Marmaralı ilahiyatçı "Kur'an Allahın kitabı olamaz" sözlerinden sonra istifasını verdi

Bu konuyu okuyanlar

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalışan Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Kur'an-ı Kerim ayetleriyle ilgili tartışma yaratan sözlerinin ardından istifa etti.

"AKADEMİSYENLİĞE VE İLAHİYAT ALEMİNE VEDA EDİYORUM"​

Öztürk paylaşımına ilişkin değerlendirmesinde ise, “Bugün itibarıyla akademiye, akademisyenliğe ve ilahiyat alemine veda ediyorum. Artık yeter. Benden bu kadar.” ifadesini kullandı.

"KUR'AN'DA ÖYLE KÜFÜRLER VAR Kİ"​

Video görüntüleri ortaya çıkan konuşmasında Öztürk, “Kur'an'da 23 sene Velid bin Mugire aşağı Asbil Vahil yukarı deyip bütün kadrajını Hicaz-Taif-Medine'ye sıkıştırmış ve insanlığa son söyleyeceği sözün çapı oradaki 3-5 lavuk müşrik. Ve o müşriğe Kur'an'da öyle küfürler var ki. Bir tanesini okuyayım mı size Kalem Suresi... (Hem kel hem fodul ve p.ç)" ifadesini kullandı.

"BU ALLAH DİLİ OLABİLİR Mİ"​

Ayetler için böyle yazılmamalı diyen Öztürk "Bu Allah dili olabilir mi? İnsani dil olamaz mı? Olabilir. Yanmış canı. Feverandır. Olabilir üstadım olabilir." dedi.

Kaynak: İlahiyatçı Mustafa Öztürk, Kur'an ayetleri hakkındaki sözleri sonrası istifasını verdi

Son düzenleme:

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Benim dikkatimi daha çeken şey yorumlar oldu. Yorumlarda insanlar nasıl nefret saçıyor.

Ekran Alıntısı1.PNG

Ekran Alıntısı2.PNG

3.PNG

4.PNG

5.PNG

6.PNG

7.PNG

8.PNG

Bunlar yine daha yumuşak kalıyor asıl gördüklerimde. Sürekli bahsedilen İslam hoşgörüsü bu mu yani?

Bu adam yıllarca okumuş hayatını vermiş. Bu işe başlarken adam ya ben 40 sene sonra kesin dinimi değiştiririm en iyisi İlahiyat okumayım mı diyecekti anlamıyorum. Kaç yaşına gelmiş bir sürü şey görümüş okumuş inancının değişebilmesi çok normal o adamda insan. İlahiyatçı diye inancı değişemez diye bir şey yok.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Benim dikkatimi daha çeken şey yorumlar oldu. Yorumlarda insanlar nasıl nefret saçıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 126904
Ekli dosyayı görüntüle 126905
Ekli dosyayı görüntüle 126906
Ekli dosyayı görüntüle 126907
Ekli dosyayı görüntüle 126908
Ekli dosyayı görüntüle 126909
Ekli dosyayı görüntüle 126910
Ekli dosyayı görüntüle 126911

Bunlar yine daha yumuşak kalıyor asıl gördüklerimde. Sürekli bahsedilen İslam hoşgörüsü bu mu yani?

Bu adam yıllarca okumuş hayatını vermiş. Bu işe başlarken adam ya ben 40 sene sonra kesin dinimi değiştiririm en iyisi İlahiyat okumayım mı diyecekti anlamıyorum. Kaç yaşına gelmiş bir sürü şey görümüş okumuş inancının değişebilmesi çok normal o adamda insan. İlahiyatçı diye inancı değişemez diye bir şey yok.
İlahiyatçı din değiştiremez diye bir kaide yok. Ama ilahiyatçı bir dinden bahsedip anlatırken o dini aşağılayamaz,yanlış anlatamaz. İlahiyatçı olmak demek öğretmesi gereken bilgileri kendi inancına göre yorumlayıp yanlış şekilde aktarmak değildir. İlahiyatçı öğreteceği bilgilere şahsi inancını katmamalıdır alet etmemelidir.Kişisel inanç başkadır öğretilecek bilgiler başkadır. Bu ikisi asla yanyana gelmemelidir.

