Marlboro Nasıl Tutuldu

Bu konuyu okuyanlar

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
500
Marlboro firması ilk kurulduğunda işleri çok kötü gidiyomuş. Şirket iflasın eşiğindeyken bi adam gelmiş, “Satışları bir ayda 3 katına çıkarırım ama bunun karşılığında da şirketin yarısına ortak olurum. Yok çıkaramazsam ömrümün sonuna kadar fabrikada bedava tütün sararım” demiş.

Malbora’nın sahipleri zaten çıkmaz sokaktaymış, “Bi haftaya kalmaz batıcaz, kaybedicek neyimiz var ki” diyerek kabul etmişler teklifi. Adamın bunlardan tek isteği binlerce boş Malbora kutusuymuş. Zaten depoda milyonlarcası varmış, talebini karşılamışlar hemen. Sonra bizimki bütün paketleri tek tek ezmiş ayağıyla, gece 12’den sonra da hepsini uçaktan bütün Amarika’nın üstüne atmış.

Sabah millet uyanınca bi bakmış ki her tarafta boş malbuş kutuları. “Yav, bu sigara bu kadar çok içildiğine göre vardır bi hikmeti” diyerek tekel bayilerine akın etmişler. Şirket o ay 3 değil 5 katı satış yapmış. Taabi bizim adam da şirketin yarısına ortak olmuş. O kişi de Philip Morris’in ta kendisiymiş.
kaynak

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
inandırıcı gelmedi. bütün amerikanın üsüne sigara kutusu atmışda kimsenin kafasına düşmemişmi. basın polisden önce olay yerine gelir. ufolar üstümüze sigara atıyo diye ülke ayağa kalkar, zaten korkak millet. ayrıca koskoca amerika uyduları gece vakti ülkenin üstünde dolaşan uçağı görmemişlermi. :D

mperk

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Duymuştum ben de bu hikayeyi ne derce doğru bilmiyorum tabi :)

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Üniversite kitaplarında yazar bu olur. İşletme-iktisat okuyanlar iyi bilir bunu :) Olay gerçek

mgazi

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Çok duydum ama doğru olup olmadığı hakkında bir fikrim yok. Ama anlatılan olay, olmayacak, inanılmaz ötesi bir olay değil. Mantıklı bir yaklaşım.

guman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
şehir efsanesi.bunun bi benzeri malazlar kipritleri içinde söylenir.buna benzer bi hikayesi var uygulamalar farklı.

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
inandırıcı gelmedi. bütün amerikanın üsüne sigara kutusu atmışda kimsenin kafasına düşmemişmi. basın polisden önce olay yerine gelir. ufolar üstümüze sigara atıyo diye ülke ayağa kalkar, zaten korkak millet. ayrıca koskoca amerika uyduları gece vakti ülkenin üstünde dolaşan uçağı görmemişlermi. :D

Hocam 100 yıllık hikayedir bu herhalde, ne uydusu uzaylısı:D

bir de az önce araştırırken şöyle bir hikayeye rastladım;

bu firmanın morris kısmını oluşturan kişi 1855 manisa doğumludur, endülüs'ten kaçıp türkiye'ye yerleşen yahudi bir aileden gelmektedir.
moris cok fakir bir ailenin çocuğuymuş ve küçük yaşta ciddi bir hastalık geçirmiş. bu hastalıktan şinasi isminde bir doktor sayesinde kurtulduğu için adına moris şinasi demeye baslamislar.
okuma yazma bilmediği için iş bulmakta zorlanmış ve sonunda bir tütün tüccarının yanında çalışmaya baslamıs. zamanla işinde yükselmiş ve bir süre sonra amerika'ya göç etmiş. manisa'dan getirttiği tütünleri amerika'da pazarlamaya başlamış. otomatik sigara sarma ve paketleme makinasını geliştirip patentini almış.
daha sonra philip isminde bir arkadasıyla ortak şirket kurmuslar ve böylece philip morris kurulmuş.
manisa'ya dönemin en ileri teknolojilerinin olduğu bir çocuk hastanesi yaptırmış. 1928 yılında öldüğünde servetinin bir kısmını da buraya bırakmıs. bir de vakıf kurmus bunun için ve hala vakıf sayesinde hastaneye para akışı olmaktaymış.

