Max Payne 3 - İnceleme

rozabay

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
34
download1.jpg

Hoş geldin, Max Payne !

Merhaba, bu sefer inceleme tadında bir ön inceleme yapacağım. Yazı uzun, zaman bol, çayınızı kahvenizi yada ne içecekseniz yanınıza alın. Yalnız, buzdolabınıza bir şişe su koymanızı tavsiye ederim.
Max Payne 3'ün geliştiriciliğini Rockstar Studios, dağıtımcılığını ise Rockstar Games'in yapıyor.
Max Payne 3, Xbox 360, PS3 ve PC platformlarını destekliyor.

[SDNTV]http://cdn.steampowered.com/v/gfx/apps/81430/movie940.flv[/SDNTV]​

Yeni uyananlar için başa sarıyoruz

Hikayeyi unutanlar veya bilmeyenler için hikayeyi kısaca baştan hatırlayalım.
Max Payne, evli ve bir kız çocuğu babasıydı. İyide bir işi vardı. Max, New York emniyet müdürlüğünde çalışmaktaydı.
Max, bir gün işten eve döndüğünde, karısının ve kızının cesetleriyle karşılaşır. Cesetlerde Valkyr isimli yeni bir madde tespit edilir. Max, bunu araştırmak için Narkotik şubeye geçiş yapar. Bir yandan maddeyi araştırırken diğer yandan da intikam arayışına girer.

İntikam hırsıyla yola çıkan Max, toplamda binlerce serseriyi öldürür ve ilgili kişilerden intikamını alır. Fakat sonunda polislerin elinde kalmış ve binlerce kişiyi öldürmekle yargılanacaktı. Ancak, Alfred Woden isimli senatör araya girmiş ve ceza almadan paçayı kurtarmıştık.

Aradan 2 yıl civarı süre geçer. Ancak Max, senatörün kendisine yardım etmesini gururuna yediremez ve narkotik şubeden istifa ederek, ilk görev yeri olan, New York emniyet müdürlüğünde cinayet masasına geçiş yapar.
Sıradan bir devriyede Mona Sax isimli bir hatunla karşılaşır. Kör talih işte, bu hatunla gireceği maceralar sonunda Vlad isimli şahıs bizim hatunu vurur. Oyunun sonunda ise, Mona kollarımızda son nefesini verir.

Son hikayemizde burada başlıyor.
Artık hayattan ümidini kesen Max, polis departmanından istifa eder ve Brezilya'nın Sao Paulo kentinde zengin kişilere korumalık yapar. Korumalığını yaptığı, Rodrigo Branco'nun eşi, Commando Sombre isimli çete tarafından kaçırılır ve Max Payne, 3. macerasına başlar.

[video=youtube;XqmNqJsbN7o]http://www.youtube.com/watch?v=XqmNqJsbN7o[/video]​

Evrim geçiren adam, Max Payne

Max payne 3'te oyununda hikayeyi çizgi roman gibi değil, akıcı dialoglar ile takip ediyoruz. Şimdi sıra karaktere geldi. Max, bu hikayede oldukça gelişmiş, değişmiş. Sadece görüntü değil, aynı zamanda yapabileceklerimiz hareketlerde geliştirilmiş.

En çok dikkatimi çeken özellikleri, yere düştüğümüzde yada atladığımızda, yerde kendi etrafımızda dönerek düşmanlara ateş etmeye devam edebiliyoruz.

Serinin üçüncü oyununda yine "bullet time" var. Ayrıca Rockstar Games, aksiyonu tamamlayıcı bir özelliği eklemeyi ihmal etmemiş. Oyunda attığımız mermileri takip eden kamera açısı mevcut.

[video=youtube;c9ywe4Qq8rs]http://www.youtube.com/watch?v=c9ywe4Qq8rs[/video]

Fizik motorunu sonuna kadar sömürmüşler

Rockstar Studios, "Fizik motorunun çokta önemi yoktur" diye düşünen geliştiricilere güzel bir kapak yapmış.
Oyunda,
üzerimize gelen mermilerden kaçmak için, kendimizi sağlam bir yere savuracağız. İşte Max Payne 3'ün farkı tam burada karşımıza çıkıyor. Kendimizi siper ile savunurken omzumuzu, elimizi destek olarak kullanabileceğiz. Bu özellik fizik motorunun gücünü bir kez daha kanıtlamış oluyor.
Hazır fizik motoruna değinmişken, dikkatimi çeken harika bir özelliğe değinmek istiyorum. Diğer oyunlar gibi nereye bakarsan vücudun tamamı oraya dönmüyor. Yada şöyle anlatayım, Kollarımızı fare ile, vücudumuzu klavye ile kontrol ediyoruz. Bu sayede ciddi bir gerçekçilik ve daha fazla esnek bir karaktere sahip olmuş oluyoruz.

