Haber Merkel'in Türkiye hakkında açıklamaları...

Bu konuyu okuyanlar

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Artık bence Avrupa'nın bu yükü kendi başına alması lazım.Türkiye kaç yıldır elinden geleni yapıyor.
Lakin Avrupalı beyefendiler/hanımefendiler bizim bu yaptığımıza karşın bize elle tutulur bir destek vermiyor.
Zaten bu Mülteciler,göçmenler onların eseri iken bir de bu yükü bizim sırtlanmamız baştan beri saçma idi.(Burada göçmenlere veya mültecilere karşın ırkçılık yapmıyorum.)
Bize madem destek vermeyecekler o halde bizde Trakya sınır kapılarını açalım.Köylü köyüne evli evine gitmeli.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bu Mülteci ve Göçmen sorunlarının baş aktörleri sadece ama sadece Amerika ve Rusya.

Bu ikisi Afganistan'da tepişiyor savaşıyor savaşıyor onlara hiç bir şey olmuyor orada ki masum insanlar ölüyor sonra geride 3-5-10 farklı grup bırakıp bu sefer birbirleri ile kavga ettiriyorlar bu kargaşadan kaçanlarda Türkiye'ye veya AB ülkelerine bela oluyor.

Aynı şey Suriye'dede oldu Amerika ve Rusya savaştı el altından onlara olan yok göçmenler bize ve AB ülkelerine bela oldu. Bir ülke düşünün nufusu 17 Milyon 5-6 Milyonu Ülkesinden kaçmış.

Şu AB bir gün yumruğunu masaya vurup ABD'ye karşı çıkmadıkça daha çok çekecez bu tarz işleri biz.

Yarın öbürgün İran'a girselerde aynı benzer şey olacak. Suudi Arapistan Mısır gibi ülkelere girip karıştırırsalarda aynı şey olacak. ADamlar kaç yüz bin km öteden adadan gelip ortadoğuyu karıştırıp kaçıyorlar...

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
"Avrupa olarak mülteciler için 3 milyar euro'luk bir ödeme daha yapılacak. Bu tabii Türkiye’nin harcadıklarının yanında sadece ufak bir kısım. Ama herkesi alamayız ve onlar Türkiye’de iyiler. Türkiye ile mülteci anlaşmasının devam etmesini umuyorum."

Merkel bizimle resmen eğleniyor. Dünya liderimiz masaya yumruğunu ne zaman koyacak?

Reaksiyon puanı
1,768
Bu tabii Türkiye’nin harcadıklarının yanında sadece ufak bir kısım.
O harcadıklarımızın arasında savaş masrafları da var değil mi? Bilmediğimden soruyorum
Tahminimce savaş masrafları da var yoksa Suriye'ye harcadığımız paraya yeni ülke kurulurdu xd

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
O harcadıklarımızın arasında savaş masrafları da var değil mi? Bilmediğimden soruyorum
Tahminimce savaş masrafları da var yoksa Suriye'ye harcadığımız paraya yeni ülke kurulurdu xd

Türkiye'nin Suriye sebebiyle gerek sınır güvenliği, gerek iç güvenliği olsun gerek Suriyeye yapılan sınır ötesi operasyonlar olsun 3 milyar euro hiç bu harcamaların yanında. Suriyelilerin barınma ve sosyal yardım ihtiyaçları var daha çok fazla masraf, zarar var.

Reaksiyon puanı
1,768
Türkiye'nin Suriye sebebiyle gerek sınır güvenliği, gerek iç güvenliği olsun gerek Suriyeye yapılan sınır ötesi operasyonlar olsun 3 milyar euro hiç bu harcamaların yanında. Suriyelilerin barınma ve sosyal yardım ihtiyaçları var daha çok fazla masraf, zarar var.
Askeri operasyonlar zaten gerekliydi bunda hepimiz aynı fikirdeyizdir
Yaşım pek yetmiyor aslında o zamanlar haberlere göz ucuyla bile bakmazdım ama sürekli gelen şehit haberlerini bombalama haberlerini hatırlıyorum hatta Tr ile ilgili google da en çok aratılan şey "Türkiye de savaş var mı" gibi bir şeydi. Bunun gibi sebeplerden suriyeye girilmesi zorunlu

Onun dışında sınırda ki suriyeliler dışında masrafımız da yok bence çok zararda değiliz zaten suriyelilere harcadığımız para hem dinimiz hem insan haklarınca gerekli (insan haklarını koyanlar buna uymasa da gerekli :) )

Apple Lover

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Suriyeliler pisliğin teki ben onları bu ülkede istemiyorum! Defolsunlar yeter artık ülkenin seviyesini düşürdüler ???

