Masaüstü Bilgisayarı Prizde Bırakmak Zararlı mı?

Bu konuyu okuyanlar

Bishamon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar Merhaba Bundan 2 Sene Önce Masaüstü Bir PC Aldım ve Yaklaşık 2 Yıldır Modem ile Aynı Prize Takılı Olmasından Dolayı Prizden çıkarmıyorum Bu zararlı mıdır herhangi bir şekilde pc ye zarar verir mi?

erini

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Bu değişik bir durum.Türkiyede elektrik şebekesi pek güvenilir değil.Ani elektrik kesintileri ve geldiğindeki dalgalanmalar pc ne zarar verebilir.Bunu önlemek için çıkarman daha iyi.PC ile elektrik şebeken arasında kullanabileceğin birçok güç üniteside var bunlar aynı zamanda ani güç kesintilerinde pc nin kapanmasını egelledikleri gibi elektrik şebekesindeki dalgalanmalardanda korurlar.

Rootsyl

Müdavim
Reaksiyon puanı
514
Hayır. Ancak psu un aşırı kalitesizse elektrik kesintisinte bilgisayarın patlar.

Bishamon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
@erini Çok teşekkür ederim peki ya herhangi bir elektirik kesintisi olmadan sadece prizde bıraktım diye birşey olur mu? 2 yıldır yaptığım birşey olduğu ve yıllardır pc istediğim için çok hassasımdır bu konularda

Mehmet Aldemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
712
Elektrikler kesildikten sorna bir anda geldiği için zarar verebilir kullanmadığın zaman bilgisayarın fişini çıkart prizden.

erini

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Hayır. Ancak psu un aşırı kalitesizse elektrik kesintisinte bilgisayarın patlar.
Bak sen.Ahaha.Bilgisayarlarda olabilecek en kötü şey güç kaynağının yani sizin anlayacağınız dille 220 voltu pc için uygun değer olan 12 volta düşüren adaptör benzeri şey yanar.Yanmasıda direkman diot adı verilen minicik devre almanlarının yanması ile olur.Onlarında patlama ihtimali mm yoktur.Tabi pc de patlayacak şeylerde var kondansatör ismi verilen ufak devre elemanları bomba gibi ses çıkarır ama onlarda direk 220 gitmesi imkansız.

Bishamon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bak sen.Ahaha.Bilgisayarlarda olabilecek en kötü şey güç kaynağının yani sizin anlayacağınız dille 220 voltu pc için uygun değer olan 12 volta düşüren adaptör benzeri şey yanar.Yanmasıda direkman diot adı verilen minicik devre almanlarının yanması ile olur.Onlarında patlama ihtimali mm yoktur.Tabi pc de patlayacak şeylerde var kondansatör ismi verilen ufak devre elemanları bomba gibi ses çıkarır ama onlarda direk 220 gitmesi imkansız.
Benim merak ettiğim mevzu şu hiçbir elektrik kesintisine uğramadan sırf prizde kaldı diye bozulur mu 2 yıla yakın bir süredir prizde olduğunu söylemiştim.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Şebeke elektriğinde dalgalanma vs olmadığı sürece sıkıntı olmaz.

umut4343

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
308
Onun yerine kapatma açma anahtarlı 3 lü priz al kablo hep takılı kalır sadece düğmeye basar kapatır basar açarsın