Maria Sharapova'nın doping testi pozitif çıktı!

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Maria Sharapova, Avustralya Açık'taki doping testinin pozitif çıktığını açıkladı.

maria-sharapova-doping-testi.jpg

Maria Sharapova, Los Angeles'ta yaptığı basın toplantısında 2016 Avustralya Açık turnuvasındaki doping testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Maria Sharapova, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Avustralya Açık'ta yapılan doping testinden geçemedim, tüm hayranlarımdan özür diliyorum."

"10 yıldır aile doktorum tarafından bana verilen ilaç, 1 Ocak 2016'dan bu yana doping içeriyor."(OwlPress)

"Doping testim pozitif çıktı ve tüm sorumluluğu alıyorum.

'Mildronat' denen bu ilacı, doktorumun gözetiminde 10 yıldır kullanıyorum.

"Birkaç gün önce Uluslararası Tenis Federasyonundan (ITF) bir mektup aldım ve bu maddenin diğer adının da 'meldonyum' olduğunu öğrendim. Fakat 1 Ocak'tan itibaren yasaklı maddeler listesine alındığını bilmiyordum"

"Yasaklı maddeler listesinde yapılan güncellemelerle ilgili 22 Aralık'ta Dünya Dopingle Mücadele Ajansından bir e-posta geldi fakat oradaki linke girmedim"

(AA)

Son düzenleme:

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Naptın çığlık reyiz :(

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Açıklamasına bakılırsa doktor kurbanı olmuş.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Şarapova bizim için yoktur artık.. Güvenilecek tenisçi kalmadı bayanlarda iyi mi..

Favorim erkeklerde Novak Djokovic

Odessa

Müdavim
Reaksiyon puanı
432
Serefsiz doktor. Üzmüs benim Maria mi.

yucesezar

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
557
veli efendi de kupa kaldıracak kadın'a doping vermekte nedir?

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Sharapova:

'Mildronat' denen bu ilacı, doktorumun gözetiminde 10 yıldır kullanıyorum. "

"Birkaç gün önce Uluslararası Tenis Federasyonundan (ITF) bir mektup aldım ve bu maddenin diğer adının da 'meldonyum' olduğunu öğrendim. Fakat 1 Ocak'tan itibaren yasaklı maddeler listesine alındığını bilmiyordum"

"Yasaklı maddeler listesinde yapılan güncellemelerle ilgili 22 Aralık'ta Dünya Dopingle Mücadele Ajansından bir e-posta geldi fakat oradaki linke girmedim"

piotrsuss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Doktora kurban gitmiş, yazık... falan diyorsunuz da şu an eleştiri yağmuruna tutulan Gamze Bulut da bu ilaç yüzünden banlanmış diye okudum ben.

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
Aslında ilacın etkilerini okusanız, bilen birilerinden dinleseniz bu kadar yıkıcı olmazsınız.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Kadın diyor ki; ilacı 10 yıldır kullanıyorum. Ama 1 Ocak'tan itibaren bu ilacın içindeki bir madde doping sayılmaya başlamış. Bunu bilmiyordum.

Yani sıkıntı yok. Hile hurda yok.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Kalp yetmezliği için kullanılan bir ilaç türü, içeriğinde B Vitamini var. Bi nevi sentetik uyuşturucu diyebiliriz.
Kalp damarlarını ve kapakçıklarını açan bir etkisi var.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Maria Sharapova'nın 18 yıldır sponsorluğunu yapan ve yılda 25,5 milyon TL ödeyen Nike, anlaşmayı askıya aldığını ilan etti.

Nike sözcüsü Kejuan Wilkins, “Maria Sharapova’yla ilgili haberler bizi üzdü ve şaşırttı. Soruşturma sürecinde Maria’yla ilişkimizi durduruyoruz. Durumu izleyeceğiz” dedi.

Odessa

Müdavim
Reaksiyon puanı
432
Bende Nike den alisverisi durduruyorum. Maria yi yedirmeyiz.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Nike zaten dandik bir marka.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Kasıt yok ortada artık kimse nike almazsın da gör gününü...

Son düzenleyen moderatör:
D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Kadin almis zaten alacagini, nike anlasmayi askiya alsa kac yazar? Yedi ceddine yetecek kadar para kazanmis. Cekilir kenara keyfine bakar, oh mis.

piotrsuss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşkar, ilaç kadının anlattığı kadar masum değil, üstelik ilacın dopingle alakalı etki bilgisi 2016'dan önceye dayanıyor. Sadece burada 2016'nın başında ilacı listeye ekleyen bir kurumdan söz edildiği için yepyeni bir keşifmiş gibi algılanıyor. Kadın gerçekten iyi hazırlanmış insanların önüne çıkmadan önce diye düşünüyorum ben. Aynı ilaç yüzünden banlanan Türk sporculara küfürler edip buradan Sharapova'ya sempati göstermemizin nedeni de bu.

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
Arkadaşkar, ilaç kadının anlattığı kadar masum değil, üstelik ilacın dopingle alakalı etki bilgisi 2016'dan önceye dayanıyor. Sadece burada 2016'nın başında ilacı listeye ekleyen bir kurumdan söz edildiği için yepyeni bir keşifmiş gibi algılanıyor. Kadın gerçekten iyi hazırlanmış insanların önüne çıkmadan önce diye düşünüyorum ben. Aynı ilaç yüzünden banlanan Türk sporculara küfürler edip buradan Sharapova'ya sempati göstermemizin nedeni de bu.

