Mavi Ekran

Bu konuyu okuyanlar

erenp1ng

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yaklaşık 1-2 ay önce Monster'dan Abra A5 aldım ve bu süre içinde bilgisayarım 1-2 haftadır günde en az 1 kere olmak üzere ara ara mavi ekran veriyor. Bilgisayarım daha henüz yeni, virus taramaları yaptım. Virus bulamadı, Windows'un kendi RAM testinden RAM testi yaptım ama yine bir sonuç bulamadı. Bütün sürücülerim güncel, Windows'um orijinal. Acaba niye böyle bir sorunla karşı karşıya kalıyorum? Bilgisi olan biri yardım ederse çok sevinirim.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Minidump dosyalarınızı atar mısınız?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Yaklaşık 1-2 ay önce Monster'dan Abra A5 aldım ve bu süre içinde bilgisayarım 1-2 haftadır günde en az 1 kere olmak üzere ara ara mavi ekran veriyor. Bilgisayarım daha henüz yeni, virus taramaları yaptım. Virus bulamadı, Windows'un kendi RAM testinden RAM testi yaptım ama yine bir sonuç bulamadı. Bütün sürücülerim güncel, Windows'um orijinal. Acaba niye böyle bir sorunla karşı karşıya kalıyorum? Bilgisi olan biri yardım ederse çok sevinirim.
Event viewerdan kontrol edin aldığınız hatalar orda yazar.
Mavi ekran ya donanım ya da donanım sürücüleri kaynaklıdır virusle vs alakası yoktur.

Son düzenleme:

erenp1ng

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
minidump dosyaları bende yok gelişmiş ve sistem ayarlarından başlangıç ve kurtarmadan her şey dogru ama minidump dosyam gözükmüyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Event viewerdam kontrol edin aldığınız hatalar orda yazar.
Mavi ekran ya donanım ya da donanım sürücüleri kaynaklıdır virusle vs alakası yoktur.
ewent viwerdan da tam olarak neylere bakmam lazım söylerseniz çok sevinirim

Ekli dosyalar

• resim_2020-10-31_105253.png
    resim_2020-10-31_105253.png
    28.6 KB · Görüntüleme: 112

kaan.chnr000

Asistan
Reaksiyon puanı
186
öyle bir dosya yok dediğim gibi
Burada anlatmış eğer bulunmazsaa nerede diye.
Siz denediniz mi bunu?

erenp1ng

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Burada anlatmış eğer bulunmazsaa nerede diye.
Siz denediniz mi bunu?
evet denedim yukarıda zaten fotoğrafını atmıştım

GhosT57

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,914
Minidump dosyaları, bilgisayarınız mavi ekran verdiğinde belleğin ufak bir dökümünü barındıran dosyalardır. Bunları analiz ederek mavi ekran hatalarının nedenini öğrenebiliriz.

Minidump dosyaları C:\Windows\Minidump klasöründe bulunur ve DMP uzantılıdır.

Bu dosyaları sizden istediğimizde yapmanız gereken işlemler sırasıyla şöyle:
  1. Masasütünde yeni bir klasör oluşturun. İsmi önemli değil.
  2. C:\Windows\Minidump klasörüne girin ve buradaki bütün DMP dosyalarını seçip Masaüstünde oluşturduğunuz klasöre kopyalayın.
  3. Bütün dosyaları seçin ve sağ tıklayıp "Add to archive... / Arşive ekle..." komutunu verin. Tamam dediğinizde bütün dosyalar sıkıştırılıp tek dosya yapılacak.
  4. Şimdi sıkıştırılmış bu dosyayı aşağıdaki servislerden herhangi birine, herkese açık olacak şekilde yükleyin ve indirme bağlantısını bizimle paylaşın:

C:\Windows\Minidumpklasörünü bulamazsanız ayarlarınız kapalı olabilir görseldeki gibi Sistem - Sistem Özellikleri - Gelişmiş Ayarlar - Başlangıç ve Kurtarma altından etkinleştirin ve CCleaner gibi programları devredışı bırakın. Otomatik siliyor olabilirsiniz.

minidump-ayari.jpg