Mekatronik mühendisliği bilgisi olan-okuyan yardım

Bu konuyu okuyanlar

DrEnver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Slm arkadaşlar kardeşim bu sene ygs lys ye girdi ygs2de 25 binde aslında lys ile 10bine çekebilecek durumdaydı fakat sınava 2 hafta kala değişen puan sisteminden dolayı bu sıraya gelmesi çok zorlaştı ki oda tıp istiyordu şimdi tıpa girmesi çok zorlaştı alternatif olarak mühendislik düşünüyor YTÜ'de mekatronik ile gemi inşaatı ve makine müh girme şansı yüksek bilgisi olan arkadaşlar bölümlerin zorluklarını bitirdikten sonra çalışma koşulları iş imkanları yurtdışında çalışıp çalışmama durumunu ve ortalama maaşlarını söylerlerse sevinirim

Kadir Sekme

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Ben MYO Mekatronik bölümü okuyorum. Lise'de de Anadolu Teknik okudum.

Mekatronik mühendisliği güzel bir seçim olabilir ancak çok yönlü bir bölüm. Otomotiv , makina, elektronik ve elektrik Mekatronikte öne çıkan bölümler. Bu yüzden 3 ayrı bölümde okuyormuş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Ancak dersler çok zor değil. Özellikle 1. sınıf eften püften. Asıl olay 2. ve 3. sınıfta ortaya çıkıyor. Çok zahmetli işleri var ve bir fonksiyonla saatlerce uğraşabiiyorsunuz :)

Ancak çalışma koşulları rahat. Bugün hiçbirimiz bir mühendisi kir pas içinde görmedik :) Eğer puanı yetiyorsa şiddetle tavsiyem Mekatronik Mühendisliğidir.

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Mekatronik YGS1 ile alıyordu bildiğim ???
Mekatronik güzel bir bölümdür, bende istiyordum ama YGS 'nin yüzünden oraya gidemiyorum. Ki fikrimde değişti zaten. Mekatroniği biraz araştırınca, makine okumak daha mantıklı diye düşünüyorum. Makine, mekatronikten daha ayrıntılı, daha iyi yetiştiren ve daha güzel bir bölüm.

Mühendislik. Elbette zor olacak.Her üniversitede, zordur. Kolayı yok. Yatarak bitirmeyi düşünmüyordum umarım. :)
Ben de mühendislik istiyorum ve açıkcası parası umrumda değil. Çünkü seviyorum. Zaten sırf para için asla yapılamaycak meslek. 2 yılda bırakılır genelde.

Ve kendini yetiştirirse, yurt dışına da gidebilir tabi ki.

DrEnver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
fdh de kaç saattir bekliyorum cevap için okuyorlar ama cevaplayan olmuyor teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için peki kardeşim bitirdi diyelim okulu ve başarısı da oldukça iyi iş bulma şansı nasıldır hadi Türkiye olmadı diyelim yurtdışında şansı olur mu?

Mekatronik YGS1 ile alıyordu bildiğim ???
Mekatronik güzel bir bölümdür, bende istiyordum ama YGS 'nin yüzünden oraya gidemiyorum. Ki fikrimde değişti zaten. Mekatroniği biraz araştırınca, makine okumak daha mantıklı diye düşünüyorum. Makine, mekatronikten daha ayrıntılı, daha iyi yetiştiren ve daha güzel bir bölüm.

Mühendislik. Elbette zor olacak.Her üniversitede, zordur. Kolayı yok. Yatarak bitirmeyi düşünmüyordum umarım. :)
Ben de mühendislik istiyorum ve açıkcası parası umrumda değil. Çünkü seviyorum. Zaten sırf para için asla yapılamaycak meslek. 2 yılda bırakılır genelde.

Ve kendini yetiştirirse, yurt dışına da gidebilir tabi ki.
Yeni gördüm mesajını bir arkadaşım ytüde mekatronikte okuyor ama bir türlü ulaşamıyorum durum içindekininde görüşünü alırsam iyi olur :) bilgi için sağ ol

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Dediğim gibi, mühendislikte önemli olan kendini yetiştirmektir. Kendini kanıtlayabilirse, işşiz kalmaz.
Ülkemizde elini sallasan, mühendise çarpar. Bunlar arasından sıyrılmak lazım.

Ben de mühendislik istiyorum. :) Mekatronik istiyordum ama makine daha iyi gibi geldi bana. Yüksek lisansı, mekatronik üzerine yapmayı düşünüyorum...

DrEnver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anladım 2. paragrafını söyleyen çok göz önünde bulunduracağım gemi inşaatı ve makina müh. hakkında bilginiz var mı?

