi için gerekirse düşük faize ihtiyacı olur. Faiz düşük olmalı saplantısıyla birşeyler düzelemez. Zaten öyle bir noktaya girdikki bu saatten sonra istediğin kadar düşür, yükselt düzelmiyor. Türkiye yine imf'ye muhtaç kalacak gibi duruyor.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,745
Ekonomi oldukça kompleks bir yapı gerektiğinde ekonominin yüksek faize ihtiyacı olur bazı şeylerin düzelmesi için gerekirse düşük faize ihtiyacı olur. Faiz düşük olmalı saplantısıyla birşeyler düzelemez. Zaten öyle bir noktaya girdikki bu saatten sonra istediğin kadar düşür, yükselt düzelmiyor. Türkiye yine imf'ye muhtaç kalacak gibi duruyor.
Kesinlikle öyle. Düşük faiz saplantısı doğru teşhis. Tabii ki biz de faizlerin düşük olmasını istiyoruz. Ama faizin seviyesi ya da reel faizin ne olduğu sadece sonuçtur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yahu gene söyleyeceğim. Ülke olarak bu kadar kötü bir yönetimi hak etmiyoruz.

Son düzenleme:

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Sanırım yine faizler düşürülecek biri getiriliyor yükselttiriliyor diğeri getiriliyor düşüttürülüyor...

c.tiryaki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Öbür Türlü dolar yüksek oluınca en kötü millet yeni telefon alamaz araba alamaz veya ithal ürün alamaz diye düşünür
Üretmezsen faizler yüksek olur. Neden şaşırıyoruz ki? Kendi halkının bile yöneticilere güvenmeyip dövize yatırdığı bir ülkeden bahsediyoruz. bir-iki aya 10 TL bandını görmüş oluruz.

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Üretmezsen faizler yüksek olur. Neden şaşırıyoruz ki? Kendi halkının bile yöneticilere güvenmeyip dövize yatırdığı bir ülkeden bahsediyoruz. bir-iki aya 10 TL bandını görmüş oluruz.
Doğru.. Düşük dolar ithalatı doğurur
Yüksek dolar ihracatı doğurur...

Faiz düşmesi lazım dolar artsın... elbette zor durumda kalırsak üretim olur..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama zırt pırt yükselip düşmesini anlamıyorum madem düşürülmesi gerek düşürülsün

''Wolfred1ght''

Profesör
Reaksiyon puanı
2,290
Amerika yıllardır faiz yükseltmiyordu.Şu pandemiye dek.Bir anda faizi gıdım yükselttiler.Bakın nasıl gelişmekte olan ülkelerin paralarının değeri yukarı yönlüden nasıl aşağıya ibre çevirdi.O ana dek Tl değer kazanımını sürdürüyordu az da olsa.
Artık cidden faiz,kur,enflasyon sarmalından çıkmalıyız.Umarım Naci Ağbal gibi ülkenin risk kredibilitesini düşürüp yatırımcıya güven verirler.Zaten Yarın piyasalar açıldığında büyük ihtimal dolar 7.40'lara kadar çıkabilir.Ha bu arada bu yatırım tavsiyesi değildir!!!!!BAKIN YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR!!!!

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Öbür dünya yokmuş gibi, faiz yemeye devam etsinler.
Sonuçta az bir şeyim var ama mutluyum.