Reaksiyon puanı
646

Ekli dosyayı görüntüle 126904
Ekli dosyayı görüntüle 126905
Ekli dosyayı görüntüle 126906
Ekli dosyayı görüntüle 126907
Ekli dosyayı görüntüle 126908
Ekli dosyayı görüntüle 126909
Ekli dosyayı görüntüle 126910
Ekli dosyayı görüntüle 126911

bence dedikleri az kalıyor adam resmen kurana hakaret etmiş sevmese bile saygı duyması lazım

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
İlahiyatçı din değiştiremez diye bir kaide yok. Ama ilahiyatçı bir dinden bahsedip anlatırken o dini aşağılayamaz,yanlış anlatamaz. İlahiyatçı olmak demek öğretmesi gereken bilgileri kendi inancına göre yorumlayıp yanlış şekilde aktarmak değildir. İlahiyatçı öğreteceği bilgilere şahsi inancını katmamalıdır alet etmemelidir.Kişisel inanç başkadır öğretilecek bilgiler başkadır. Bu ikisi asla yanyana gelmemelidir.

Fakat adam ne derste ne başka bi yerde karşılıklı konuşulurken adama komplo kurulmuş resmen kayda almışlar. Ve adam dini aşağılamıyor Kalem suresinde bir müşriğe küfür edildiğini söylüyor. Kurana söylenecek herşey onu aşağılamak olarak algılanacaksa zaten hiçbirşey söylenmemesi lazım öyle bir dünya yok.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bence dedikleri az kalıyor adam resmen kurana hakaret etmiş sevmese bile saygı duyması lazım

Hakaret yok ayette ne yazdığını söylemiş bununda küfür olduğunu söylüyor. Bunu derste falan söylemiyor çay içerken biriyle konuşuyor adama komplo kurulmuş.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Fakat adam ne derste ne başka bi yerde karşılıklı konuşulurken adama komplo kurulmuş resmen kayda almışlar. Ve adam dini aşağılamıyor Kalem suresinde bir müşriğe küfür edildiğini söylüyor. Kurana söylenecek herşey onu aşağılamak olarak algılanacaksa zaten hiçbirşey söylenmemesi lazım öyle bir dünya yok.

Hakaret yok ayette ne yazdığını söylemiş bununda küfür olduğunu söylüyor. Bunu derste falan söylemiyor çay içerken biriyle konuşuyor adama komplo kurulmuş.
Zelil küfür değildir. Sözlük anlamı hor görmek aşağılamaktır. Kuranın Allah dili olmadığını söylemek Kuranda küfür geçtiğini söylemek o dini ve Kuranı aşağılamaktır.
Bugün İncilde küfür var diye bir Hıristiyana söyleseniz benzer tepkileri alırsınız. O kişi de İncilin ve dininin aşağılandığını düşünür.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,495
Küfür etmese kendi görüşü der saygı duyardım, inanca küfür edene saygı duymam.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Çoğu müseffire göre Zenim Veled-i Zina anlamında kullanılmış. Şöyle de denebilir eğer yaratıcı yazmış olsaydı böyle bir ikileme yer verir miydi? Mesele Mustafa Öztürk eleştirisinde ve görüşünde haklı olabilir.

@grbzz o kadar yazdım küfür dediğiniz yeri silseniz olmazmıydı yorumumu siliyorsunuz?

aa.PNG

InkedEkran Alıntısı1212_LI.jpg

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Yusuf Ali (English)
Violent (and cruel),-(5601) with all that, base-born,

Besides the self-deceiver and the easy-going man, there is a third type, even more degraded. He has no idea of truth or sincerity. He is ready to swear friendship with everyone and fidelity to every cause. But at the same moment he will slander and backbite, and cause mischief even between good but credulous persons. Evil seems to be his good, and good his evil. He will not only pursue evil courses himself but prevent other people from doing right. When checked, he resorts to violence. In any case, he will intrude where he has no right, claiming relationship or power or consideration in circles which would gladly disown him.

He is vain of his wealth or because he has a large following at his beck and call.

Religion is to him merely old-fashioned superstition.

Kendini kandıran ve kolay davranan adamın yanı sıra, daha da aşağılayan üçüncü bir tip vardır. Doğruluk veya samimiyet hakkında hiçbir fikri yok. Herkesle dostluk ve her nedene sadakat yemini etmeye hazır. Ama aynı anda iftira atacak, gıybet edecek ve iyi ama saf insanlar arasında bile fesat çıkaracaktır. Kötülük onun iyiliği, kötülüğünün iyisi gibi görünüyor. O sadece kötülüklerin peşinden gitmekle kalmayacak, aynı zamanda diğer insanların doğru yapmasını engelleyecektir. Kontrol edildiğinde şiddete başvuruyor. Her halükarda, hakkının olmadığı bir yere girecek, onu memnuniyetle reddedecek çevrelerde ilişki, güç veya düşünce iddiasında bulunacaktır.

Servetinin boşuna ya da emrinde büyük bir takipçisi olduğu için.

