Marmara fayının kalbi araştırılacak!!

Bu konuyu okuyanlar

Jengar

Profesör
Katılım
3 Eylül 2006
Mesajlar
3,909
Reaksiyon puanı
21
Puanları
38
60763.jpg


İstanbul Teknik Üniversitesinden bilimadamları Marmara fayında araştırma yapacaklar..

11 Mayıs 2007 16:28İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Maden Tetkik Arama Enstitüsü'nün (MTA), Collage de France'ın "Le Atalante" adlı gemisiyle yapacağı araştırmalar kapsamında, küçük bir denizaltı gemisiyle gerçekleştirilecek dalışlarla bilim adamları ilk kez Marmara Denizi'ni yakından çıplak gözle inceleyecek.

İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Naci Görür, İTÜ ve MTA'dan bir grup bilim adamıyla bugün Karaköy Limanı'na yanaşan "Le Atalante" gemisiyle Marmara Denizi'nde araştırma çalışmaları başlatacaklarını bildirdi.

Görür, çalışmalara pazar günü başlayacaklarını belirterek, geminin üzerinde bir tane de insanlı dalış yapabilen ve "kapsül" olarak adlandırılan küçük bir denizaltı bulunduğunu söyledi.

Daha önce yaptıkları benzer çalışmalarda, insansız denizaltı araçlarıyla çekilen video görüntülerini inceleme imkanı bulduklarını hatırlatan Görür, "Bu geminin en önemli görevi, Marmara'nın tabanında aktif ve canlı olan, en fazla tehlikeli olabileceğini düşündüğümüz kırıklara bir kapsül ile dalışlar yapmaktır" dedi.

Görür, araştırma kapsamında, Tekirdağ çukurluğu, orta Marmara ve Çınarcık çukurluğuna dalışlar yapılacağını ifade ederek, "Bu faylar bizzat bilim adamları tarafından gözle görülecek ve incelenecek. Bu fay kırıkları boyunca derinlerden yüzeye, deniz tabanına çıkan gazlar var. Bu gazlar daha çok metan gazlarıdır. Ayrıca buralardan su çıkıyor. Bu gaz ve sulardan örnekler alınacak. Bunların nasıl çıktığı, ne miktarda çıktığı incelenecek" diye konuştu.

Prof. Dr. Görür, dünyada buna benzer birçok araştırma yapıldığını belirterek, ancak Türkiye'de böyle bir çalışmanın "ilk kez" yapılacağını bildirdi.

"En önemlisi de Marmara'da beklenen depremin ayak seslerini, fayların kalp atışlarını dinleyeceğiz" diyen Görür, bu projeye bağlı olarak ileride deniz altına gözlem istasyonları yerleştirmeyi planladıklarını ifade etti.

link: http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=237344
 

chimera

Dekan
Emektar
Katılım
24 Kasım 2006
Mesajlar
8,774
Reaksiyon puanı
562
Puanları
0
hadi bakalım hayırlısı ::)
paylaşım için saol trinity
 

Jengar

Profesör
Katılım
3 Eylül 2006
Mesajlar
3,909
Reaksiyon puanı
21
Puanları
38
tamam down. kusura bakma düzelttim aslında her zamn koyuyorum ama gözümden kaçmış pardonn:)
 

tonce

Profesör
Emektar
Katılım
7 Nisan 2007
Mesajlar
2,796
Reaksiyon puanı
14
Puanları
38

Hayırlısı bakalım. Teşekkürler. ;)
 

Jengar

Profesör
Katılım
3 Eylül 2006
Mesajlar
3,909
Reaksiyon puanı
21
Puanları
38
bi şey diğil:)
 
Üst