Matematik dahisi rekor kırdı!

Bu konuyu okuyanlar

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Matematik dahisi rekor kırdı!

fft7_mf376467.Jpeg

Lisede matematik dersinden kalan ODTÜ Bilgisayar Öğretmenliği bölümü mezunu Selçuk Soner Akgül, zihinsel matematik konusunda rekorlarına bir yenisini daha ekledi. Akgül, birinci dereceden 3 bilinmeyenli 10 denklemi kalem, kağıt ve hesap makinesi gibi materyaller kullanmadan, 10 dakika 21 saniyede zihninden çözdü.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) düzenlenen "9. Matematik Sempozyumu" kapsamında dünya rekoru denemesi yapan ve Ankara’da özel bir kişisel gelişim merkezinde çalışan Akgül, rekorlar için kullanılması yönünde tescilli bilgisayar programının binlerce soru türünü tarayarak oluşturduğu 3 bilinmeyenli 10 denklemi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Akın’ın başkanlığındaki jüri önünde zihninden 10 dakika 21 saniye 77 saliselik sürede çözmeyi başardı.

Yaptığı çözümlerle "birinci dereceden 3 bilinmeyenli denklemlerin akıldan çözümü" alanında dünya rekoruna imza atan Akgül, jürinin çözümlerini onaylamasının ardından büyük bir sevinç yaşadı.

Sempozyuma katılan akademisyenler ve öğrenciler tarafından tebrik edilen Akgül, rekorun ardından yaptığı açıklamada, hobi olarak matematikle ilgilendiğini belirterek, "Akıldan matematik konusunda çeşitli rekorlarım vardı. Bunlara bir yenisini daha ekledim" dedi.

Heyecanını "Kalbimi bir müddet sakinleştiremeyecek durumdayım" diyerek özetleyen Akgül, "Gayem gençlere örnek olmak. Burada kullandığım metotlar kesinlikle doğuştan gelen bir yetenek değil. Çabalarla, özel çalışmalarla elde ettiğim bir yetenek" diye konuştu.

Akgül, lisede matematik dersinden kaldığını anımsatarak, "Matematik dersinin sınavında soruları zihnimden yapıyordum. Haliyle çözümleri sınav kağıdında olmuyordu. Oysa öğretmenlerim çözümü nasıl bulduğumu da sınav kağıdıma yazmamı istiyordu. Bu nedenle düşük not aldım, ortalamam da düşük geldi. Bundan dolayı sınıfta kaldım" dedi.

Son olarak bireysel denemesiyle "6 basamaklı sayıların karekökünü en kısa zamanda zihinden bularak" dünya rekoru elde eden Akgül, "birinci dereceden 3 bilinmeyenli denklemlerin akıldan çözümü" alanında da dünya rekorunun ilk sahibi oldu.

Akgül’ün, bilgisayar programının rastgele seçtiği denklem üzerindeki 3 bilinmeyen olan A, B, C sayılarıyla ilgili zihninden çözdüğü soruların bazıları şöyle:

Soru Soru Soru
---- ---- ----
9A 5B 2C= -1 3A 2B-8C= -2 -A-5B-4C= -3
4A-2B-7C= 5 4A-8B 1C= -1 -2A-8B-7C= 8
-6A-B 3C= -3 2A-7B 3C= 7 -5A-6B-9C= 4

Selçuk Soner Akgül, bu sorular dahil olmak üzere benzer toplam 10 sorudaki 3 bilinmeyen olan A, B ve C sayılarının değerini doğru olarak zihninden bulmayı başardı.

fft7_mf376468.Jpeg

fft7_mf376469.Jpeg

fft2mm376473.jpg

http://www.posta.com.tr/turkiye/HaberDetay/Matematik_dahisi_rekor_kirdi_.htm?ArticleID=47647

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
ben kağıt kalemlede çözemiyorum hocam :D

mperk

Müdavim
Reaksiyon puanı
55
Ben de sandım bir şey bulmuş nebilim böyle yeni bi denklem teori vs :)
Neyse tebrkler yine de

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Ben de zihinden çözüyorum ama onun kadar antrenmanlı değilim :D

Uso!

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Adamla ortak yönümüz çok be, aynı kafadan gidiyorum sanki! :) Ama helal olsun, sayılarla ilgili bayağı bir soru görmüş olsa gerek! :) Kolay kolay gelişmiyor zihinden çözmek...

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Bana hesap makinesi verseler de çözemem :D Matematiğim berbattır :D Yok ki bir matematik öğretenimiz :D

ahky

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Bütün Matematik kitaplarını koysalar önüme yine çözemem o denklemleri sıfırdan daha kötü bi durum varsa işte ben o durumdayım Matematik'de:)