Masaüstü Bilgisayarlar Geri Kaldı

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
2008'in son çeyreğindeki rakamlara göre, masaüstü bilgisayarlar artık en çok satan bilgisayar türü değil. Liderliği kimin aldığını da tahmin etmek güç değil!

2008 yılının son zamanları bilişim teknolojileri tedarikçileri için çok parlak geçmiş olmasa da pazardaki eğilimler aynı şekilde devam ediyor. Yükselen dizüstü bilgisayar satışları ve daralan masaüstü bilgisayar pazarı en sonunda akımı tersine çevirmeye başladı. Dünya genelinde yapılan araştırmaya göre, 2008'in son çeyreğinde, dizüstü bilgisayar satışları masaüstü sistemleri geçmiş durumda. iSuppli tarafından açıklanan verilere göre, son üç ayda gerçekleşen masaüstü bilgisayar satışları 38,5 milyon olurken, dizüstü bilgisayar satışları 38,7 milyon seviyesinde gerçekleşti. Dizüstü bilgisayar satışları geçen senenin aynı çeyreğine göre ise tam %40 artmış durumda.

Bilgi için: iSuppli
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

DogukanDogu84

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
masaüstünün kolay kolay yenileceğini düşünmüyorum, hatta hiç....

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Masa üstü bilgisayarlar laptoplarda kuvvetli ekran kartları nın çıkmasıyla daha geniş açılı lcd monitörlerin laptoplara entegre edilmesiyle ve en önemlisi fiyatlarının düşmesiyle bu yarışı kaybetti...
Eskiden oyun oynamak
Film izlemek
Performans gerektiren programlar kullanmak için masaüstü bilgisayarlar tercih ediliyordu...
Bu gün ise artık gelişmiş ekran kartları sayesinde oyunlar da laptoplar da oynanabiliyor...
ram işlmeci gibi donanımlar kuvvetli olduğu için en çok performans gerektiren programlar bile laptoplarda rahatlıkla çalışıyor...
bunun yanısıra taşınabilirlik wireless gibi özellikler de kullanıcıları laptop almaya yöneltiyor...
zaten laptopu aldığım gün masaüstü bilgisayarımı kardeşime verdim :D

NymO

Doçent
Reaksiyon puanı
1
walla kolay kolay tahtını kaptırmaz masaüstü pcler.
Misal 1000 ytl paramız var diyelim.Sizce performansı yüksek hangi pc alınır?
Tabiki masaüstü.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
bu oranı neye göre belirlemişler bir de o var. Yani markaların satış oranına göre mi? Mesela casper'dan bir bilgisayar aldım ve o bu toplamın içinde mi? Eğer öyle ise toplama bir bilgisayar yaptım kendime o nasıl olcak? Onu hesaba katamazlar.. Anlayacağınız tahtı kimseye kaptırmadı masaüstü bilgisayarlar.

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
walla en iyisi masaüstü pc ler çünkü sinirlendin mi klavyeye dalıyorum direk ama dizüstünde olmuyo bu
ama dizüstü bilgisayarlarda seyhat ednler için güzel oluyo

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Şuan değil ama yakında olacak..:D