Meral Akşener Cumhurbaşkanı Adayı değilim Ben Başbakan Adayı Olacam Dedi !

Bu konuyu okuyanlar

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Halk TV'de Liderler Özel programına katıldı. Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili konuşan Akşener, "Bunu bir kaç defa daha söyledim ama anlaşılmadı. Burada net bir şekilde açıklayayım. Cumhurbaşkanlığına aday değilim ama Başbakanlığa adayım." ifadelerini kullandı.

Bunu İktidar kanadı Kemal Kılıçdaroğlu ile anlaşıldı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Meral Akşener Başbakan olacak gibi yorumluyor. Siz ne düşünürsünüz !

1632515591574.png

PARLAMENTER SİSTEME GEÇECEĞİZ"​

"Bizim iki sistemimiz var. Bir Cumhurbaşkanı seçimi o seçilen kişi parlamenter sistemin taşlarını döşeyecek. "

"İvedilikle parlamenter sisteme geçişin yolunu döşeyecek ve Cumhurbaşkanı olarak kalacak. Seçimi kazandık, parlamenter sisteme geçtik… O Cumhurbaşkanı herkesin cumhurbaşkanı olacak."

"BAŞBAKAN ADAYI OLACAĞIM"​

"İş birliği içinde rekabet diye bir kavram tanımlarım. Ondan sonra rakip olacağız biz. Bana çeşitli sorular soruyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu’nun aday profili anlatımına katılıyorum. Ben Cumhurbaşkanı adayı değilim. Başbakanlığa adayım.

"Cumhurbaşkanlığı makamını o seçimi almak zorundayız. Önemli olan bu. Ben kendi adıma kararımı söyledim. Bu seçimin alınması konusunda inanılmaz kararlıyım."

Not: Sorun şu ki Sistem nasıl değişecek ! Sistem değişmesi için 360 vekil üstü almak lazım. Buda en az yüzde 60 larda oy alması demek oluyor muhalefetin ! Düne kadar gerek kendisi gerekse tüm partilileri Meral Akşener Başbakan adayımız diyordu. Bu söylem CHP ile anlaşıldığını ve Cumhurbaşkanını sen seç Başbakanı biz seçelim denmiş olabilir mi ?

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Zaten eski sistemde cumhurbaşkanı şimdiki kadar önemli birisi değildi hatırladığım kadarıyla. Bu yüzden eğer bu teklif sunulduysa Akşener'in de işine gelir.
Bu söylem CHP ile anlaşıldığını ve Cumhurbaşkanını sen seç Başbakanı biz seçelim denmiş olabilir mi ?
Olabilir.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Zaten eski sistemde cumhurbaşkanı şimdiki kadar önemli birisi değildi hatırladığım kadarıyla. Bu yüzden eğer bu teklif sunulduysa Akşener'in de işine gelir.

CHP'nin işine gelecek mi peki !

Tüm yetkiler elinde olan hazır Cumhurbaşkanlığını hemen 1 yıl içinde bırakıp eski sisteme geçecekler. ( Bunu geçmekte zor ama belki hadi madem CHP kazandı AKP bile geçelim diyebilir o zaman bunlar yetkileri kullanmasın diyerek ) Kendilerine göre yanlış dedikleri hiç bir şeyi düzeltmeden hadi tekrar seçime yüzde 30-35 ile AKP yenineden meclise gelsin demekte olabilir bu AKP o oy oranı ile gene başbakanlığıda alabilir.

CHP kenti topuğuna sıkmış olacak yetkisi olmayan süs gibi oturan bir Cumhurbaşkanı için gene Başbakanlığı vermiş olacak ! Bakanları Başbakan atıyor tüm kararları ülke yönetmini planları programları gene başbakan yapıyor !

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Biden mi yoksa Gülen mi bu emri verdi acaba?? Bir de aday değilim diyor, sanki kendi karar veriyor.
Ben de kaanlığa adayım o zaman. Seçim kazanırsam 2000 yıl geri götürecem ülkeyi.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Birileri meral hanıma söylesin şu an Başkanlıkla yönetiliyoruz. Parlementer sisteme geçilirse o zaman konuşulur bu. Fatih Sultan Mehmet Han benzetmesi yetmezmiş gibi bir de bu çıktı şimdi...

Mr.Pavarotti

Doçent
Reaksiyon puanı
584
Bir kadro olarak çıkmalılar bence isimleri tamamen uyduruyorum takılmayın:
Cb 》Mansur Yavaş
Başbakan 》Meral Akşener
Başbakan Yard. 》Imamoğlu
Başbakan Yard. 》Tanju Özcan

Gibi.. parlementer sisteme dönüş ile beraber cb nin yetkileri kısıtlanır veya devreder onu ayarlarlar. Ama 8 9 seçim kaybetmiş halkın gözünde iyice seyirsizlesmis.. Gençlere iş bulma vizyonu " hepsini bir muhtarın yanına verdik mi bitti " diyen vizyonsuz, seçim kaybede ede sandığın şamar oğlanı olmuş, gaflarıyla gündemden düşmeyen, Chpnin başına bir kaset komplosu ile geçmiş, kendine muhalif her milletvekilini bir daha aday göstermeyen gundinin işi olmamalı bence bu yeni hükümette..