Matematiği o sevdirecek

Bu konuyu okuyanlar

Guest Part

Profesör
Katılım
5 Haziran 2009
Mesajlar
1,475
Reaksiyon puanı
42
Puanları
0
Sabancı Vakfı'nın desteğiyle hayata geçen "Fark Yaratanlar"ın 14 Ekim Perşembe günü, saat 21:10'da, CNN Türk'te yayınlanan ikinci bölümünde, kurduğu Matematik köyünde, öğrencilere korkulu rüya matematiği sevdirmek için var gücüyle çalışan Ali Nesin'in öyküsü ekrana geldi.
Cüneyt Özdemir'in sunumuyla CNN Türk'te canlı olarak yayınlanan "Fark Yaratanlar" programı, hiç tanımadıkları insanların hayatlarına katkıda bulunan, onlar için fırsatlar yaratan; daha iyi yarınlar için mücadeleden vazgeçmeyen insanların hikayelerini ekrana taşımaya devam ediyor. Bu haftanın "Fark Yaratan"ı, öğrencilerin korkulu rüyası matematiği öğrencilere sevdirmek için "Matematik Köyü"nü kuran bir Matematik gönüllüsü, Ali Nesin

.
11816323.jpg

1996 yılından bu yana Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı olan Ali Nesin, matematiği sadece okul için öğrencilere sevdirmeye çalışmıyor; modelleme ve planlama, çıkarım yapma, sonuçları öngörme gibi becerileri beraberinde getiren matematiksel düşünce yetisini öğrencilere aşılıyor. Matematikte başarısız olmayı; sınav, ceza, sınıf geçememe gibi korkuyu tetikleyen etkenler ve televizyon, gürültü gibi dikkat dağıtıcı unsurlara bağlayan Nesin, İzmir'in Şirince Köyü'nde tüm bu unsurlardan uzak olarak kurduğu 55 dönümlük Köy'de matematiği öğrencilere sevdirerek fark yaratıyor.

Dar gelirli ailelerden gelen matematikte başarısız öğrenciler yaz aylarında Matematik Köyü'nde matematiğe son bir şans vermek için bir araya geliyorlar. Köyde; matematik yapma, öğrenme ve düşünmenin yanı sıra; tüm köy sahiplerinin köy işlerinden sorumlu olduğu bir ortamda öğrenciler imece usullüye yaşamayı öğreniyorlar. Ali Nesin'in, öğrencilerin matematik problemini yenilikçi bir yaklaşımla çözmek için kurduğu köy, 2007 yılından bugüne kadar Türkiye'nin farklı illerinden gelen 800'den fazla öğrenciyi ağırlayarak matematiği sevdirdi.
Sıradışı kişilerin öyküleri her Perşembe ekrana taşınıyor
Birinci sezonda 54 ilden 500 aday gösterilen "Fark Yaratanlar" programın ikinci sezonu, CNN Türk ekranlarında her Perşembe saat 21:10'da izleyiciyle buluşuyor. 32 hafta sürecek programda her hafta yeni bir Fark Yaratan'ın hikayesi yayınlanıyor. Sıradışı kişilerin olağanüstü etkilerini ekrana taşıyan program için, "Fark Yaratan" olduğunu düşünen ya da çevresindeki kişiler arasında "Fark Yaratan" olduğuna inananlar www.farkyaratanlar.org internet adresinden adaylık başvurusu yapabiliyor. Fark Yaratan seçme sürecine destek olan Danışma Kurulu, Ayşen Özyeğin, Korel Göymen, Osman Kavala, Temel Aksoy, Tosun Terzioğlu, Şelale Kadar, Zerrin Koyunsağan ve Zeynep Şimşek'ten oluşuyor.kaynak
 
Üst