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Maalesef biz bu mülteci işini Avrupa ya karşı koz olarak kullanıyoruz. Bu en başında yapılmaması gereken hataydı. Adam Avrupa ya gitmek istiyor arkadaşım neden biz kapıları tutuyoruz neden kamplar da tutmadıkta tüm şehirlere dağıttık. Hiç bir ülke mültecileri ülke sınırları içinde dağıtmaz. Derhal bu anlaşma sonlandırıldımalı ve kapılar açılmalıdır. Giden gider. Kalan için de Suriye ile geri dönüş ile ilgili bir anlaşma yapılmalıdır.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bu en başında yapılmaması gereken hataydı.

Bazı konularda konuşmak çok kolay ama o zaman yapılması gereken neydi mesela ! Senin sınırlarına gelmiş her şeyi geride bırakmış neredeyse ayakkabısız kaçıp gelmiş insanlara ateş açıp öldürecek miydin ? Veya geri ölüme mi gidin diyecektin ne yapacaktı devlet mesela !!!

neden kamplar da tutmadıkta tüm şehirlere dağıttık.

Kamplarda tutmak aşırı maliyetli üstesinden gelemiyor devlet. 1-2 yıl o yönetmi denedi ama hiç çalışmayıp sadece kampta duran 4 milyon insana bakmak kolay mı ! Onların sadece barınma ve yemek ihtiyaçları bile milyarlarca $ para yapıyor.

Derhal bu anlaşma sonlandırıldımalı ve kapılar açılmalıdır

Söylemesi çok kolayda bu işlerin hep artıları eksileri var. Sen uluslar arası bir anlaşmayı iptal ettim dediğin zaman diğer tarafta neler gidiyor neleri kaybediyon hiç belli olmaz.

Suriye ile geri dönüş ile ilgili bir anlaşma yapılmalıdır.

Bu konuda hem fikirim ama Esad başta iken olmaz o iş. Ayrıca Amerika ve Rusya oradan çekilmedikçe orada YPG-PKK PYD beslendikçe silahlandırıldıkça gitmez bu insanlar döve dövede yollasan gitmez.

Irıs von Everec

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,472
Bazı konularda konuşmak çok kolay ama o zaman yapılması gereken neydi mesela ! Senin sınırlarına gelmiş her şeyi geride bırakmış neredeyse ayakkabısız kaçıp gelmiş insanlara ateş açıp öldürecek miydin ? Veya geri ölüme mi gidin diyecektin ne yapacaktı devlet mesela !!!
İnsancıl konuşuyorsun da Avrupa 'ya bak. Türkiye bir aralar açmıştı sınır kapılarını. Yunanistan' a girmeye çalışanları yakalayıp dövüp dövüp geri yolladılar. Olması gereken de buydu bence.

Suriyeliler geldiler de sayısız sorun getirdiler. İnsancıllık yapıcaksam kendi halkımı düşünürüm ben. Suriyeli adam ucuza çalışıyor Türk insanı işsiz kalıyor. Zaten genel olarak okuma oranı düşük, geri kalmış bi halk (ırkçılık yapmıyorum) binbir türlü sorun.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
İnsancıl konuşuyorsun da Avrupa 'ya bak. Türkiye bir aralar açmıştı sınır kapılarını. Yunanistan' a girmeye çalışanları yakalayıp dövüp dövüp geri yolladılar. Olması gereken de buydu bence.

İste onlar Yunan ama biz TÜRK'üz arada fark var ! Tarihten beridir Yunan hep bu tarz işler yapar ama biz Türkler yapmayız 500 sene öncede yapmadık 1000 sene öncede...

Sokakta birine çıkıp sen Yunan mısın desen küfür hakaret sayar bizim millet kan çıkar o tartışmada... Tarih boyunca Türkler kendilerine sığınan hiç bir milleti geri çevirmemiştir. Gaddarca bakıp ama onlar Suriyeli abi banane diyorsan iş başka oluyor.

Son düzenleme:

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Esadın halkını katlettiği falan yok niye suriyeliler suriyenin diğer kentlerine gitmediler? oradaki halk yaşamına devam ediyor.

