• Xiaomi Redmi Note 10S inceleme!

    ShiftDelete YouTube kanalında farklı içerikler ile karşınıza çıkmaya devam ediyoruz. Bu videomuzda Redmi Note 10S modelini inceledik.

Marmara'da deprem ne zaman bekleniyor?

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Guru
Emektar
Katılım
30 Tem 2009
Mesajlar
23,098
Reaksiyon puanı
1,099
Puanları
113
Yaş
37
Marmara bölgesinde 2045 yılından önce bir deprem olasılığının olmadığını ifade eden İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, İstanbul’da ise 7,5 şiddetinde bir deprem olması için 500 yıl geçmesi gerektiğini söyledi.

815600.jpg


Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Bursa Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ toplantısına İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşların temsilcileri, sektör çalışanları, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı. Çarpık ve plansız yapılaşmanın önüne geçerek, şehirlerin yaşanabilir alanlara dönüştürülmesini amaçlayan kentsel dönüşüm konusu, tüm detaylarıyla masaya yatırıldı.

Deprem konusunda Türkiye’nin önde gelen bilim adamları arasında yer alan Prof. Dr. Ahmet Ercan, İstanbul ve Bursa’da deprem konusunun abartıldığını söyledi. Ercan, “İstanbul’da bir deprem üretecek kadar gergin bir fay hattı yok. 1999 yılındaki 7,5 büyüklüğündeki depremle gerginliğini büyük oranda attı. Aynı şiddetteki bir depremin tekrar meydana gelmesi için 500 yıl geçmesi gerekiyor. Bunu daha küçük depremlerle atlatacak. İstanbul önünde 6,4, Tekirdağ önünde 7,1 depremle bunu atlatacaktır. Ama bu depremlerinde 2045 yılından önce olması benin için bir şaşırtıcı olur.

1999 yılından beri sürekli deprem duasına çıkar gibi ha bugün olacak, ha yarın olacak diye söylemler yapıldı. Ama deprem olmadı ve olmayacak da. Çünkü gergin değil. İstanbul’da 8 büyüklüğünde bir deprem olacak demenin bilimsel tabanı nedir ki? Bunun bilimsel tabanı yok. Denizin üzerinden bir göz indirip de depremin kaç olacağını söyleyemezsin. Bunun yol ve yöntemleri var. Ben bunları çok abartılı buluyorum. İnsanların toplumsal yaşamını Türkiye’nin sanayisini gezginciliğe çok büyük darbe vuruyor. Aynı söylemler Bursa için de gerçektir” dedi.

Depremin güdülediği bir kentsel dönüşüm olmaması gerektiğini ifade eden Ercan, “Kentsel dönüşüm zaten bizim çarpık yapılaşmalarımızda olması gereken bir olay. Ama şuanda deprem bahane edilerek kentin yeşil alanlarına gökdelenler dikiliyor. İş merkezleri yapılıyor. İstanbul’da 38, Bursa’da ise gökdelen sayısı 6’yı buldu. Her dikilen AVM yaklaşık 200 tane esnafın kepenk indirmesi anlamına gelmektedir. Çatak bölgesi Gürsu ve Kestel olan Bursa’nın diri kırığı Yıldırım ve Osmangazi’nin altından geçerken, Nilüfer’in ise yanından İzmir-Bursa Karayolundan geçmektedir. Bunların burada kızılca kıyamet mi kopar? Hayır. 1858 yılında olan depremin büyüklüğü bile abartıldı. Yıkıma göre değerlendirilmedi. Bursa’da olabilecek en yüksek deprem riski 6,9 şiddetini geçmez. Bursa’da deprem olabilirin bir kanıtı da yok. Bursa’da 250 yılda bir deprem oluyor. Daha 250 yıllık dönemi bile tamamlayamadı. Bırakalım insanlar rahat rahat yaşasınlar. Bursa’nın tarım alanlarını kentsel dönüşüm ve deprem bahanesiyle elden çıkmasını engellememiz gerekiyor” diye konuştu.

Osmangazi Belediyesi olarak kentsel dönüşümün içerisinde yıllardan beri olduklarını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Kentsel dönüşümdeki tecrübemizi buraya gelen herkese aktarmaya çalıştık. İlk defa Türkiye’de kentsel dönüşüm master planı yapan bir belediye olarak bundan sonraki süreçteki çalışmaların bir birini tamamlayan tarzda olması gerekiyor. Yeni yasayla birlikte Soğanlı ve Demirkapı mahallelerine bakanlar kurulundan onay çıktı. İnşallah en kısa zamanda Soğanlı Mahallesine kazma vuracağız. Zemin artı 5 kat olarak planladığımız projede, pazar yeri, spor tesisi, okul alanları, otopark gibi tüm sosyal donatı alanları, toplam alanın yüzde 85’i. Hedefimiz, Soğanlı’dan başlayacak dönüşümün domino taşı etkisi yaparak bütün ilçeye yayılması, Osmangazi’nin tamamında dönüşümünün gerçekleşmesi. Türkiye’de ilk defa master plan hazırlayan bir belediye olarak, bundan sonra yapılacak çalışmaların, birbirini tamamlayan tarzda projeler olması gerekiyor. İlk olarak Soğanlı mahallesinden başlayacak olan bu projeyle birlikte tüm Osmangazi’de kentsel dönüşümü gerçekleştirmek işitiyoruz” diye kaydetti.

