Bu konuyu okuyanlar

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Mavi Yakalı Sanayi Çalışanları
#MaviYakaKahramanlari

71588

Mavi Yakalı Sanayi Çalışanları

Belli bir zaman dilimi içerisinde veya devamlı olarak üretim yapan faaliyet alanına Sanayi denir. Genellikle bedensel güce dayalı olarak çalışan ve bu çalışma karşılığında maaş veya ücret alan işçi sınıfına Mavi Yakalı Çalışanlar denir.

Mavi Yakalı Çalışanlar Kimlerdir?

71594

1)Temizlik görevlileri

2)Güvenlik görevlileri

3)Bakım-onarım görevlileri

4)Üretim görevlileri

71589

Bir işletmenin temizlik işlerini yapan, işletme için olmazsa olmaz çalışanlara Temizlik Görevlileri denir. Temizlik görevlileri, işletme içinde bulunan mutfak, lavabo gibi yerleri temizleyebileceği gibi işletme dışında bulunan park, bahçe gibi yerleri de temizleyebilirler. Her işletme de çalışabilen ve işletmelerin güvenlik bölümlerinde görev alan kişilere Güvenlik Görevlileri denir. Güvenlik görevlileri, kalabalık olan yerlerde asayişi sağlar.

71590

Güvenlik görevlileri, kalabalık olmayan yerlerde ise mal güvenliğini sağlar. Tamir ve düzenleme işlerinde görev alan kişilere Bakım-Onarım Görevlileri denir. Bakım-onarım görevlileri, badana işleri, boya işleri, tadilat işleri, su tesisatı işleri ve elektrik tesisatı işleri gibi birçok işi yapabilirler. Üretim makinelerini işleten ve üretim faaliyetlerini gerçekleştiren görevlilere Üretim Görevlileri denir. Üretim görevlileri, üretim makinelerini çalıştırmak ile görevlidir. Üretim işlemlerini gerçekleştirmek ile görevlidir. Üretim alanının düzenini sağlamak ile görevlidir.

71591

Tamamlanmış ürünleri paketlemek ile görevlidir. Üretimi tamamlanmış ürünlerin kalitelerinin kontrol etmek ile görevlidir. Şirket içi tüm güvenlik eğitimlerine katılmak ile görevlidir. Şirket içi tüm üretim eğitimlerine katılmak ile görevlidir. Üretim faaliyetlerini belgelemek ile görevlidir. Üretim faaliyetlerini yöneticilere iletmek ile görevlidir.

Üretim makinelerinin bakımlarının yapılmasını sağlamak ile görevlidir. Üretim faaliyetleri ile ilgili problemler var ise, bu problemleri yöneticilere bildirmek ile görevlidir. Hatalı ürünler var ise, hatalı ürünleri üretim hattından çekmek ile görevlidir.

Mavi Yakalı Çalışanların Özellikleri Nelerdir?

71593

Mavi yakalı çalışanların özellikleri, kendi içinde 6 gruba ayrılır. Bunlar;

1)Mavi yakalı çalışanlar, haftalık 45 saatten az çalışamaz.

2) Mavi yakalı çalışanlar, haftalık 66 saatten fazla çalışamaz.

3) Mavi yakalı çalışanlar, maaş veya ücret karşılığı çalışırlar.

4) Mavi yakalı çalışanlar, genellikle ayakta çalışırlar.

5) Mavi yakalı çalışanlar, ücret karşılığı fazla mesai çalışabilirler.

6) Mavi yakalı çalışanlar, sendikaya bağlı çalışabilirler.

Son mesajlar