Din, onun için yalnızca eski moda bir batıl inançtır.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
40 yılını vermişmiş isterse 100 yılını versin. Anlattığı şey Allah'ın dini, 40 tane yalan, 50 tane iftira katıyor içine. Bunlar profesör olsa ne olmasa ne. Geçmişte "hoca hoca biz sünneti kaldırdık" diyen de ilahiyat profesörü bi sığırdı. Bununla onu arasında hiçbir farkı yok. Bizim insanımız unvanına bakıp bir halt sanıyor şu tipleri... Hoşgörüymüş neyin hoşgörüsü..? Adam dinime iftira atacak, yalan söyleyecek, unvanını kullanıp bir sürü genci yalanlarla zehirleyecek ben de bu adamı hoş görecem. Hiç olacak iş değil. İslam'da öyle bir hoşgörü çeşidi yok.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Yusuf Ali (English)
Violent (and cruel),-(5601) with all that, base-born,

Besides the self-deceiver and the easy-going man, there is a third type, even more degraded. He has no idea of truth or sincerity. He is ready to swear friendship with everyone and fidelity to every cause. But at the same moment he will slander and backbite, and cause mischief even between good but credulous persons. Evil seems to be his good, and good his evil. He will not only pursue evil courses himself but prevent other people from doing right. When checked, he resorts to violence. In any case, he will intrude where he has no right, claiming relationship or power or consideration in circles which would gladly disown him.

He is vain of his wealth or because he has a large following at his beck and call.

Religion is to him merely old-fashioned superstition.

Kendini kandıran ve kolay davranan adamın yanı sıra, daha da aşağılayan üçüncü bir tip vardır. Doğruluk veya samimiyet hakkında hiçbir fikri yok. Herkesle dostluk ve her nedene sadakat yemini etmeye hazır. Ama aynı anda iftira atacak, gıybet edecek ve iyi ama saf insanlar arasında bile fesat çıkaracaktır. Kötülük onun iyiliği, kötülüğünün iyisi gibi görünüyor. O sadece kötülüklerin peşinden gitmekle kalmayacak, aynı zamanda diğer insanların doğru yapmasını engelleyecektir. Kontrol edildiğinde şiddete başvuruyor. Her halükarda, hakkının olmadığı bir yere girecek, onu memnuniyetle reddedecek çevrelerde ilişki, güç veya düşünce iddiasında bulunacaktır.

Servetinin boşuna ya da emrinde büyük bir takipçisi olduğu için.

Din, onun için yalnızca eski moda bir batıl inançtır.

Sonuç olarak bence burada ayette Veledi zina yazıp yazmadığıyla alakalı bir durum var yazıyor diyende var yazmmıyor diyende. Yani bu düpedüz bir yalan gibi bir şey değil, iftira gibi bir şey değil. Kendi Arapça bilgisine göre vesaire küfür yazdığını düşünüp bu Allahın dili olamaz demesi bir özgürlüktür. Her inanç özgürce eleştirilebilinmelidir. Örnek vereyim ben derim ki İslam evlatlığın eski eşiyle evlenmeye ruhsat verir bu saçmalıktır bu tanrıdan olamaz derim böyle bir sürü konuda fikrimi belirtebilirim bu bir özgürlüktür her eleştiriye böyle yorumlardaki gibi tepkiler verilmesi çok sığ bir toplum olduğumuzu gösterir.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Sonuç olarak bence burada ayette Veledi zina yazıp yazmadığıyla alakalı bir durum var yazıyor diyende var yazmmıyor diyende. Yani bu düpedüz bir yalan gibi bir şey değil, iftira gibi bir şey değil. Kendi Arapça bilgisine göre vesaire küfür yazdığını düşünüp bu Allahın dili olamaz demesi bir özgürlüktür. Her inanç özgürce eleştirilebilinmelidir. Örnek vereyim ben derim ki İslam evlatlığın eski eşiyle evlenmeye ruhsat verir bu saçmalıktır bu tanrıdan olamaz derim böyle bir sürü konuda fikrimi belirtebilirim bu bir özgürlüktür her eleştiriye böyle yorumlardaki gibi tepkiler verilmesi çok sığ bir toplum olduğumuzu gösterir.
Dikkatli olman gereken konulardasın zira yapacağın bir yorum burada bu dine inananları kırabilir aşağılayabilir ya da sana karşı ters tepki vermelerine sebep olabilir. Öte yandan bir insanın Kuranın Allah dili değil demesi onun insan yazması olduğunu söylemesi Kuranı Hz. Muhammedin yazdığı veya yazdırdığını ima etmektir. Bu da bu dine mensup olanların inançlarını umursamamaktır. Her kelime ilk anlamı ile kullanılır diye bir kaide olmadığına göre bu ayetlerin tefsir vemeallerinin aynı olmaması muhtemeldir. Ama bu tefsirler ve mealler Kuranın içinde küfür olduğunu göstermez.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Dikkatli olman gereken konulardasın zira yapacağın bir yorum burada bu dine inananları kırabilir aşağılayabilir ya da sana karşı ters tepki vermelerine sebep olabilir. Öte yandan bir insanın Kuranın Allah dili değil demesi onun insan yazması olduğunu söylemesi Kuranı Hz. Muhammedin yazdığı veya yazdırdığını ima etmektir. Bu da bu dine mensup olanların inançlarını umursamamaktır. Her kelime ilk anlamı ile kullanılır diye bir kaide olmadığına göre bu ayetlerin tefsir vemeallerinin aynı olmaması muhtemeldir. Ama bu tefsirler ve mealler Kuranın içinde küfür olduğunu göstermez.