Dönüşümün hayatımızın hangi alanlarında büyük değişiklikler yapması gerektiğini müzakere ederek hayata geçirilmesini gerektiğini belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ise, “Bu toplantıları çok değerli buluyoruz. Dünyada kentsel dönüşüm konusunda başarılı olan kentlerinde yaptıkları çalışmalar aynen bu şekildedir. Toplumun bütün kesimleriyle bir araya gelerek müzakere etmek ve toplumsal bilinci oluşturmak gerekiyor. Bu tür çalışmaların devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bursa’da da gündemin ilk maddesi kentsel dönüşüm olmalıdır. Bir şehri dönüştürecekseniz konuya sürdürülebilir bir şehircilik anlayışıyla bütünsel olarak bakmak lazım. Eskileri yıkıp yenilerini yapacağız dersek başarı kaydedemeyiz. Bütünsel bir bakışla düşündüğümüzde şehri kendi ömrümüzle mukayese etmeden, gelecek nesillerimizi de düşünerek 100 yıllık planlar ortaya koymamız gerekiyor” dedi.

KAYNAK

[SDNTV]http://image.iha.com.tr/Contents/store/file/videolar/7ce8c124533f768adf491348ae809cb9.mp4[/SDNTV]
 
Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
35,338
Reaksiyon puanı
19,167
Puanları
113
“İstanbul’da bir deprem üretecek kadar gergin bir fay hattı yok. 1999 yılındaki 7,5 büyüklüğündeki depremle gerginliğini büyük oranda attı. Aynı şiddetteki bir depremin tekrar meydana gelmesi için 500 yıl geçmesi gerekiyor. Bunu daha küçük depremlerle atlatacak. İstanbul önünde 6,4, Tekirdağ önünde 7,1 depremle bunu atlatacaktır. Ama bu depremlerinde 2045 yılından önce olması benin için bir şaşırtıcı olur.

konu başlığını görünce keyfim kaçmıştı, bu paragraf ilaç gibi geldi valla! :)
 

Lazzz

Rektör
Katılım
15 Şub 2014
Mesajlar
16,698
Reaksiyon puanı
3,259
Puanları
113
Deprem deprem deprem vala bana her yer sallanıyor gibi geliyor bazen : l En Son ki depremden sonra.
 

Kurt Cobain

Profesör
Katılım
6 Tem 2014
Mesajlar
2,642
Reaksiyon puanı
88
Puanları
48
Genede nekadar deprem olmaz falan demesin kimse neyin ne zaman olacağını Allahtan başkası bilemez , göremez.
Yani bunlar sadece tahmin.
 

cengaver51

Dekan
Katılım
5 Nis 2009
Mesajlar
5,118
Reaksiyon puanı
169
Puanları
63
çevrenizdeki akarsularda kaynama fokurdama varsa bilin ki hareketlenme var demekdir faylarda en önemli kanıtttır depremden öncee
 

MasterFather

Profesör
Katılım
10 Ara 2006
Mesajlar
4,294
Reaksiyon puanı
57
Puanları
48
Bunun matematigi mi var.orda 500 sene de bir oluyormuş. 10 yili geçti kaldi.490.bu lafi eden adamdan ne prof olur ne de kasaba.

Biz 9 hatta daha üstüne yapilarimizi ve hazırlıklarımizi yapalimda.isterse fay 1 siddetinde deprem üretmesin.
 

scorpion

Rektör
Cezalı
Katılım
4 Ara 2012
Mesajlar
14,386
Reaksiyon puanı
1,538
Puanları
113
Bu haber anca korkanlari yatistirmak icin yapilmis bir haber.

" İstanbul’da ise 7,5 şiddetinde bir deprem olması için 500 yıl geçmesi gerektiğini söyledi."


Sen kahin misin birader? Bir de süreli olarak zaman belirtmis. Olasi bir depremde ne gibi kayiplarin yasanacagi ortada. Kimse kimseyi kandirmasin.
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Yeminle dün akşam rüyamda deprem gördüm ama sıkıntı yok mersin de yaşıyorum
 

Son mesajlar

Üst