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
mekatronik in 2 çeşidi var 1.si teknoloji fakültelerinde olan ve uygulama ağırlıklı 2.si mühendislik fakültelerinde olan teori ağırlıklı.
ikisi arasında ders açısından bi fark yok gibi. ygs1 le sadece meslek liseleri gidebiliyordu ve sınıf karışık oluyordu yani hem ygs1 le meslekten gelenler hemde lys ile düz liseden gelenler.bu durum sadece teknoloji fakültelerinde vardı tabi.ama şuan kalktı o sadece lys den gidilebiliyor.
bence kardeşinin böyle bişeyler bozup yapmaya, kurcalamaya filan merakı varsa mekatronik mtok (teknoloji fakültesi olan) daha iyi olur.
ben şuan sakarya mekatronik mtok 3. sınıftayım :)

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Gemi hakkında bilgim yok, makine istediğim için az biraz bilgim var.
Makine, mekatronikten daha kapsamlıdır, daha geniş bir bölümdür. Yani makineyi kazanırsa kardeşin, fazla üzülmesin. Çalışarak telafi edilebilir. (Ama mekatroniğin de ismi acayip havalı :) )
Mekatronikle makinenin çoğu dersi aynı zaten. 3 ve 4. sınıfta bir kaç dersten ayrılma başlıyor(yanlış hatırlamıyorsam).

ALPARS

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Bildiğim tek şey geleceğin mesleği ama şu anda ne durumda onu bilmiyorum.

Bir çok dalı tek bir dalda yani mekatronikde birleştirilmiş olması işveren için cazip geliyor.

Geçen sene,iki yıllığını yazdım gelmedi :(

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bildiğim tek şey geleceğin mesleği ama şu anda ne durumda onu bilmiyorum.

Bir çok dalı tek bir dalda yani mekatronikde birleştirilmiş olması işveren için cazip geliyor.

Geçen sene,iki yıllığını yazdım gelmedi :(

Geçen sene arkadaşa demiştim, mekatronik bir kaç sene içinde tıpla yarışacak düzeye gelir diye. Bu sene YTÜ mekatroniği 15.000 'lere çekmişler. Her sene değeri artan bir bölüm. Daha da artar.
Ama yine de şunu söyleyeyim;
Makine ile mekatronik arasında çok çok büyük farklar yok...

O.Z.

Asistan
Reaksiyon puanı
0
makina mühendisliği imalat(otomotiv, havacılık, savunma sanayi vb), enerji(ısı çevrim cihazları, doğalgaz, kalorifer tesisatı, nükleer, hidroelektrik vb santraller), inşaat gibi unsurları içeren geniş bir yelpazesi var. bunlar içinde de dallara ayrılacaktır, tasarım, imalat, proses vb gibi. bunca mekanik teorinin üzerine hobi olarak elektronik ve programlama öğrenebiliyoruz ama çok verimli olduğunu sanmıyorum. mekatronik mühendisliği daha çok kendi firmasını açan kişiler için daha uygundur diye düşünüyorum. firmaların çalıştırdığını görmedim ama olsa bile sayısı yüksek olmayacaktır. derin bilgi ve tecrübe gerektirmeyen her işte elektronik, bilgisayar ve makina müh. yerine de alabilirler. bunun dışında mekatronik hakkında detaylı bilgim yok. robotları yapmak istiyorum dersen, kavram çıkmadan önce zaten diğerleri yapıyordu, hala daha yapabiliyor.

makina mühendisliği okuması ve çalışması zor bir meslek onu da belirteyim. değil aklını, at kaçıran bile var, sen düşün :)

DrEnver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
makina mühendisliği imalat(otomotiv, havacılık, savunma sanayi vb), enerji(ısı çevrim cihazları, doğalgaz, kalorifer tesisatı, nükleer, hidroelektrik vb santraller), inşaat gibi unsurları içeren geniş bir yelpazesi var. bunlar içinde de dallara ayrılacaktır, tasarım, imalat, proses vb gibi. bunca mekanik teorinin üzerine hobi olarak elektronik ve programlama öğrenebiliyoruz ama çok verimli olduğunu sanmıyorum. mekatronik mühendisliği daha çok kendi firmasını açan kişiler için daha uygundur diye düşünüyorum. firmaların çalıştırdığını görmedim ama olsa bile sayısı yüksek olmayacaktır. derin bilgi ve tecrübe gerektirmeyen her işte elektronik, bilgisayar ve makina müh. yerine de alabilirler. bunun dışında mekatronik hakkında detaylı bilgim yok. robotları yapmak istiyorum dersen, kavram çıkmadan önce zaten diğerleri yapıyordu, hala daha yapabiliyor.

makina mühendisliği okuması ve çalışması zor bir meslek onu da belirteyim. değil aklını, at kaçıran bile var, sen düşün :)
:D teşekkür ederim

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0

Çok doğru.Hele de öğrenci de adam gibi çalıştığı zaman çok zorluyor. Ama mühendislik bu.Ne bekliyoruz ki? :)
Mekatronik biraz daha şey gibi geliyor bana:
Şimdi bilgisayar, elektronik, makine var. Var ama bunları tam derinine inerek öğretmiyorlar. Yani sana mekatronikte neler lazım olacak, sadece onları öğretiyorlar.

