Mavi Ekran Hatası

Bu konuyu okuyanlar

KaminariSHiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar 1 haftadır sürekli Mavi ekran hatası alıyorum hemen hemen herşeyi denedim fakat sorunun ne oldugunu bir türlü anlayamadım.. Yardımcı olacak var mı.. Cidden İnsan cıldırıcak noktaya geliyor.. Memtest86 denedim benchmark denedim hiç bir hata almadım.. Hd tune Bad sector almadım sadece Calibration .... count denilende warning yazıyordu.. ama başka hardisk denedim onda da hata aldım.. PC lenovo z 500 Ekran kartı gefource Gt 740m .. aradasırada Nvlddmkm.sys diye hatada almaktayım.. bi yardımcı olun.. 3 kere format attım win8 varken.. sonra win 10 kuruldu mavi ekran almaya ve nvidia sürücü durduruldu almaya devam ettim.. şuanda win7 ve başka harddisk takılı yinede hata devam ediyor.. :(

Adsız.png

Son düzenleyen moderatör:

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Arkadaslar 1 haftadır sürekli Mavi ekran hatası alıyorum hemen hemen herşeyi denedim fakat sorunun ne oldugunu bir türlü anlayamadım.. Yardımcı olacak var mı.. Cidden İnsan cıldırıcak noktaya geliyor.. Memtest86 denedim benchmark denedim hiç bir hata almadım.. Hd tune Bad sector almadım sadece Calibration .... count denilende warning yazıyordu.. ama başka hardisk denedim onda da hata aldım.. PC lenovo z 500 Ekran kartı gefource Gt 740m .. aradasırada Nvlddmkm.sys diye hatada almaktayım.. bi yardımcı olun.. 3 kere format attım win8 varken.. sonra win 10 kuruldu mavi ekran almaya ve nvidia sürücü durduruldu almaya devam ettim.. şuanda win7 ve başka harddisk takılı yinede hata devam ediyor.. :(
DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar kurun...

KaminariSHiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür ederim yardım için..
Ekran kartı değilde.. İntel Hd grafik sürücüsü var onda bi problem var çözemedim.. ekran parlaklıgı ayarlanmıyor ve HD olmuyor acaba sorun bununla ilgili mi?? ben yaklasık 1 sene önce ekranımı değiştirmiştim.. Ekran parlaklıgı falan ayarlanıyordu fakat suanda olmuyor.. Ben ekran çözünürlüğünü değiştirdiğim için falan mı böyle bi hata zinciri ortaya cıktı tam olarak anlamadım.. Yok mu net yardımcı olabilcek arkadas.. Sanırım sorun Geforce sürücüsünde değilde İntel Hd grafikte..

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Teşekkür ederim yardım için..
Ekran kartı değilde.. İntel Hd grafik sürücüsü var onda bi problem var çözemedim.. ekran parlaklıgı ayarlanmıyor ve HD olmuyor acaba sorun bununla ilgili mi??
Dediğiniz sorun büyük ihtimalle ekran kartı driverının yüklü olmamasından kaynaklanıyordur.

KaminariSHiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
her türlü yüklü olması gerekiyor ya kaç tane denedim.. bir sürü sürücü denedim ya :( valla daraldım önünde her yerde başka bir şey yazıyor.. anlamadım kimi bios diyor falan ama bu pc kaç tane format yedi yani anlamadım sorunu.. intelden indirdim lenovo sitesinden indirdim yükledim hep ama...

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
her türlü yüklü olması gerekiyor ya kaç tane denedim.. bir sürü sürücü denedim ya :( valla daraldım önünde her yerde başka bir şey yazıyor.. anlamadım kimi bios diyor falan ama bu pc kaç tane format yedi yani anlamadım sorunu.. intelden indirdim lenovo sitesinden indirdim yükledim hep ama...
Bilgisayarda harici GPU yok mu?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Hocam arkadaş en üstteki mesajında GT 740m demiş.
Teşekkür ederim oluyor böyle bazen Intel HD deyince öyle düştü aklıma. :D
--- Gönderi Güncellendi ---
Ayrıca Lenovo'nun değil, Intel'in sitesinden indirip deneyin HD Grapichs sürücüsünü...

KaminariSHiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
denedim arkadaslar.. bi çok yerden indirdim ama olmadı ki.. nasıl çözecegimi bi türlü anlamadım.. yetkili servise göndermek istiyorum artk son çare ama... bilmiyorm kaç günde gelecek belli değil.. Çok zoruma gidiyor malesef..

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
denedim arkadaslar.. bi çok yerden indirdim ama olmadı ki.. nasıl çözecegimi bi türlü anlamadım.. yetkili servise göndermek istiyorum artk son çare ama... bilmiyorm kaç günde gelecek belli değil.. Çok zoruma gidiyor malesef..
Çok zor değil, azami tamir günü 20 gündür. Bu garanti belgesi kitapçığında da yazar. 20 günü geçerse para iadesi için THH yani Tüketici Hakem Heyeti'ne bile gidebilirsin.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Defalarca format atmışsınız. Sorun büyük ihtimalle donanımsal, tahminimce ekran kartı. Güvenilir bir tamirciye göstermenizde fayda var. Ancak, cidden güvenilir olmalı yoksa fırınlayıp geri yollayabilir 200-300 lira civarı alır 1 ay ile 12 ay içerisinde sorunun tekrar etmesi de muhtemel olur bu durumda. Bu arada "C:\Windows\Minidump" klasörünü sıkıştırıp yollarsanız yardımcı olabilirim belki.

KaminariSHiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2 adet bilgisayarcıya götürdüm malesef yapamadılar.. Lenovo teknik servisini aradım gelip alacaklar malesef :( windows 10 u desteklemedi galiba bide o var problem yaratıyormus gibime geliyor.. Cünkü Hd grafik paneli olmuyor ve ekran net değil anlamadım win 8 kurmayı düşünüyorum tekrar ya..

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Mavi ekran hata koduna göre yaşadığın problem değişkenlik gösterecektir, mavi ekran hata kodu var mı? Ayrıca Win8 kurabilmen için BIOS ayarlarını değiştirerek UEFI moduna aldıktan sonra Win8 kurulumunu yapabilirsin, win7 için Legacy'den yükleyebilirsin BIOS ayarlarını doğru yapılandırmadıysan buda problem yaşamana sebep olabilir.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Hocam ekran görüntüsü şeklinde değil de, direkt olarak "Minidump" klasöründeki dosyaları alabilir miyim? Daha farklı bir şekilde incelemeyi tercih ediyorum da.

KaminariSHiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Belgeler
geldiğinden emin değilim ama atmaya calıstım arkadaslar.. Çok sağolun ilgilendiğiniz için umarım çözebiliriz..

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Belgeler
geldiğinden emin değilim ama atmaya calıstım arkadaslar.. Çok sağolun ilgilendiğiniz için umarım çözebiliriz..

Göndermiş olduğun videoyu ne yazık ki izleyemiyorum. Resim olarak ekler misin?

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Belge olarak sıkıştırıp onedrive dan attım video değil.. Olmadıysa başka bi yerden deniyim..

Sıkıştırmana gerek yok, konuya resim ekleyebilirsin daha hızlı bir şekilde yardımcı olabilirim.

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Güvenli modda açtığında bir problem yaşanıyor mu? Bu problem yüklenilen sürücülerden sonrada yaşanıyor olabilir. Güvenli modu açmış olduğunda sürücüsüz bir şekilde cihazın kendi özellikleriyle açar. O zaman problem görülmezse eğer 0x9f hatasıyla ilgili BIOS'dan APM'yi devre dışı bırakalım eğer sorun devam ederse işletim sistemi düzgün bir şekilde kurulması gerekiyor. Sorun devamında farklı bir HDD deneme imkanın varsa onu yap veya 2 tane ram varsa yer değiştirerek tek tek test et.

KaminariSHiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güvenli modda açtığında bir problem yaşanıyor mu? Bu problem yüklenilen sürücülerden sonrada yaşanıyor olabilir. Güvenli modu açmış olduğunda sürücüsüz bir şekilde cihazın kendi özellikleriyle açar. O zaman problem görülmezse eğer 0x9f hatasıyla ilgili BIOS'dan APM'yi devre dışı bırakalım eğer sorun devam ederse işletim sistemi düzgün bir şekilde kurulması gerekiyor. Sorun devamında farklı bir HDD deneme imkanın varsa onu yap veya 2 tane ram varsa yer değiştirerek tek tek test et.

