Masaüstünden laptopa geçmek

Bu konuyu okuyanlar

ferhatto55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar beni kendime yeni sistem topladım masaüstü yakın zamanda okul için topladım birazda oyun için kendim mimarlık okuyorum. Konuşmam biraz uzun olacak o yüzden kusura bakmayın 4 hafta önce internet cafeye gidip sahibinden 4 bin TL civarında bilgisayar araştırması yaptım hem laptop hem masaüstü ve şunu gördüm adamlar ilk nesil İ5 veya İ7 modellere 3 bin TL küsür fiyat çekiyorlar sabahtan akşama kadar bir sürü kişi arayıp hiç kimse ile anlaşamadım hepsi çok fiyat istiyordu gereksiz fazla hemde en sonunda aralarında en uygununu buldum kendi içlerinde uygun olan buydu masaüstüydü özellikleri şöyleydi
Ryzen 5 1500x
8 GB DDR4 Ram
MSI b350m mortar
500 PSU
1050 Ti ekran kartı
Fiyatı 3600 TL adamla konuşup öğrenci olduğumu ve bütçemin 3400 TL olduğunu belirtip gidip ürünü aldım internet cafeden çıktığımda 11 TL fiyat ödedim o kadar çok araştırdım siz düşünün neyse ürünü aldım her bir parçanın kutusu ve faturası var garantisi var eve geldim sistemi kurdum sıkıntı yoktu sonra monitör aldım frysingli ama o özelliği kullanamadım için ekran kartını 800 TL satıp üzerine 700 TL daha ekleyip Asus strix rx 580 3 fanlı modelini aldım tanıdıktan 24 ay garantisi var ve kutulu ama kasaya siğmadi mecbur yeni kasa almak zorunda kaldım yani yine masraf ettim kendi çılgınlığıma sonra eve geldim oyunlarda PC kendini kapatmaya başladı sebebi PSU yetmiyordu çünkü 80 plus değildi vatandan 300 TL PSU aldım onada masraf ettik yani PC bana 4500 falan gelmiş oldu monitörsüz hemen hemen neyse pcde bir sıkıntı yok ama çizim yaparken çok zorlanıyorum yani sandalyede oturmaktan belim ağrıyor keşke diyorum laptop alsaydım su koltuğa uzanıp öyle cizseydim. Pişmanım açıkçası İ7 7700HQ 1060 ekran kartı olan sahibindeki laptop sahiplerine yazdım takas olarak bazıları kabul etti bazıları etmedi şuan ne yapacağımı bilmiyorum ama böyle olmuyor hocadan haftaya bilgisayarlarinizi okula getirin dedi iyice kaldım öyle yardımcı olun sizce napayım ve şunu da sormak istiyorum bazı laptoplar da DDR4 Yerine DDR4L var aralarında ne gibi farklar var performansı etki ediyormu

High Noon

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Laptoplardan oyunlarda çok performans bekleme, ama mecbursan laptop al. DDR4L ise DDR4'ün daha düşük voltajla çalışan türüdür ve arada 3-4 FPS fark edebilir. Daha düşük voltajlı olduğu için besleyeceği kaynak da azdır ya da düşüktür çünkü.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Laptop alman şartmı oldu yani,okul açısından. Değilse,hiç değiştirme elindeki makinayı.RX 580 kartı bi daha o aldığın fiatlarda bulamazsın. GTX 1060* eşdeğeri bi karttır.
7700hq işlemcisinin ne kadar ısındığına netten de bakabilirsin,ayrıca.

Özgür Ç..

Dekan
Reaksiyon puanı
6,465
Masa üstünde leptoba geçince bmw den inip Şahin'e geçmiş gibi oluyor