Yani biraz fast-food lokantalarına benziyor. Siz yediğiniz yemeğin içinde ne olduğunu düşünmezsiniz, yer ve gidersiniz. Onun gibi. Yani bir şeyin neden öyle olduğunu değilde, nasıl kullanılacağını öğretiyorlar. O da işinize yarayan kısımlarını. Ben böyle gördüm mekatroniği...

DrEnver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Araştırdıkça sizin yorumlarınıza benzer düşüncelerle karşılaşıyorum önerdiğiniz mühendislik dalları nelerdir?

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Araştırdıkça sizin yorumlarınıza benzer düşüncelerle karşılaşıyorum önerdiğiniz mühendislik dalları nelerdir?

Valla ben herkese makineyi öneriyorum.:clap:

Diğer mühendislik dalları hakkında bir bilgim yok.O yüzden yanlış yönlendirmeyeyim.
Yani genetik m., biyomedikal m., optik m., elektrik m., endüstri mühendisliği gibi bir çok mühendislik var ama bunlar hakkında bilgim yok. Sizi de yanlış yönlendirmeyeyim.

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Bırakın öneriyi, tavsiyeyi. Hangi alanda severek çalışıyorsanız o alanı seçin. Sevdiğiniz dalda mükemmeli kovalayın başarı sizi takip edecektir.

Al iz vel :D

O.Z.

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hangisini yapmak istiyorsan o. meslek ilgi alanına göre seçilir. maden mühendisliği ile elektronik mühendisliğini karşılaştıramazsın. arasındaki fark beyin cerrahı ile jinekolog arasındaki fark gibi değildir, mühendislik okunduktan sonra alanlara ayrılmaz.
şunu seçmelisin gibi bir yönlendirme de yapılması en azından genel düzeyde doğru değil. herkesin aynı mesleği seçmesi gibi bir durum olamaz. sadece şu meslek şu gibi alanlarda çalışır, şu gibi yeteneklere ihtiyaç vardır vb gibi bir bilgilendirme söz konusu olabilir.

DrEnver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hangisini yapmak istiyorsan o. meslek ilgi alanına göre seçilir. maden mühendisliği ile elektronik mühendisliğini karşılaştıramazsın. arasındaki fark beyin cerrahı ile jinekolog arasındaki fark gibi değildir, mühendislik okunduktan sonra alanlara ayrılmaz.
şunu seçmelisin gibi bir yönlendirme de yapılması en azından genel düzeyde doğru değil. herkesin aynı mesleği seçmesi gibi bir durum olamaz. sadece şu meslek şu gibi alanlarda çalışır, şu gibi yeteneklere ihtiyaç vardır vb gibi bir bilgilendirme söz konusu olabilir.
:) peki soruyu öyle soralım mekatronik,elektrik-elektronik,makine mühendisleri hangi alanlarda çalışır ve hangi yeteneklere ihtiyaç vardır

SeksiGenç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
mekatronik in 2 çeşidi var 1.si teknoloji fakültelerinde olan ve uygulama ağırlıklı 2.si mühendislik fakültelerinde olan teori ağırlıklı.
ikisi arasında ders açısından bi fark yok gibi. ygs1 le sadece meslek liseleri gidebiliyordu ve sınıf karışık oluyordu yani hem ygs1 le meslekten gelenler hemde lys ile düz liseden gelenler.bu durum sadece teknoloji fakültelerinde vardı tabi.ama şuan kalktı o sadece lys den gidilebiliyor.
bence kardeşinin böyle bişeyler bozup yapmaya, kurcalamaya filan merakı varsa mekatronik mtok (teknoloji fakültesi olan) daha iyi olur.
ben şuan sakarya mekatronik mtok 3. sınıftayım :)

Size bölüm Hakkı'nda sorularım olacak,size Nasıl ulaşabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim...

Virility

Müdavim
Reaksiyon puanı
120
Arkadaşım okuyor tek şikayeti kız yok.

isakozan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende bu sene arkadaşımla 2 kişi 11. Uluslararası Robot Yarışmasında tasarla çalıştı katogorisinde 1. Olduk bu işlere küçüklükten babamdan kaptım hep bişeyleri parçalamak tamir etmek hosuma gitmiştir ve MEKATRONİK istiyorum ama Tübitak ve birkaç yerde görüştüğüm mühendisler ana bi mühendisliğe yönel sonra istersen geçersin dedi sizce napmalıyım Mekatronikta herşeyden biraz var tam öğrenemiosun diolar 11. Sınıfa geçtim