Marvelin Müslüman Süper Kahramanı Kamala Khan Kimdir?

Bu konuyu okuyanlar

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Katılım
22 Şubat 2015
Mesajlar
4,183
Reaksiyon puanı
5,194
Puanları
113
1581689250287.png


Marvel's Avengers ön sipariş duyurusu için özel hazırlanan fragmanda görmüş olduğumuz karakter Kamala Khan'ı biraz tanıyalım.
Ms. Marvel’ı anlatmadan önce biraz Captain Marvel hakkında bilgi vermek gerekiyor. Captain Marvel karakterinin gerçek ismi Carol Danvers. Kendisinin karakterinin ismi aslında Ms. Marvel’dı ancak ölen sevgilisinin anısını yaşatmak için, sevgilisinin ismi olan “Captain Marvel”ı devraldı. Ondan boşa çıkan Ms. Marvel ismini ise Kamala Khan üstlendi.

Ms. Marvel, Captain Marvel’dan ilham alan bir kahraman. Öncelikle, Ms. Marvel, Kamala Khan isimli Müslüman bir kadın. Pakistan asıllı Kamala, ailesiyle birlikte Amerika’da yaşıyor. Kamala’nın annesi ve babası Yusuf Khan ile Muneeba Khan, İslami kültürle yaşayan bir aile ancak Amerika’da yaşadıklarından dolayı Kamala, arkadaşlarının yaptıklarını yapmak isteyen bir kız. Mesela ailesi izin vermemesine rağmen kaçarak bir lise partisine gidiyor. Yani Kamala, İslamiyete karşı değil ancak İslamiyette böyle kısıtlamalara yer olmadığını düşünen ve bu yüzden kısıtlanmak istemeyen bir kız. Kamala, Carol Danvers’ın çok büyük bir hayranı, odasında posterleri dahi var. Bir nevi idol olarak benimsemiş.

Hayatı bu şekilde ilerleyen bir genç kız olan Kamala, Dünya’ya bırakılan mutasyona uğratıcı bir buhar ile (Terrigen Mist) dönüşüm geçiriyor, şekil değiştirme gibi birtakım güçler kazanarak Inhuman oluyor.

İlk kez 2014’te gördüğümüz Ms. Marvel, yine Müslüman bir kadın olan Willow Wilson tarafından yazıldı. Kendisi bazen, İslami kültürle yaşayan ailesine karşı gelen bazense düşmanına Kuran-ı Kerim‘den alıntı yaparak cevap veren bir karakter. Yani biraz arada kalmışlık var karakterde. Bir takım kimlik bunalımı da yaşıyor diyebiliriz.


Güçleri
  • Esneklik
  • Biçim Değiştirme
  • Uzama
  • Boyut Değiştirme
  • Hızlı İyileşme
  • Görünüş Değişikliği
  • BiyoparlaklıkZayıf Yönü
  • Elektromanyetik Nabız: Ms. Marvel’ın vücudu, esnekliğini zayıflatabilecek elektromanyetik nabızlara karşı hassastır.

 
Üst