Maske görevi olarak boyun körüklerini (ve belki de bandanaları) kullanmayın.

Bu konuyu okuyanlar

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
YouTube’da dün yayınlanan bu videoyu gördüm ve bunun hakkında bir konu açmaya karar verdim. Buradaki durumu bilmiyorum ama Amerika’da boyun körükleri bayağı popüler gibi görünüyor. Video da bununla alakalı.

Videoda Duke Üniversitesindeki yapılan bir testten bahsediliyor. Bu testte,maske kullanarak taneciklerin dışarıya gitmesini engelleme etkisi gösteriliyor. Teste göre N95 maske %100,tek kullanımlık maske %90,kumaş maske ise %80 koruma sağlıyor. Maalesef %92 polyester ve %8 elastan kumaştan oluşan tek katmanlı körük %0 koruma sağıyor.

Aynı zamanda bu teste göre boyun körüğü,tükürük taneciklerin bölünmesine sebep oluyor. Bölünen tanecikler daha küçük olduğu için havada daha uzun süre kalabiliyor ve böylece (tanecikler virüs barındırıyorsa) birine bulaştırma ihtimalini arttırıyor. Büyük ihtimalle bandanalar için de aynı şey geçerli.

Elbette tüm bandanalar ve boyun körüklerin malzeme kalitesi eşit değil ama yinede bu ikisinden birini kullanıyorsanız kullanmamanızı,kullanan birisini görürseniz de onu uyarmanızı öneririm.

Konunun biraz dışında olduğu için çok detaylı anlatmayacağım ama videoda ne olduğunu merak edenler için söyleyeyim. Testten sonra maske için mum testi ve ışık testi bahsediliyor. Daha sonra rahat maskeyi bulmak için çeşitli maskeleri denenmemiz ve maske takmaya alışmamız gerektiği bahsediliyor. En sonda da FDA tarafından onaylanan bir şeffaf maskeden bahsettiler. Bu tip maske öğretmenler ve işitme engelliler için çok yararlı olacak.

Maskeler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız ve/veya maskeyi test etmek için birkaç yöntem öğrenmek istiyorsanız buraya da göz atabilirsiniz.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Boyun körüğü tam olarak ne oluyor? Videonun tamamını izleyemedim internetim yavaş:(

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Boyun körüğü tam olarak ne oluyor? Videonun tamamını izleyemedim internetim yavaş:(
Asıl amacı,yüzün alt tarafı ve boyun kısmını ısıtmak diye biliyorum. Bandanaya benziyorlar. Sanırsam motorcular bunu kullanıyor.
498B8EAC-A17F-44BC-991F-7AB24B98B363.jpeg

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Elinize sağlık, çok faydalı yazı olmuş. Covid-19 hakkında diğer konularınızı da bekliyorum.