[video=youtube;ckOSak9uM2w]http://www.youtube.com/watch?v=ckOSak9uM2w[/video]

Cephanelik gibiyiz

Evet yavaş yavaş aksiyona başlıyoruz. Sıra geldi silahlarımıza. Max, iki silahı aynı anda kullanabilecek. Ancak her önüne gelen silahı cebine koyup sıkıldıkça kullanmak yok. En fazla iki silah taşıyabiliyoruz. Asıl güzellik ise, istediğimiz silah kombinasyonuna biz karar veriyoruz. İstersek, tabanca ile pompalı silahı aynı anda kullanarak müthiş bir imha gücüne sahip oluruz, istersekte iki tane tabancayı aynı kullanabiliriz.

Yalnız küçük detayları atlamayalım, pompalı gibi ağır silahlar kullandığımızda dönüş ve yürüme hızımıza dezavantaj sağlıyor. Ayrıca son bir detay var ki bu taktik olarak çok önemli, karakterimiz bir ağır bir hafif silah taşıdığı zaman, ağır silahın olduğu tarafa doğru denge sorunu yaşayabiliyor. Sonra karakter niye sağa çekiyor diye sinirlenip farenizi yumruklamayın.

Oyunun özelliğini yaz yaz bitmiyor usta. Şimdi sırada silah çeşitlerimiz var. Oyunda 8 kategoride 28 farklı silah kullanabileceğiz. Yani oyunda silah çeşitliliği var mı diye sormayın. Oyunda ki silahları, kategoriler halinde yazıyorum.

1 Tabancalar
1.1 IMI/Magnum Research Desert Eagle Mark XIX
1.2 Taurus PT92 AF
1.3 Glock 18C
1.4 M1911
1.5 Taurus Model 608
1.6 Smith and Wesson Model 10
2 Yarı Makineli silahlar
2.1 Ingram MAC-11
2.2 IMI Mini Uzi
2.3 Beretta M12
2.4 MP5
2.5 Taurus MT-40
3 Pompalı silahlar
3.1 Mossberg 590 Cruiser
3.2 Benelli M4 Super 90
3.3 Remington 11-87
3.4 Sawed-Off Double-Barrel Shotgun
3.5 Franchi SPAS-15
4 Tüfekler
4.1 AK-47
4.2 IMBEL MD-97 LC
4.3 IMBEL FAL 7.62mm
4.4 Ruger Mini-30
4.5 FX-05 Xiuhcoatl
5 Keskin nişancı tüfekleri
5.1 Barrett M107
5.2 G3A3
6 Makineli silahlar
6.1 HK21E
6.2 RPD
7 Roket atarlar
7.1 RPG-7
7.2 M72 LAW
8 El bombaları
8.1 Mk 2

[video=youtube;arwWmSlUKLs]http://www.youtube.com/watch?v=arwWmSlUKLs&ob=av3n[/video]

Multi-Max huzurlarınızda

Seride ilk kez multiplayer seçeneği geliyor. Ama Rockstar Games, ne yazık ki beni hayal kırıklığına uğrattı. Neden mi ? Çünkü (şimdilik) oyunda co-op modu yok. Oyunda, Gang Wars ve Payne Killer olmak üzere 2 farklı multiplayer modu var.
Gang Wars, iki takımın karşılıklı çatıştığı sıradan bir mod.
Payne Killer ise, Payne ve Raul Passos karakterlerini 2 oyuncu kontrol edecek ve Bullet Time kullanarak hayatta kalmaya çalışacak.

Bir saniye! Bullet Time'mı ? Multiplayer olmaz ki ? diyebilirsiniz. Ancak, Rockstar Games 2 hafta önce olacağını duyurmuştu. "Peki nasıl olacak ?" Şimdi kafanızda "Ben Bullet time kullanınca diğer oyuncular nasıl görecek ?" diye bir soru işareti oluşmuş olması lazım. Hemen cevaplayayım. Bullet time kullandığınız zaman, sadece bakış açınızda ki oyuncular etkilenecek. Yalnız küçük bir not vereyim, o an arkanızda ki düşman bakış açınızda olmadığı için Bullet time dan etkilenmeyecek. Ona göre arkanızı sağlama alın.

[video=youtube;SP_Bcyv0OSg]http://www.youtube.com/watch?v=SP_Bcyv0OSg[/video]

Max Payne 3'ün geleceği aydınlık

Daha önceden, max payne 3 için dlc lerin hazır olduğunu duyurmuştum.
Ancak yinede çıkacak olan genişleme paketlerini kısaca hatırlayalım.

Beklenen DLC çıkış tarihleri ve isimleri:
Haziran 2012
• Local Justice Map Pack

Temmuz ve Ağustos 2012
• Disorganized Crime Map Pack
• Deathmatch Made In Heaven Mode Pack
• Hostage Negotiation Map Pack
• New York Minute Co-Op Pack

Sonbahar 2012
• Painful Memories Map Pack
• Trickle Down Economics Map Pack

Aslında burada özellik ile
New York Minute Co-Op Pack dikkatimi çekti. Açıkçası oldukça da sinirlendim. Madem co-op desteğiniz var, neden ana hikayeye koymuyorsunuz ? Gerçi bu konuda ismi lazım değil, Rockstar Games sözcüsü açıklama yapmıştı. "Hikaye co-op moduna uygun değil"

[video=youtube;9Pk3wYVu1og]http://www.youtube.com/watch?v=9Pk3wYVu1og[/video]

Gelelim kuru fasulyenin faydalarına

Hani yazının başında bir tavsiyede bulunmuştum. Buzdolabına su koyun demiştim. Eğer tavsiyemi dinlediyseniz, hadi bir koşu alıp gelin. Şimdi teknik özelliklerine değineceğiz. Durun suyu şimdi içmeyin, birazdan söyleyeceğim.
Max Payne 3, Rage oyun motoru ve
Euphoria fizik motoru ile yapıldı. Aynı Gta 4 te olduğu gibi.