Reaksiyon puanı
1,768
Baya hayat var özellikle şamda falan. okullar, sağlık kuruluşları, devlet daireleri hatta tatil yerleri, iş yerleri çalışıyor biraz araştırırsan. Gitsinler ülkelerini savunsunlar.
Benim bildiğim esad kendi mezhebinde olmayanları kovdu öldürdü vs gerisi tabii ki yaşamına devam edecek yoksa suriye mi kalır xd milletsiz ülke

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Benim bildiğim esad kendi mezhebinde olmayanları kovdu öldürdü vs gerisi tabii ki yaşamına devam edecek yoksa suriye mi kalır xd milletsiz ülke

suriyede çoğunluk mezhep sunni. araştırdığım kadarıyla devlet kademelerinde ve ordudada çoğunluk sunniymiş. Esadın kendi mezhebinden olmayanları öldürdüğünü sanmıyorum.

Reaksiyon puanı
1,768
Wikip da bu yazıyor
Esad ailesi, Suriye toplumunun tahminen %12'lik bir kısmını oluşturan Nusayri azınlığa mensuptur. Aile, Suriye'nin güvenlik güçlerini sıkı bir kontrol ile elinde tutmuş ve bu yüzden ülkenin dörtte üçünü oluşturan Sünni çoğunluk üzerinde bir "dargınlığa" sebep olmuştur.

Dargınlık :D

Röportajları fln izlediğimde toplumun belli bir kesimine devletin savaş açtığını söylüyorlardı mezhep konusunda emin değilim ama. Suriye savaşını daha detaylı araştırmadım nolcak bende ki bu üşengeçlik ya hiçbir şeyi araştırasım yok :(

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Wikip da bu yazıyor
Esad ailesi, Suriye toplumunun tahminen %12'lik bir kısmını oluşturan Nusayri azınlığa mensuptur. Aile, Suriye'nin güvenlik güçlerini sıkı bir kontrol ile elinde tutmuş ve bu yüzden ülkenin dörtte üçünü oluşturan Sünni çoğunluk üzerinde bir "dargınlığa" sebep olmuştur.

Dargınlık :D

Röportajları fln izlediğimde toplumun belli bir kesimine devletin savaş açtığını söylüyorlardı mezhep konusunda emin değilim ama. Suriye savaşını daha detaylı araştırmadım nolcak bende ki bu üşengeçlik ya hiçbir şeyi araştırasım yok :(

Suriyedeki problemin sebebi zaten ilk başlarda esad ailesinin anti demokratik yönetimiydi muhalif kesimin çok şikayetleri vardı. Ama bu durum farklı bir şey ülkenin terör grupları ve batı ülkeleri tarafından sarılması faklı bir şey. Esadı sevmeyen suriye muhalifleri abd ülkeye demokrası getirsin(!) istiyorlar ama abd nin getireceği demokrasi esadın demokrasisini aratır. o yüzden iç savaşta suriye devleti ile hareket edip ülkelerini korumalıydılar.

Reaksiyon puanı
1,768
Suriyedeki problemin sebebi zaten ilk başlarda esad ailesinin anti demokratik yönetimiydi muhalif kesimin çok şikayetleri vardı. Ama bu durum farklı bir şey ülkenin terör grupları ve batı ülkeleri tarafından sarılması faklı bir şey. Esadı sevmeyen suriye muhalifleri abd ülkeye demokrası getirsin(!) istiyorlar ama abd nin getireceği demokrasi esadın demokrasisini aratır. o yüzden iç savaşta suriye devleti ile hareket edip ülkelerini korumalıydılar.
Esad da rusların adamı esad kazansa ne olurdu yine aynı şey... Örgütlenmeleri gerek ÖSO gibi başka çare yok

Reaksiyon puanı
1,768
rusyanın amacı abd nin suriyeyi ele geçirmemesi. Rusya olmasaydı çoktan kaybetmişti zaten. Öso gibi örgütlendikçe kaybedecekler.
Bir taraftan iran bir taraftan ABD bir taraftan rusya :( ABD ruslarla ve iranlılarla başa çıkmamız için bizi oraya bıraktı aslında bu bizim de işimize geliyor. Bizim yapacağımız bölgenin kaderini belirler şahsi görüşüm çünkü bizim gibi uluslar arası komuoyunda sesi çıkan (çok çıkmıyor ama olsun) ve bölge ye hakim birileri yok.

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
İste onlar Yunan ama biz TÜRK'üz arada fark var ! Tarihten beridir Yunan hep bu tarz işler yapar ama biz Türkler yapmayız 500 sene öncede yapmadık 1000 sene öncede...