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
bunu turkcellde yaptı 5-10 yıl once mı neydı ucakla turkcell brosurlerını bosaltmıslardı :D

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
kimsenin basina dusmemis mi, kimsenin catisina balkonuna dusmemis mi , cok uydurma bir haber.

ByPsychooo

Doçent
Reaksiyon puanı
15

+1:flowers:

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
ben de zaten cumhurbaşkanıyım
pis.png

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Saçma bir olay gibi geldi.İnanmadım :)

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
he hee bende ilgiltere kralicesiyim ama burda yorum yazıyorum:)

turgutreisfb

Profesör
Reaksiyon puanı
37
marlboro nun nasıl tutulduğuna dair bir konuşmada
reklamındaki at üzerindeki kementli o kovboydan kazındığını duymuştum
"erkek adam marlboro içer" gibi bir imaj yaratıldığından o aralar satışlarda patlama olmuş

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
o reklam efsaneydi ya, çocukken eminönünden evime şişliye gelirken evime yaklaştığımı şişlideki 20 metrelik o kovboy tabelasından anlardım :D

oxytacin

Asistan
Reaksiyon puanı
6
marlboro 1900 lü yılların başından beri var bildiğim kadarıyla hangi uçaktan atıyosun 1 . dünya savaşı esnasında

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Mercedes Firması çok kötü durumdaymış...
İflasın eşiğindelermiş...

Bir gün şirkette yöneticiler toplantı yapıyormuş
Tasarruf için de Odanın ışığını söndürmüşler :D
Bir anda kapı açılmış kapıda Ak sakallı iri yarı elinde asası olan bir amca Işıklar arasında (Koridorun Işığı) Toplantı salonunun kapısında belirmiş...

Evlatlar' Hele bir kulak verin sesime demiş...
Ben bu Mercedes Firmasını bu zor durumdan kurtarırım...
Ama şirketin de yarısına el korum demiş :D

Yöneticiler düşünmüş
Zaten şirket gitti gidiyor
Battı Balık Yan gider :D

Tamam be Dede, Yap Şovunu demişler :D

Neyse Dede bana 1000 tane Mercedes lazım demiş...
Yöneticilerden biri OHAAA demiş...
Diğerleri ters ters bakınca o da susmak zorunda kalmış...

Neyse Dede 1000 tane Mercedesi buldozer ile ezmiş ezmiş yambur yumbur etmiş...

Sonra da bir Kargo Uçağı bulmuş...

Tüm Almanyanın üzerine Mercedes parçalarını dökmeye başlamış...

Sabah insanlr uyanınca bir bakmışlar tüm şehirde mercedes parçaları...
Çok etkilenmişler hemen gidip bir Mercedes almalıyım diye düşünmüşler...

Böylece şirket darboğazdan kurtulmuş...

Ak sakallı dede Mercedes e ortak olmuş...
İşte o aksakallı dedenin ismi BENZ miş :D

Slokr

Profesör
Reaksiyon puanı
33
Amerikanın yüz ölçümü 9826675 km2 1.000 km2 ye 1 tane atsalar yaklasik 10 bin paket atcaklar.Marmara bölgesinin yüz ölçümü 67.000 km2 yani 67 paket siagara bütün marmara bölgesinde.Hadi iyimser olalım amerikanın yarısı tarla desek ve her 500 km2 kareye atsalar yine 10 bin.Yani marmaranın yarısı tarla olsa oralara atmasalar bütün marmaraya 134 paket düscek.

Bunlar atmıs olsa olsa 1-2 şehire köye atmışlardır.Hesap yaptım ama doğrumudur bilmem isteyen baksın :D

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
Morris Cehennemlerde Cayır Cayır...
Milleti Zehirledin be Morris :D

regena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
hikaye dogrudurda olaylar biraz abartı
ee kaç yıl olmuş biraz degişim normaldir