Kimse kırılsın veya kırılmasın diye bir şey söylemem kendi doğru bildiğim şeyleri söylerim bana göre Kuran yaratıcı sözlerinden oluşmaz bunu ben her yerde söyleyebilirim kırılan varsa kırılabilir insanlar kırılmasına göre hareket etmem. Kurana en ufak bir söz söylense aşağılanmış oluyor üzerinden büyük bir dokunulmazlık var ama bence bunu hakeden bir kitap değil. Zenim kelimesi küfür olarakta kullanılmış olabilir yan anlamda da kullanılmış olabilir bence eğer burada küfür yoksa yaratıcı başka bi,r anlamı küfür olmayan bir kelime seçseydi derim. Her inanç şuan yazdığım gibi eleştirilebilir. Siz en ufak eleştiriyi aşağılamak olarak görebilirsiniz ama aslında bu aşağılama değildir. Örneğin müslümanlarda put düşmanlığı vardır. Putlara inanmak saçmadır vesaire diyerek o inancı eleştirebilmek herkesin hakkıdır ama sen o putları kırarsan karşındaki insanların kutsalına saygısızlık yapmış olursun. Buda aynı şekilde ben kuran yırtmam, kurana ve ona inananlara küfür etmem ama eleştiririm.

CenneT_fila

Asistan
Reaksiyon puanı
138
bir İlahyatcçı olarak söylüyorum:) bunlara kesinlikle inanmayın çoğu bilerek seçilmiş misyoner gibi aramıza katıyorlar sırf dini kötülemek amaçlı ..ama allah bigün belalarını verecek ınşaallah :)

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
bir İlahyatcçı olarak söylüyorum:) bunlara kesinlikle inanmayın çoğu bilerek seçilmiş misyoner gibi aramıza katıyorlar sırf dini kötülemek amaçlı ..ama allah bigün belalarını verecek ınşaallah :)

Müslüman olmayan insanlar müslamanlara hepiniz geberin falan dese hoşuna gider mi de farklı inançlar için Allah belalarını verecek diyebiliyorsun?

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Ben diyeceğimi dedim uyarımı yaptım.Alacağın tepkiler beni artık ilgilendirmiyor.

CenneT_fila

Asistan
Reaksiyon puanı
138
Müslüman olmayan insanlar müslamanlara hepiniz geberin falan dese hoşuna gider mi de farklı inançlar için Allah belalarını verecek diyebiliyorsun?
hak etmişsek sıkıntı yok :)) bunlar hakediyorki öyle dedim belasını bulacak derken hak ettiğini bulacak anlamnda yani biraz geneldüşünün kardeşim tm sonra yorum yapın boduzlama dalmayın

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
İçi boş hoşgörü duyarıyla bodoslama dalmışsın. Yukarda yazdım tekrar söylüyorum seninki gibi bir hoşgörü İslam'da yok. Ayrıca adamın dediği de gayet doğru. Allah'ın dini oyuncak değildir. "Bu Kuran'ı biz indirdik, onu koruyacak olan da biziz" Hicr 9. İyi takip edin böylelerinin sonu (tövbe edip düzelmedikleri sürece) hiçbir zaman iyi olmamıştır.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
adam madde etkisinde gibi konuşuyor... Allah (C.C.) verir gereken cezayı.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
:D

En yukarıdaki yorumlar gibi tepkiler gelirse destekler misin yanlış mı bulursun peki?
Benim dinim kimsenin yapacağı kötülüğü,küfrü desteklememeyi söylüyor. Hatta engellemeyi emrediyor. Dinime göre beddua hak edene edilir hak etmeyene edilirse edene geri döner. Ayrıca dinim beddua yerine hayırlı sözler söylemeyi yanlış yolda olanı doğru yola ulaşması için dua etmeyi söyler.