Evet, artık yazının sonuna gelirken konsol kullanıcılarına küçük bir tavsiyem olacak, Max Payne 3'ü hemen almayın. Oyun çıksın, konsol için incelemeler yayınlansın daha sonra alırsınız. Neden mi ? Hadi şimdi sistem gereksinimlerine bakalım. Bu arada elinizdeki soğuk suyu yavaş yavaş içmeye başlayın.

Ne kadar ilginçtir ki oyunun minimum gereksinimleri resmi olarak yayınlanmadı. Bende etraflıca araştırdım ve işin en olurunu buldum. 3 Farklı sistem gereksinimleri var.

Minimum gereksinimler
İşletim sistemi: XP, Vista, 7
İşlemci: Core 2 Duo E4600 2.4GHz / Athlon 64 X2 Dual Core 5400+
Ekran kartı: GeForce 8600 GTS 512MB / Radeon HD 5550 512MB
DirectX: 9
Ram: 2 GB
Hard Disk: 35 GB

Normal ayarlar için
İşlemci: Core 2 Quad Q6400 2.13GHz / Phenom 9600B Quad-Core
Ekran kartı: GeForce GT 545 DDR5 / Radeon HD 4850
DirectX: 11
Ram: 6 GB

Maximum ayarlar için
İşlemci: Core i7-970 6-Core 3.2GHz / FX-8150
Ekran kartı: GeForce GTX 680 DDR5 / Radeon HD 7970
DirectX: 11
Ram: 16 GB

Evet bir destanın daha sonuna geldik. Sizi sistem gereksinimleri ile başbaşa bırakıyorum. Bir daha ki incelememizde görüşmek üzere.

Max payne 3 steam sayfasına gitmek için tıklayınız.
Max payne 3 resmi web sayfasına gitmek için tıklayınız.

:: Bilgisayarınız max payne 3'ü çalıştırabilecek mi?

Yazan: ozkanbey

pesimist

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,064
Ben inceleme diye buna derim. Naptın sen yahu. Hiç görmediğim videolar da var. Su olayı da süpermiş :D Hahah. .

freewill

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
61
Ben şahsen metinden ziyade tamamen video içerikli bir inceleme bekliyordum. Trailer ile desteklenen incelemeler zaten herkesin bildiği içerikler. tamamen video anlatımlı içeriğe yer verirseniz daha başarılı olacağınızı düşünüyorum.

rozabay

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Ben şahsen metinden ziyade tamamen video içerikli bir inceleme bekliyordum. Trailer ile desteklenen incelemeler zaten herkesin bildiği içerikler. tamamen video anlatımlı içeriğe yer verirseniz daha başarılı olacağınızı düşünüyorum.

Öneriniz için teşekkürler. Ancak, ne yazık ki Rockstar Games, oyunun demosunu yayınlamadı. Ortada çalışan bir oyun olmayınca en fazla trailer destekli yazılı incelemeler yapılabiliyor.
Öte yandan, videolu tanıtım yapmak pek bana göre değil. Oyunu önce oynar, sonra önemli yerlerin görüntüsünü alıp, yazısını yazmak daha eğlenceli geliyor.

YellowRed

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
27
eline sağlık hem içerik hem üslup bakımından çok doyurucu bir inceleme olmuş. :)

M@STER

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5
ooo Süper emeğine sağlık :)

thruthreign

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
159
Süper inceleme olmuş. :)

Pupilla

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
139
ellerine sağlık hocam. 10 numara olmuş :)

uA23uA

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5
süper olmuş emeğine sağlık

GaMeRR119

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1
süper inceleme olmuş bende şöyle kapsamlı bir inceleme arıyordum nette buoyun hakkında...aradığımı buldum bu başlıkta incelemen için teşekkür eder ve başarılarının devamını dilerim :)

Shıftdelete

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ya şu crack işinden hiç anlamıyorum ya oyunu indirdim 2 tane dosya geldi. setupa tıklıyorum hata gibi bişey diyor. onda nsonrada bildim %100 crackle alakalıda bilgi verebilcek varmı crack herşeyde aynımıdır yoksa her oyun için crack farklı farklımı yapılır

rozabay

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
34
ya şu crack işinden hiç anlamıyorum ya oyunu indirdim 2 tane dosya geldi. setupa tıklıyorum hata gibi bişey diyor. onda nsonrada bildim %100 crackle alakalıda bilgi verebilcek varmı crack herşeyde aynımıdır yoksa her oyun için crack farklı farklımı yapılır

Forumda illegal içerik paylaşmak yasak olduğu için bilgi verebilecek kimse olmayacaktır.