Benim anlamadığım bir sporcu 1 Ocak 2016 da WADA tarafından yasaklı maddeler listesine eklenen bir ilaç yüzünden 2016 yılından önce nasıl ceza alabilir?

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Dopingle mücadele ekibinden gelen e-maili açmamak bahane olamaz Şarapovacım, tam tersi kabahat olur. :/ Dikkat edeydin iyiydi, yazık oldu.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
45 dolarlık ilaçla 30 milyon dolar kaybetti!

Dünyada en çok kazanan kadın sporcu olan Sharapova, sponsorlardan yılda 30 milyon dolar (yaklaşık 87 milyon TL) alıyor. Doping itirafından sonra sponsor olan firmalar anlaşmalarını iptal etmeye başladı. İlk olarak 10 yaşından bu yana Rus raketin giyim sponsoru olan Nike, sözleşmenin dondurulduğunu açıkladı.

Nike Basın Sözcüsü Kejuan Wilkins, "Maria Sharapova'yla ilgili haberler bizi üzdü ve şaşırttı. Soruşturma sürecinde Maria'yla ilişkimizi durduruyoruz. Durumu izleyeceğiz" dedi.

İsviçre'nin en önemli saat firmalarından TAG Heuer, Sharapova ile yaptıkları sözleşmeyi feshettiğini duyurdu.

Porsche firması da "Planlanmış faaliyetleri durdurma kararı aldık" açıklamasını yaptı. Diğer sponsorların da kısa süre içinde Rus raket ile bağlarını koparacakları öğrenildi. Yani 45 dolarlık ilaç yüzünden Maria Sharapova, yıllık kazandığı 30 milyon dolardan olacak.

8 SPONSORU BİR BİR GİDİYOR

Nike
TAG Heuer
American Express
Avon
Evian
Porsche
Head
Supergoop

EN ÇOK KAZANAN KADINDI

İSİM SPOR KAZANÇ ($)
1.F.Mayweather Boks 300 milyon
2.M.Pacquiao Boks 160 milyon
3.C.Ronaldo Futbol 79.6 milyon
4.L.Messi Futbol 73.8 milyon
5.R.Federer Tenis 67 milyon
26. M.Sharapova Tenis 29.7 milyon

MELDONIUM NEDİR?

Polonya'da üretilen bu ilacı, kalp yetmezliği olan hastalar kullanıyor. Ayrıca kan akışını da hızlandırma özelliği bulunuyor. WADA'nın 2016 yılında yasaklı maddeler listesine giren Meldonium'un satışı ABD'de hemen yasaklandı.

AFGANİSTAN'DAKİ RUS ASKERLERE VERİLİYORDU

Meldonium ilacını 1980’deki savaşta Rus askerlerin kullandığı, ilacın askerlerin dayanıklılığını artırmak amacıyla verildiği ortaya çıktı.

FİZİKSEL BASKIYA KARŞI KOYMAYI SAĞLIYOR

İlacın mucidi Ivars Kalvins, 1979-89 arasında Afganistan'da verilen savaşta askerlere bu ilacın verildiğini söyledi. Askerlerin bu ilacı istemsiz olarak içtiklerini ve hiçbirinin itirazda bulunmadığı vurgulandı. İlacın doping etkisinin olmadığını söyleyen Kalvins, ilacın sadece fiziksel baskıya karşı koymayı sağladığını söyledi.

SUGARPOVA TARİH OLUYOR

MARİO Sharapova'nın kendi adıyla ürettiği 'Sugarpova' şeker markası da tarih oluyor. Şekeri üreten Polonya şeker firması Baron, "Sharapova ile ilişkimizi kesiyoruz. Artık üretim yapmayacağız" açıklamasını yaptı. Mario, Sugarpova'dan 30 milyon dolar kazanıyor. Bu paranın büyük bir bölümü, Maria Sharapova Vakfı'na bağışlanıyor.

(Akşam-Ensonhaber)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
uzun bir liste diye okumaya üşenmiştir...
kalleş korkaklar kasıt yok doping yapmak istese daha farklı bişey kullanırdı.

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68

Benim anlamadığım bir sporcu 1 Ocak 2016 da WADA tarafından yasaklı maddeler listesine eklenen bir ilaç yüzünden 2016 yılından önce nasıl ceza alabilir?
Hangi sporcudan bahsediyorsun bunu söylerken anlamadım?
Bahsettiğin banlanan Türk sporcular.

piotrsuss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Bahsettiğin banlanan Türk sporcular.

Dokulara oksijen taşıma kapasitesini artırdığı yeni keşfedilmiş bir ilaç değil. WADA'nın listesine sonradan girmiş olması bir şey değiştirmiyor. Sonuçta o yarış sırasında bir doping maddesi kullanmışlar ve madalya kazanmışlar üstelik. "Ama resmi kurumlarca henüz yasaklanmamıştı ki yaaa???" geçerli bir bahane değil. Hem Türk sporcuların hem de Sharapova'nın yalan söylediğini düşünüyorum ben.