Ve sana verilen tepkiler bu vakitten sonra beni ilgilendirmez ilgilendirmediği için de destek vermek gibi bir durumum olamaz.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
İçi boş hoşgörü duyarıyla bodoslama dalmışsın. Yukarda yazdım tekrar söylüyorum seninki gibi bir hoşgörü İslam'da yok. Ayrıca adamın dediği de gayet doğru. Allah'ın dini oyuncak değildir. "Bu Kuran'ı biz indirdik, onu koruyacak olan da biziz" Hicr 9. İyi takip edin böylelerinin sonu (tövbe edip düzelmedikleri sürece) hiçbir zaman iyi olmamıştır.

Benim dediğim gibi bir hoşgörünün İslamda olmadığını bende biliyorum ama belki insanlar İslamdan daha hoşgörülü olabilir diye düşünmüştüm. Mustafa Öztürk'ün söylediği şey ayette geçen ve bir anlamı P** olan kelimeden dolayı bunu yazanın yaratıcı olamayacağını düşünmesine bile tahamül yok. Hadi bu konuyu geçelim biri islama inanmayınca bile tepkiler aynı. Ben bir ortamda konu gelip inancımı açıklamam gerektiğinde Müslümanım demek zorunda kalıyorum Müslümanların müthiş hoşgösürüne maruz kalmamak için. Çünkü bu hatayı bir kaç kez yaptım iyi tecrübelerim olmadı.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Bu gibi beyin fukaraları ALLAH katında hesap verecek.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Benim dediğim gibi bir hoşgörünün İslamda olmadığını bende biliyorum ama belki insanlar İslamdan daha hoşgörülü olabilir diye düşünmüştüm. Mustafa Öztürk'ün söylediği şey ayette geçen ve bir anlamı P** olan kelimeden dolayı bunu yazanın yaratıcı olamayacağını düşünmesine bile tahamül yok. Hadi bu konuyu geçelim biri islama inanmayınca bile tepkiler aynı. Ben bir ortamda konu gelip inancımı açıklamam gerektiğinde Müslümanım demek zorunda kalıyorum Müslümanların müthiş hoşgösürüne maruz kalmamak için. Çünkü bu hatayı bir kaç kez yaptım iyi tecrübelerim olmadı.
Cem Yılmazın dediği; istersen maymuna tap, öte tarafta muz istersin ben sana tapmıştım diyerek. Anlayacağın neye inandığın ya da inanmadığın beni zerre ilgilendirmiyor. Bu yüzden sana o bahsettiklerin gibi bir şey diyecek de değilim. Senin dinin sana benimki bana. Benim bahsettiğim hoşgörü islamdaki hoşgörü, senin dediğinse 3-5 kendini bilmezden (sayıya takılma) inancın sebebiyle gördüğün "Vay dinsiz kafir" tarzından nahoş muamele. Zerre alakası yok ikisinin. Cahil Müslümanlardan gördüğün nahoş muamelelerle islamdaki hoşgörüyü bir tutma. Kur'an'daki beddua ve lanetler, belli vasıflara sahip kimselere yöneliktir. Kur'an dolayısıyla islam, şahıslardan ziyade vasıfları, düşünceleri, muhatap alır.

Bana da "senin dinin başka" "Senin ki nasıl bir din biz bilmiyoz" "bunun müslümanlığı başka" gibi cümleler çok kurulur. Aykırı olduğum, "islamda böyle bir şey yok, saçma sapan bir gelenek bu" gibisinden çok cümle kurduğum için. Şimdi bende bunların cahilliğini hoşgörüsüzlüklerine mi bağlayayım? Hoşgörü bambaşka bir şey. Ben alim ya da hoca değilimdir öyle bir iddiam da yok ama din sahtekarlarına inanmayacak kadar da dinimin temel esaslarını bilirim.
-------------------------
Merak edenler için konudaki sorunun cevabı burda;
Kur'an'da bir çok argo ve küfürlü ayet var, bunun hikmeti nedir? | Kur'an-i Kerim (kuran-ikerim.org)

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
İlahiyat tanrıyı ele alan felsefe dalıdır. Yani islama bağlı değildir. Dediğine göre kuranda geçen bir ayeti okumuş. Kendi bizzat küfür ya da hakaret etmediğine göre, sorun yok bence. (Belki etmiştir, o zaman bir şey diyemem.)

Son mesajlar