Mavi ekran hata tespiti ve çözümü?

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar iyi günler.

windows 7 ultimate 64 bit işletim sistemi kullanıyorum ve daha 2 gün önce temiz bir format atıp, ardından driverlarını eksiksiz kurmama rağmen son 2 gündür farklı 2 mavi ekran aldım. Bu durum beni sinir etti zira format atmadan önce ki son formatımdan bugüne kadar yaklaşık 4,5 ay 1 kere bile mavi ekran görmemiştim. Bu yüzden donanımlarımda sorun olmadığını düşünüyorum yada o ihtimale inanmak istemiyorum :)

İlk mavi ekran hızlıca geçmeden fotoğrafını çekmeyi başardım ama 2. mavi ekranı yakalayamadım ve bilgisayar tekrar açıldıktan sonra ki hata raporunu, sorunun ne olduğunu belirtmeniz açısından aşşağıya ekliyorum. Bundan sonraki mavi ekranların fotoğrafını çekebilmek için, şu mavi ekrandan sonra otomatik yeniden başlatma seçeneğini nereden kaldıracağımı da söylerseniz sevinirim.

Ekran görüntüsünü yakaladığım ilk mavi ekran;

http://c1303.hizliresim.com/17/4/kr3b2.jpg

Ekran görüntüsünü yakalayamayıp, bilgisayar tekrar açıldığında hata raporunu aldığım 2. mavi ekran;

Sorun imzası:
Sorunlu Olay Adı: BlueScreen
OS Sürümü: 6.1.7601.2.1.0.256.1
Yerel Kimlik: 1055

Sorun hakkında ek bilgiler:
BCCode: a
BCP1: 0000000000000000
BCP2: 0000000000000002
BCP3: 0000000000000001
BCP4: FFFFF80002CCFA7C
OS Version: 6_1_7601
Service Pack: 1_0
Product: 256_1

Sorunu açıklamaya yardımcı olan dosyalar:
C:\Windows\Minidump\030413-14929-01.dmp
C:\Users\Volkan\AppData\Local\Temp\WER-34335-0.sysdata.xml

Şundan eminim ki bu mavi ekranlar başlayınca, 1 tanesini bile çözmediğiniz de çoğalarak ardı arkası kesilmeden yeni yeni mavi ekranlara yol açıyor. O yüzden yukarıdaki 2 ayrı mavi ekran hatasının ne olduğunu ve şu mavi ekran hatasından sonraki otomatik yeniden başlatma seçeneğini nereden iptal edebileceğimi söylerseniz sevinirim.

Bu arada belki bu mavi ekranların başlama nedeni aşşağıda ki aldığım şu hatadır;

kr3m4.jpg

Bunuda belirteyim dedim. Ama bu Microsoft Visual C++ sürümlerinin 2005'den 2010'a kadar ki tüm sürümlerinin hem 32 hemde 64bitliklerini üstten aşşağı sırasıyla düzenli bir şekilde kurdum. Acaba tüm sürümlerini yada en azından 32 bitliklerini kurmasamıydım çünki işletim sistemim 64bit diye düşündüm zira bazı uygulamalarda eski sürümleri yada 32bit olanı kullanıyor. Keşke bu programın 2010 versiyonu, içinde 2005 ve 2007'yide barındırsaydı da tek tek kurmak zorunda kalmasaydım.

kr3qg.jpg

Dediğim gibi bu mavi ekranlar artmadan önünü kesmek istiyorum arkadaşlar. Format atmaktan da nefret eden ve bunun son çare olduğunu bilen bir insanımdır. Ben format attıktan sonra bilgisayarı çok temiz ve stabil kullanırım ve ancak 6,7 ayın sonunda hiç gerek yokken bile artık takıntılı olduğu için format atma gereği duyarım. Yoksa donanım arızaları haricinde benim temiz kullanmam ile böyle mavi ekranları almam çok nadirdi. Ve şimdi bu nadirliklerden birini yaşıyorum :) Yardımcı olursanız minnettar kalırım.

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Mavi ekran hatası çok cins bir sorundur.Bazen nedenleri çk basit olduğu gibi bazende çok karmaşık nedenlerden dolayı olabilir.
Donanımları kontrol ettikten sonra,yakın zamanda bilgisayara neler yükledin,neler kaldırdın bunları tek tek incelemek gerekir.Deneme yanılma yoluyla nette araştırdıklarını uygula şansın varsa düzelir.
Hata kodlarının anlamını ben de bilmiyorum.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Mavi ekran hatası çok cins bir sorundur.Bazen nedenleri çk basit olduğu gibi bazende çok karmaşık nedenlerden dolayı olabilir.
Donanımları kontrol ettikten sonra,yakın zamanda bilgisayara neler yükledin,neler kaldırdın bunları tek tek incelemek gerekir.Deneme yanılma yoluyla nette araştırdıklarını uygula şansın varsa düzelir.
Hata kodlarının anlamını ben de bilmiyorum.

Temiz bir format sonrası düzenli bir şekilde driverları ve programları kurarak sistemimi en stabil hale getirdim. Şu ana kadarda en ufak bir sorunla karşılaşmadım. Umarım bu durum böyle devam eder. İlgin için teşekkürler.