Şöyle söyliyim.. Mesela oyuna şuanda kasıyor ve hata alıyorum diger türlü şimdiye kadar 1 saattir donma ve hata olmadı.. Farklı HDD ile Win 7 kurup denedim ama sorun düzelmedi.. Ramleri memtest86 ile denedim hata almadım.. Benchmark mı nedir onla bilgisayarcı denedi ama onda da bi sorun göremedik.. güvenli modu deneyecegim birde..
İşin Aslı şuda olabilir.. Ben oyun hata Verdigi için taa en başlarda Çözünürlükle ugrasıp 1024 te çalıştırmıstım acaba ondan kaynaklanan arıza mı oldu eminde değilim ama.. söyleyeyim dedim fikir sahibi olursunuz..

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Şöyle söyliyim.. Mesela oyuna şuanda kasıyor ve hata alıyorum diger türlü şimdiye kadar 1 saattir donma ve hata olmadı.. Farklı HDD ile Win 7 kurup denedim ama sorun düzelmedi.. Ramleri memtest86 ile denedim hata almadım.. Benchmark mı nedir onla bilgisayarcı denedi ama onda da bi sorun göremedik.. güvenli modu deneyecegim birde..

Çözünürlük ayarını sistemin tavsiye ettiği çözünürlüğü kullan, mesela bende 15"lik laptop var ve sistemin önerdiği 1366x768. Sende buna göre sistemin önerdiğini kullan, ayrıca Win7 imajında problem olabilir bunun için sorunsuz bir imaj kullanmanı öneririm.

KaminariSHiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çözünürlük ayarını sistemin tavsiye ettiği çözünürlüğü kullan, mesela bende 15"lik laptop var ve sistemin önerdiği 1366x768. Sende buna göre sistemin önerdiğini kullan, ayrıca Win7 imajında problem olabilir bunun için sorunsuz bir imaj kullanmanı öneririm.

Win 7 İmajı derken tam olarak anlayamadım.. Sizce durum nedir yani fikir olarak yapabilecegim birşey var mı yoksa servis mi.. _? Çünkü çok fazla şey denedim inanın.. Beynim çorba oldu bunun önünde.. 2 tane bilgisayarcının da yapamaması özellikle..

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Win 7 İmajı derken tam olarak anlayamadım.. Sizce durum nedir yani fikir olarak yapabilecegim birşey var mı yoksa servis mi.. _? Çünkü çok fazla şey denedim inanın.. Beynim çorba oldu bunun önünde.. 2 tane bilgisayarcının da yapamaması özellikle..

Win7 imaj demiş olduğum iso dosyasıdır, usb/cd-dvd'ye yazdığındır ve bu imajda problem olabilir. Orjinal win7 mi kullanıyrsun? Dizüstü Bilgisayarlar için Lenovo OneKey Recovery 8.0 Tanıtımı linkten Lenovonun recovery tool'unu indirerek yeni imaj dosyası yaratarak temiz win7 kurulumunu yapabilirsin. Problem tekrar devam ederse yazılımsal işlemler ( önceki yazdıklarımla birlikte ) bu kadar. Servisle görüşebilirsin.

KaminariSHiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Win7 imaj demiş olduğum iso dosyasıdır, usb/cd-dvd'ye yazdığındır ve bu imajda problem olabilir. Orjinal win7 mi kullanıyrsun? Dizüstü Bilgisayarlar için Lenovo OneKey Recovery 8.0 Tanıtımı linkten Lenovonun recovery tool'unu indirerek yeni imaj dosyası yaratarak temiz win7 kurulumunu yapabilirsin. Problem tekrar devam ederse yazılımsal işlemler ( önceki yazdıklarımla birlikte ) bu kadar. Servisle görüşebilirsin.

Suan win10 kullanıyorum bunu yapınca otomatik win8 e mi dönücek tam olarak anlayamadım? ama bu dediginizi yaparak format atmıstım ben.. 3 kere.. O zamanda nvlddmkm.sys Adında bi hata almıstım nedense..

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Suan win10 kullanıyorum bunu yapınca otomatik win8 e mi dönücek tam olarak anlayamadım? ama bu dediginizi yaparak format atmıstım ben.. 3 kere.. O zamanda nvlddmkm.sys Adında bi hata almıstım nedense..