Sokakta birine çıkıp sen Yunan mısın desen küfür hakaret sayar bizim millet kan çıkar o tartışmada... Tarih boyunca Türkler kendilerine sığınan hiç bir milleti geri çevirmemiştir. Gaddarca bakıp ama onlar Suriyeli abi banane diyorsan iş başka oluyor.
TÜRK, Yunan diye bir şey yok. İkisi de aynı ırk hocam, arada tek fark din ve dil. Bak Peygamber efendi ne demiş, "Komşusu açken tok yatan bizden değildir" yani önce tok yatman gerekiyor böyle bir şey için lakin bizim ülkemizde de açlık var.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Bir taraftan iran bir taraftan ABD bir taraftan rusya :( ABD ruslarla ve iranlılarla başa çıkmamız için bizi oraya bıraktı aslında bu bizim de işimize geliyor. Bizim yapacağımız bölgenin kaderini belirler şahsi görüşüm çünkü bizim gibi uluslar arası komuoyunda sesi çıkan (çok çıkmıyor ama olsun) ve bölge ye hakim birileri yok.
Suriyeye salça olan, ırakta yaptığı gibi ABD. Rusya ve İran Suriye bölünsün yıkılsın istemiyor. ABD Suriyeyi bölüp içerisinde pyd gibi ışid gibi örgütleri oluşturarak iç savaşı kızıştırıyor. Suriye devletine karşı oluşan her örgüt abd için daha iyi öso gibi. Bizde maalesef burada emperyalist abd'nin yanında yer alıyoruz. bizim yapacaklarımızın bölgenin lehine olması için ABD'nin değil Suriye'nin yanında yer almamız gerekiyordu. Türkiye sanıldığı kadar bağımsız haraket edebilen bir ülke değil. ABD'nin emrinden kolayca çıkabilecek bir ülke değil.

Reaksiyon puanı
1,768
Suriyeye salça olan, ırakta yaptığı gibi ABD. Rusya ve İran Suriye bölünsün yıkılsın istemiyor. ABD Suriyeyi bölüp içerisinde pyd gibi ışid gibi örgütleri oluşturarak iç savaşı kızıştırıyor. Suriye devletine karşı oluşan her örgüt abd için daha iyi öso gibi. Bizde maalesef burada emperyalist abd'nin yanında yer alıyoruz. bizim yapacaklarımızın bölgenin lehine olması için ABD'nin değil Suriye'nin yanında yer almamız gerekiyordu. Türkiye sanıldığı kadar bağımsız haraket edebilen bir ülke değil. ABD'nin emrinden kolayca çıkabilecek bir ülke değil.
Öso ya destek vermek bence doğru
Suriye devleti de bunlarla aynı kafada
Suriye tekrar esad ın eline düşünce ne olacak sanki ne değişecek bile bile ülkeyi karıştırdı
abd bölgede israil, petrol siyasi egemenlik sebebiyle duruyordu rusya da buna gıcık oldu doğal olarak onlar da işin içine girdi şimdi abd o saydığım sebepler umurunda değil yerini bize bıraktı. sen Rusya'ya mukayyet ol siyasi güç senin elinde dursun diyor
Abd zaten bölünür gibime geliyor ondan sonra boşalan koltuğu en azından bölgesel olarak biz kaparız bu yüzden de abd tarafında durmak daha iyi
Adamlar da bize atıyorum suriyeye girin derken körü körüne girin demiyor bizim de amaçlarımız var hatta işimize geliyor suriyeye ırağa girmek

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Öso ya destek vermek bence doğru
Suriye devleti de bunlarla aynı kafada
Suriye tekrar esad ın eline düşünce ne olacak sanki ne değişecek bile bile ülkeyi karıştırdı
abd bölgede israil, petrol siyasi egemenlik sebebiyle duruyordu rusya da buna gıcık oldu doğal olarak onlar da işin içine girdi şimdi abd o saydığım sebepler umurunda değil yerini bize bıraktı. sen Rusya'ya mukayyet ol siyasi güç senin elinde dursun diyor
Abd zaten bölünür gibime geliyor ondan sonra boşalan koltuğu en azından bölgesel olarak biz kaparız bu yüzden de abd tarafında durmak daha iyi
Adamlar da bize atıyorum suriyeye girin derken körü körüne girin demiyor bizim de amaçlarımız var hatta işimize geliyor suriyeye ırağa girmek
Dostum yanlış anlama da bu tür konulara bakacağına biraz daha derslerine baksan. Çok biliyorsan böyle konulara yazmana gerek kalmaz. Bilgin olmamasına rağmen aşırı özgüvenle kendini ifade etmen insanları kışkırtıyor.

Son düzenleme: