Masaüstü bilgisayarda windows yükleyememe , açılmama ve kendiliğinden kapanma sorunu

Bu konuyu okuyanlar

NewAqePrince

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 5 yıldır kullandığım bir masaüstü pc mevcut , geçenlerde ilginç bir arıza meydana geldi. Arızaya geçmeden , bilgisayarın özelliklerini yazayım ;

CPU=İntel core İ5 650 3.2 GHz,4 MB L2 Önbellek
Bellek= 4 GB DDR 3 1333
Sabit Disk= 500 GB Sata HDD
Ekran Kartı= 2 GB HD 4650 Pro PCI-E x16 128 Bit ekran kartı (1 Gb Ayrılmış Bellek)
Ek özellikler=YONGASETİ intelH55 Express chipset
Anakart : Foxconn H55MXV-LE Socket 1156 Intel H55 DDR3 Anakart

Bilgisayarı genel olarak kardeşim kullanıyor , bu yüzden pek takip edemiyorum. Bu olay yaşanmadan önce bilgisayarın harddiskinde 0,2 oranında bad sector vardı ve ram slotlarından bir tanesi çalışmıyordu. Pcyi bu şekilde yaklaşık 3-4 yıl kullandık , bir sıkıntı çıkmadı.

Geçen gün şöyle tozunu bir alayım diye kasayı açtım ve kasayı açtığım zaman işlemci fanının dönmediğini ve coretemp ile baktığımda işlemcinin maximum sıcaklıklara dayandığını farkettim. Hemen bilgisayarcıya götürüp yeni bir işlemci fanı taktırdım, kasanın içini güzelce temizlettim ve bilgisayarı eve getirdim. Pc yaklaşık 1 gün bu şekilde sorunsuz çalıştı. Tüm bunları yapmışken temiz bir format atayım dedim. Önceki formatlarımdan farklı olarak , bu sefer tüm diskleri silip biçimlendirdim windows 7 ile format atarken, en son ekranda '' Windows Kur, Windowsu bu bilgisayarın donanımı üzerinde çalışacak şekilde yapılandırılmadı” şeklinde bir hata aldım ve bilgisayar kapandı. Defalarca kez win7 ile format atmayı denememe rağmen aynı hatayı aldım. Buna mukabil , windowsun sitesinde yer alan sürücü yükleme v.s çözümleri uyguladım , sonuç değişmedi.

Ardından windows 8 kurmayı denedim ve windows 8 sorunsuz kuruldu. Bilgisayarı 5-6 dakika kullandıktan sonra ekranda garip görüntüler oluştu ve pc kapandı. Tekrar açtığımızda , başlangıç onarma çıkıyordu. Bunu yapmamıza rağmen 10 dakika sonra yine aynı sorunla karşılaştık. Bundan sonra olayın bad sectorden kaynaklandığını düşünerek , hard format atmayı denedik. Fakat program cdsini taktığımızda '' harddisk sürücüsü bulunamadı '' şeklinde bir hatayla karşılaştık. Yaklaşık 1 saat sonra , pcyi açmayı denediğimizde uzun uzun bip sesleri gelmeye başladı ve hiçbir şekilde görüntü alamadık.

Bilgisayarı , tekrar aynı bilgisayarcıya götürdüğümde farklı ram ve farklı bir güç kaynağı takarak açmayı denedi , sonuç aynı oldu bilgisayardan bip sesleri geldi ve açılmadı. Bundan sonra ya anakartın ya da işlemcinin bozulduğunu , eğer anakart bozulduysa sıfırının 350 tl civarında olduğunu , elinde parça olmadığından arızayı anlayamadığını söyledi.

Bilgisayarımı , başka bir bilgisayarcıya götürdüm. Bu arkadaş ilk aşamada , anakartımın bozulduğunu , diğer parçalarımın ise çalıştığını söyledi. Ardından , 3 tane farklı anakartla bilgisayarı denediğini , bilgisayarın sorunsuz açıldığını fakat yukarıda win7 ve win8 ile ilgili anlattığım sorunların aynen devam ettiğini söyledi. Buna mukabil , daha önceden '' taş gibi '' dediği işlemcimin veya ramimin bozuk olduğunu belirtti. Arızanın , harddiskteki bad sectorlarla arzalı olup olmadığını sorduğumda ise , sorunun harddiskle ilgili olmadığını fakat onun da elinde parça olmadığından , sorunun işlemciden mi , ramden mi kaynaklandığını çözemediğini belirtti.

Şu durumda bilgisayarın arızası ne olabilir ? Bilgisayar 2 haftadır o dükkan senin bu dükkan benim dolaşıyor fakat arızayı tam anlamıyla tespit edebilen yok. İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

ilk olarak bir bilgisayarın biplemesinin çok çeşitli sebepleri olabilir. İlk olarak sorum şu; bilgisayar parçaları söküp takma işlemi yapabiliyor musunuz ?

Saygılarımla

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Uzun biplemeyse ekran kartıdır. Ekranda biletler çıkmış. Ekran kartınızın ramleri yanmış.

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
Anakartta onboard ekran kartı varsa, ekran kartınızı söküp bir daha çalıştırmayı dener misiniz.

NewAqePrince

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim. Alet şuan bilgisayarcıda olduğu için , parça söküp-takma işlemi gerçekleştiremiyorum. Kendisi beni az önce aradı , anakartla birlikte işlemcimin de bozulduğunu söyledi. Halbuki ilk önce işlemci , ram , ekran kartı ve harddiskin çalıştığından emin olduğunu , anakartın kesinlikle bozuk olduğunu belirtmişti. Şimdi ise işlemcinin de bozuk olduğunu söylüyor. Sadece anlattıklarımdan yola çıkarak , bu durum hakkında bir tavsiyede bulunabilir misiniz ? Kasayı pazartesi günü alacağım

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Git şimdi al. Bence kandırılıyorsun. Parça çalanlardan olabilir.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

@utkuversus arkadaşımıza kısmen katılıyorum. Ya anlamıyordur o servis ya da amacı farklı olabilir. Bence de gidin bilgisayarınızı alın.

Saygılarımla

NewAqePrince

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar değerli yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim. Pazar günü kapalı olduğu için , ancak pazartesi alabileceğimi söyledi kasayı. Söz konusu bilgisayarcıya , arkadaş tavsiyesi üzerine gittim , bu açıdan güvenmiştim. Pazartesi erkenden gidip kasayı alacağım. Şu durumda hem anakartın hem de işlemcinin bozuk olma ihtimali sizce yok mu ? Bu arada parçaları çalma ve değiştirme ihtimaline karşı , bu işten anlayan bir arkadaşla gidip bizzat ona kasayı kontrol ettirmem daha doğru olur sanırım

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Bence sorun ramlerde. Onları bir dene :)

NewAqePrince

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bence sorun ramlerde. Onları bir dene :)

Hocam farklı çalışan bir ramle ve yeni PSU ile deneme yapmıştık fakat bilgisayar yine açılmamıştı . Ardı ardına kısa kısa bip sesleri geliyordu kasadan. Bip seslerinin sayısını not almayı o an akıl edemedim :) Şuana kadar iki bilgisayarcıya gösterdim aleti , ilki anakart veya işlemcinin bozuk olduğunu fakat elinde parça olmadığı için deneme yapamadığını ve hangi parçanın bozuk olduğunu anlayamadığını söylemişti. Onun dediğine göre bunları anlamak için kasayı , elinde parça olan diğer şubeye götürmesi gerekiyormuş ve yaptıracağıma dair kesin onay vermezsem , açıkça uğraşmayacağını belirtti. Ben de bunun üzerine kasayı geri aldım.

Oradan alıp şuanki bilgisayarcıya götürdüm. Bu arkadaş da , öncelikle anakartın bozuk olduğunu ve diğer parçaların sorunsuz çalıştığını söyledi. Ardından 2 adet farklı anakartla deneme yaptığını , buna rağmen windows 7'de yüklenme sorununun devam ettiğini , windows 8 yükledikten 5 dakika sonra ekranda garip şeritler çıkarak bilgisayarın kapandığını söyledi , yani bilgisayar en baştaki arızasını tekrar vermiş. Kaldı ki bu arkadaşa windows açısından böyle bir sorun yaşadığımızı söylememiştim , sadece aynı sorun çıkarsa diye anakartı taktıktan sonra windowsu onun yüklemesini istemiştim.

Yalnız söylediğim gibi tüm bu arızalar , format atmaya çalışmamın sonrasında başladı. Önceki formatlarımdan farklı olarak bu sefer ilk kez tüm harddisk sürücülerini sildim , biçimlendirdim ve yeniden boyutlandırdım. Bunun dışında farklı hiçbir şey yapmadım. O geceki denemeden sonra pc bu hale geldi. Bir arkadaşımın dediğine göre , işlemciye yeni fan taktırdığım ilk dükkan , bu montaj sırasında işlemcinin ayaklarını kırmış olabilirmiş. Yalnız bu fan takılmasından sonra pcyi eve getirdiğimde , bir gün boyunca sorunsuz kullanmıştım. Ne zaman ki o formatı atmaya kalktım , felaketler silsilesi başlamış oldu. Tüm bu arızaların nedeni , o format mı diye düşünüyorum hala

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Amaaaan ne Rami başka konuyla jarıştırdık ekran kartı.
--- Gönderi Güncellendi ---
Ekran kartının ramleri yanmış çizgi çıktıysa.

NewAqePrince

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Amaaaan ne Rami başka konuyla jarıştırdık ekran kartı.
Ekran kartının ramleri yanmış çizgi çıktıysa.

Hocam tekrardan merhaba. Bilgisayarı , arkadaşımın tavsiye ettiği '' güvenilir '' bir bilgisayarcıya daha götürdüm. Bu arkadaş da anakartımın kesin olarak yandığını söyledi. Ardından işlemcimi farklı 2 bilgisayarda denediğini , işlemcinin bu anakartlara kısa devre yaptırdığını ve kesin olarak işlemcinin bozuk olduğunu , diğer parçaların ise sağlam olduğunu belirtti. Şuan kasa elimde , yapmam için öneride bulunabileceğiniz bir şey var mıdır ?
Merhaba,

ilk olarak bir bilgisayarın biplemesinin çok çeşitli sebepleri olabilir. İlk olarak sorum şu; bilgisayar parçaları söküp takma işlemi yapabiliyor musunuz ?

Saygılarımla

Merhabalar , bilgisayarımın içindeki tüm parçaları söküp takabiliyorum fakat elimde hiç yedek parça yok . Şuana kadar 2 bilgisayarcı , anakartımın ve işlemcimin yandığını söyledi. Benim herhangi bir uzmanlığım olmadığı için, bu kişilerin söyledikleri dışında bir bilgim yok :)

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

anakart nasıl yanmış !? Siz format atmasaydınız, demek ki yanık anakart ile bir bilgisayar kullanıyormuşsuınuz...!

Neyse esas sorum şu; bilgisayar içindeki paraları söküp takma da tecrübeli misiniz ?

Saygılarımla
Merhaba,

bilgisayarınızı elektriğe bağlamadan Bios pilini çıkarıp birkaç dakika bekleyin ve geri takın. Ekran kartını sökün, ram'lerinizi söküp temizleyin uçlarını. Elinizde işlemci için yedek termal macun yoksa işlemci ve fan'ı ayırmadan fan'ı temizleyin. Eğer yedek termal macun var ise işlemcinizi sökün ve bacaklarını kontrol edin, ardından temiz macunu sürerek fan'ı takın.

Ekran kartınızı takmadan anakart üzerinde ekran çıkışına monitörünüzü bağlayın ve bilgisayarınızı açıp Bios'a girin. Bu işlem başarılı ise bilgisarınızı kapatın ve kasanın arkasından elektrik kablosunu çıkarıp ekran kartınızı takın ve monitör kablosunu ekran kartı çıkışın takın. Eğer sorunsuz açılıp Bios'a giriyorsa ardından yükleme cd/dvd si ile açıp yüklemeye çalışınız.

Buları bir deneyin, ardından yine sonuçları yazınız.

Saygılarımla

NewAqePrince

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba,

anakart nasıl yanmış !? Siz format atmasaydınız, demek ki yanık anakart ile bir bilgisayar kullanıyormuşsuınuz...!

Neyse esas sorum şu; bilgisayar içindeki paraları söküp takma da tecrübeli misiniz ?

Saygılarımla

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Bu konuda fazla tecrübeli değilim , yıllar önce 1-2 işlem yapmıştım , bir de bilgisayarcıyı tüm parçaları sökerken izlemiştim , bu şekilde en azından kendi kasamdaki tüm parçaları söküp takabiliyorum. İnanın kasanın başına gelenler çok garip. Size olayı tekrar yazayım.

Bu bilgisayarı kardeşim kullanıyor , yaşı küçük olduğundan işlemci fanının bozulduğunu fark etmemiş. Isınmadan dolayı PC yavaşlayınca, virüs falan girdi sanmış. Kasanın yan kapağı açık durduğundan , ben de bir gün şans eseri işlemci fanının dönmediğini fark ettim. Core temp ile sıcaklığa baktığımda, işlemcinin maksimum sıcaklığı olan 105 dereceye kadar ısındığını gördüm. Bilgisayar bu şekilde kaç gün çalıştı onu bilmiyorum. İşlemcinin bu kadar ısınıp hiç kapanmaması da garibime giden diğer bir konu. Neyse bu durumu görünce hemen bilgisayarcıya gittim , işlemcinin üstündeki termal macun yenilendi , yeni bir işlemci fanı takıldı ve kasayı alıp eve döndüm. Bilgisayar bu şekilde sorunsuz bir gün çalıştı.

Ertesi gün bilgisayara temiz bir format atayım dedim. Önceki formatlarımdan farklı olarak , bu pcde ilk kez tüm diski silip biçimlendirdim ve formatı öyle atmayı denedim. Önceki formatlarımda hep diğer windowsun üzerine kurulum yapardım. Böyle yapınca windows 7de yukarıda bahsettiğim hatayı aldım. Windows'un sitesindeki çözümleri uyguladım , fayda etmedi. Daha sonra netteki tavsiyeler üzerine , bilgisayara windows 8 yükledim. Win8 sorunsuz yüklendi fakat bu sefer de pc çalıştıktan 5 dakika sonra ekranda garip şeritler belirdi ve pc kendiliğinden kapandı. Tekrar açtığımda windows zarar gördü v.s şeklinde bir hata veriyordu. Onarıp tekrar denedim , yine aynısı oldu.

Daha sonra bilgisayardan anlayan bir arkadaşımı çağırdım , kendisi bu duruma harddiskte bulunan bir miktar bad sectorun neden olabileceğini söyledi. 'Hard format ' adında bir işlem yapacağını söyledi. Bunun için bir program indirip cdye yazdırdı. Bu cdyi boot ettiğinde , program menüsünde '' sata not found '' şeklinde bir ibare gördük. Arkadaş bu sefer de harddisk ve ram bağlantılarını kontrol etmemiz , baştan çıkarıp takmamız gerektiğini söyledi. Daha sonra pcyi kapadık , ram slotlarını , rami , hddnin çevresini v.s temizledik . Rami diğer slota taktık , ardından pcyi açınca anakarttan çok küçük bir duman haznesi çıktığını gördük. Bu sırada arkadaşım , rami taktığımız diğer slotun muhtemelen bozuk olduğunu anakartın kısa devre yapmış olabileceğini söyledi. Ardından ne kadar denediysek bilgisayarı açamadık , sürekli devam eden bip sesleri gelmeye başladı.

Bundan sonrası da bilgisayarcılarda geçen süreç. Sonuç olarak anakartımın ve işlemcimin bozuk olduğunu söylüyorlar. Şuan kasa elimde ve yatıyor . Çırpındıkça batma gibi bir durum söz konusu oldu :)

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Duma haznesi kısmı işi biraz bozuyor ama dediklerimi deneyin lütfen. Yukarıdaki mesajlarınızı da okudum. Bilgisayarınız Windows 8'i yüklediyse (sonradan hata vermesine rağmen) deneme yanılma yoluyla bir ihtimal olabilir.

Arkadaşınız diğer slot olarak söylediği yere takınca sorun oldu yazdığınız slotu kullanmayın, diğer ram slotunu kullanın. Gerekirse düşük ram ile başlatmayı deneyin. Slot işini anladıysanız yukarıdaki dediklerimi denerseniz yarın adım adım (kısıtlı da olsa) en azından beraber ilerleriz.

Saygılarımla

NewAqePrince

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Duma haznesi kısmı işi biraz bozuyor ama dediklerimi deneyin lütfen. Yukarıdaki mesajlarınızı da okudum. Bilgisayarınız Windows 8'i yüklediyse (sonradan hata vermesine rağmen) deneme yanılma yoluyla bir ihtimal olabilir.

Arkadaşınız diğer slot olarak söylediği yere takınca sorun oldu yazdığınız slotu kullanmayın, diğer ram slotunu kullanın. Gerekirse düşük ram ile başlatmayı deneyin. Slot işini anladıysanız yukarıdaki dediklerimi denerseniz yarın adım adım (kısıtlı da olsa) en azından beraber ilerleriz.

Saygılarımla

Merhabalar , dedikleriniz harfiyen uyguladım , değişen bir şey olmadı. Power düğmesine bastığımda önce uzun bir bip sesi geliyor , bunun 1-2 saniye ardından da kısa bir bip sesi geliyor. Bu ikili bip sesi , defalarca tekrar ediyor. Ekran kartlı veya ekran kartsız , hiçbir şekilde görüntü alamıyorum , yani bios ekranı dahi açılmıyor.

eSa

Müdavim
Reaksiyon puanı
352
1 uzun 2 kısa ekran kartı hatasıdır. Ekran kartsız bu sinyali alman normal. Ancak ekran kartı takılı iken de alıyorsan, ekran kartında sıkıntı var demektir.
Ekran kartını takarak çalıştırın ve 1 uzun sinyalden sonra kaç kısa sinyal aldığınızı sayın.

NewAqePrince

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
1 uzun 2 kısa ekran kartı hatasıdır. Ekran kartsız bu sinyali alman normal. Ancak ekran kartı takılı iken de alıyorsan, ekran kartında sıkıntı var demektir.
Ekran kartını takarak çalıştırın ve 1 uzun sinyalden sonra kaç kısa sinyal aldığınızı sayın.
Merhabalar , dediğinizi denedim fakat değişen bir şey olmadı. Her türlü durumda bir uzun , bir kısa sinyal veriyor. Bu 1 uzun + 1 kısa sinyal durumu da , bilgisayarı kapatana kadar aralıksız devam ediyor.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

ilk sorum şu; ekran kartlı ve ekran kartıolmadan anakart üzerindeki ekran çıkışına bağlayıp deediniz değil mi ?

Saygılarımla

NewAqePrince

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba,

ilk sorum şu; ekran kartlı ve ekran kartıolmadan anakart üzerindeki ekran çıkışına bağlayıp deediniz değil mi ?

Saygılarımla

Merhabalar ,

evet dediğinizi tam olarak denedim. Hatta kendimce her türlü kombinasyonu yaptım fakat değişen bir şey olmadı :)

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

ikinci el ya da çok eski bir ekran kartı alıp denemeniz lazım. Bir arkadaşınız da bu şekilde bulunan bir ekran kartı var ise deneyebilir misini ? . Pahalı olmasın, her ihtimali düşünmek lazım. Eski bir ekran kartı olacak. En azından görüntü olması gerekiyor.

Saygılarımla