Güvenli modda denediysen ve aynı problem yaşanırsa aşağıdaki adımları deneyebilirsin, eğer problem yaşanmadıysa sürücülerden veya güncelleme kaynaklı bir problem yaşanıyor demektedir.

BIOS ayarlarını:
Vista, Xp, Win7 için Legacy,
Win8, win8.1 ve win10 için UEFI olarak değiştirmen gerekiyor ve bu ayarda kurman gerekiyor.

Muhtemelen BIOS ayarlarını yanlış yapılandırdığın için işletim sistemi kaynaklı bu problem yaşanıyor. Öncelikle BIOS ayarlarını düzelt, daha sonra win10 usb/dvdsini pcye tak ve " Windows Şimdi Yükle " ekranı geldiğinde alt tarafta yer alan, Bilgisayarınızı onarın seçeneğine tıkla ve gelen ekranda komut dosyasını aç ve HDD'yi cleandisk yöntemiyle sıfırla. Pc'yi yeniden başlat BIOS'a gir ve UEFI Boot seçeneğinin altından kurulumunu başlat.

KaminariSHiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
BIOS ayarlarını:
Vista, Xp, Win7 için Legacy,
Win8, win8.1 ve win10 için UEFI olarak değiştirmen gerekiyor ve bu ayarda kurman gerekiyor.

Muhtemelen BIOS ayarlarını yanlış yapılandırdığın için işletim sistemi kaynaklı bu problem yaşanıyor. Öncelikle BIOS ayarlarını düzelt, daha sonra win10 usb/dvdsini pcye tak ve " Windows Şimdi Yükle " ekranı geldiğinde alt tarafta yer alan, Bilgisayarınızı onarın seçeneğine tıkla ve gelen ekranda komut dosyasını aç ve HDD'yi cleandisk yöntemiyle sıfırla. Pc'yi yeniden başlat BIOS'a gir ve UEFI Boot seçeneğinin altından kurulumunu başlat.

Anladım Yani şuanda bana bir tane Windows 8 Yada 10 cd Si Yada usb si lazım sanırım.. Şuanda elimde bulunmuyor ama Yarın gidip alabilirim.. Ve Bi Ara girmiştim UEFI değilde legacy görünüyordu.. Suanda onu bir değiştireyim en iyisi.. Doğrudur değil mi.. Geri Kalanı yarına bırakabilecegim sanırım.. Ama Sizden Ricam Mümkünse Eger müsaitseniz.. Azıcık detaylı anlatabilir misiniz??
Güvenli modda denediysen ve aynı problem yaşanırsa aşağıdaki adımları deneyebilirsin, eğer problem yaşanmadıysa sürücülerden veya güncelleme kaynaklı bir problem yaşanıyor demektedir.

işin Dogrusu Güvenli modda açtım lakin nerelere girdiysem herhangi bi hata almadım.. Lakin oyun vs birşeye giremedigim için çokda deneme fırsatım olmadı.. AYrıca yükledigim resimde dikkat ederseniz HD grafikleri paneli Sönük gözüküyor.. Ve ekranım zaten HD değil Soluk bi ekran.. Parlaklık falanda ayarlanmıyor.. BiOS güncellemek vs vs ne gerekiyor bilmiyorum ama.. Kafam çok fazla karıştı malesef..

Ekli dosyalar

• Adsız1.png
    Adsız1.png
    48.5 KB · Görüntüleme: 332

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Güvenli Moda girdiğinde herhangi bir mavi ekran problemi yaşanmıyor, buda driverlerden kaynaklandığı anlamına gelir. Bilgisayarını normal olarak aç ve bilgisayarıma sağ tıkla, yönete gir ve aygıt yöneticisine girerek görüntü bağdaştırıcıları seçeneğinden harici ekran kartına sağ tıkla ve ve özelliklere gir. Sürücü sekmesine girerek Sürücüye geri dön var bu seçeneği yaparak sorun yaşanmayan bir önce ki sürüme geri dönersin problem devamında Win 8 için Legacy'de kurulduğunda problem yaşatır bunun için Win8 için UEFI'den temiz kurulum yap problemin giderilir.