Masaüstünde oluşturlan başlatıcıya birden fazla komut

Bu konuyu okuyanlar

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Merhaba arkadaşlar;
Ben Manjaro Linux XFCE 64 bit kullanıyorum.Masaüstünde sağ tık yapınca "Başlatıcı oluştur" kısmından istediğimiz komutu ve ya programı masaüstüne kısayol atayabiliyoruz. Ancak Ben bir başlatıcıda çift komut çalıştırmak istiyorum. Yani
Kod:
ntfsfix /dev/sda1
ntfsfix /dev/sda2
komutlarını tek tıkla çalıştırmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilrim acaba ?
ntfsfix.png

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Merhaba arkadaşlar;
Ben Manjaro Linux XFCE 64 bit kullanıyorum.Masaüstünde sağ tık yapınca "Başlatıcı oluştur" kısmından istediğimiz komutu ve ya programı masaüstüne kısayol atayabiliyoruz. Ancak Ben bir başlatıcıda çift komut çalıştırmak istiyorum. Yani
Kod:
ntfsfix /dev/sda1
ntfsfix /dev/sda2
komutlarını tek tıkla çalıştırmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilrim acaba ?
Ekli dosyayı görüntüle 14156

Merhabalar,

Linuxta peşpeşe komut çalıştırmak için iki komutun arasına && koymanız yeterli eğer ilk komutun çıktısını 2. komuta işletecekseniz de araya | koymanız yeterli

- Sizin yazmanız gereken komut
Kod:
ntfsfix /dev/sda1 && ntfsfix /dev/sda2

- 2. yazdığıma örnek
Kod:
cat /etc/passwd | grep root

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
ThunarAcama.png
Merhabalar,

Linuxta peşpeşe komut çalıştırmak için iki komutun arasına && koymanız yeterli eğer ilk komutun çıktısını 2. komuta işletecekseniz de araya | koymanız yeterli

- Sizin yazmanız gereken komut
Kod:
ntfsfix /dev/sda1 && ntfsfix /dev/sda2

- 2. yazdığıma örnek
Kod:
cat /etc/passwd | grep root
Merhaba önerinizi denedim ama başlatıcı terminal gibi işlemiyor sanırım.Yaptığım işi doğrudan görebilmek için başlatıcıya iki klasörü açma komutu verdim. resimde gördüğünüz gibi. Ancak hata aldım. Ama problemi çözdüm. Başlatıcı yerine .sh dosyası yazdım. istediğim kadar komutu çalıştırabiliyorum.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Ekli dosyayı görüntüle 14466
Merhaba önerinizi denedim ama başlatıcı terminal gibi işlemiyor sanırım.Yaptığım işi doğrudan görebilmek için başlatıcıya iki klasörü açma komutu verdim. resimde gördüğünüz gibi. Ancak hata aldım. Ama problemi çözdüm. Başlatıcı yerine .sh dosyası yazdım. istediğim kadar komutu çalıştırabiliyorum.

zor olanı yapmışsınız aşağıdaki kodu yazarsanız her 2 klasörü de açar
Kod:
thunar /klasor1 /klasor2

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
@darkstar bunu neden daha önce söylemediniz. Araya && işareti değil, boşluk koymak gerkiyormuş :) . şimdi çalıştı teşekkür ederim.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
en kısa zamanda bi linux makine kurayım diyorum

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
@darkstar bunu neden daha önce söylemediniz. Araya && işareti değil, boşluk koymak gerkiyormuş :) . şimdi çalıştı teşekkür ederim.

thunar kullanmıyorum sizin yazdıklarınızda da thunar ile ilgili bir ifade görmedim, ayrıca her launcherın komut çalıştırma şekli faklı olabilir; sonuçta çalışan komut olduğundan shell de çalışan her komut orda da çalışır, ilk yazdığım 2 komutu " " içine alarak da deneyebilirsiniz.

Kurun tabii ki :) şahsen yeni başlayanlara Mint kendine güvenenlere de Slackware tavsiye ediyorum.
Hangi dağıtım olursa olsun desktop manager olarak da KDE tavsiye ederim.

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Bende ttavsiye ediyorum KDE yi. Ama eğer benim gibi harici diskten kullanacaksanız ve ya sisteminiz düşük ise XFCE den şaşmayın. Mint güzelde çok problem çıkardı bana zamanında. Manjaro ve ya doğrudan ubuntu üzerine KDE kurmanızı tavsiye ederim.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Bende ttavsiye ediyorum KDE yi. Ama eğer benim gibi harici diskten kullanacaksanız ve ya sisteminiz düşük ise XFCE den şaşmayın. Mint güzelde çok problem çıkardı bana zamanında. Manjaro ve ya doğrudan ubuntu üzerine KDE kurmanızı tavsiye ederim.

Mint en sorunsuz dağıtımlardan biridir o yüzden de yıllardır açık ara liderdir (distrowatch) yaşadığınız sorunlara en kolay çözüm bulabileceğiniz dağıtımdır bence güncel bir versiyonunu Live olarak usbden tekrar deneyebilirsiniz.
KDE 4 XFCE ye göre sadece 50 MB fazla ram kullanır, o çirkinliğe katlanmamak için 50 MB feda olsun :) animasyon ve efectleri kapatırsanız XFCE den hız farkının da olmadığını görürsünüz. Fantazi yapmak isterseniz openboxı da kurup kwin yerine kullanabilirsiniz.

Rank Distribution H.P.D*
1
Mint 2843
adown.png

2 Debian 1640
adown.png

3 Ubuntu 1326
alevel.png

4 openSUSE 1290
aup.png

5 elementary 1082
alevel.png