Manyetik Kirliliğe Öğrencilerden Çözüm

Bu konuyu okuyanlar

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
79573.jpg

Kablosuz internetin oluşturduğu manyetik kirliliğe, öğrenciler çare buldu.

Atatürk Anadolu Teknik ve Endüsri Meslek Lisesi öğrencileri, modem üzerine entegre edilen elektronik sistemle manyetik kirliliğin önleneceği iddiasında...

Kablosuz internet kullanımı, oldukça yaygın.

Ancak kablosuz modemler, manyetik kirliliğe sebep oluyor.

Kütahya Atatürk Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, bu kirliliği büyük ölçüde önleyen bir sistem geliştirdi.

Modem üzerine entegre edilen elektronik sistem, bilgisayar kapatıldığında modemi devre dışı bırakıyor.
Öğrenciler yeni yöntemi şu şekilde açıklıyor:

"Bilgisayarımızı kapattığımızda sinyali alarak otomatik olarak kendini kapatıyor. Tekrar bilgisayarımızı açıtğımızda aref alıcı ve vericimiz sayesinde modem sinyali alarak sistemi devreye sokuyor."

Bilgisayar açıldığında ve kapandığında otomatik olarak sinyal alan sistem, bilgisayarın durumuna göre kendini açıp kapatacak.
Sistemin toplam maliyeti ise, 40 lira.

Trt Haber

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Modemlere entegre olarak gelirse o zaman işe yarar :D

Caqatayy

Asistan
Reaksiyon puanı
1
modemi yapabilen ve seri üretime sokabilen adam bunu düşünememiş.

Ghost34

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
bu işi bilgisayarı aç kapa ile halledeceklerine modemden halletseler iyiydi.. pc yi kapattım, telefondan wireless ile giriş yapmak isteyince pc yi mi açıcam :/

BEFEGA

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
bu işi bilgisayarı aç kapa ile halledeceklerine modemden halletseler iyiydi.. pc yi kapattım, telefondan wireless ile giriş yapmak isteyince pc yi mi açıcam :/

Aynı şey haber okurken aklıma geldi. Artık evlerde tek bilgisayar yok. Notebook var, cep telefonları var ki benim için en önemlisi telefon. Bunları da hesaba katmaları lazımdı bence.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Aynı şey haber okurken aklıma geldi. Artık evlerde tek bilgisayar yok. Notebook var, cep telefonları var ki benim için en önemlisi telefon. Bunları da hesaba katmaları lazımdı bence.

Aynen öyle. Şu an ede 1 Server, 2 Notebook ve 2 iPhone interneti kullanıyor. Arada arkadaşlar gelir de onlar da kullanmak isterse bi de onlar bağlanıyor. Kısacası bilgisayara bağımlı olması sıkıntılı olur...

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
40 TL maliyete gerek yok. Modemin adaptörünü çöpe atın, masaüstü PC'nin 12V (veya 5V) çıkışından iki kablo ile modemi besleyin. Öğrencilerin düşündükleriyle aynı işi yapar. Maliye 40 Kuruş.

BEFEGA

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
40 TL maliyete gerek yok. Modemin adaptörünü çöpe atın, masaüstü PC'nin 12V (veya 5V) çıkışından iki kablo ile modemi besleyin. Öğrencilerin düşündükleriyle aynı işi yapar. Maliye 40 Kuruş.

Mantıklı modeme giden elektrik bilgisayardan geçer ;) Buda sorunu çözmüş olur :)

murat250

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Bilgisayar kapalıyken çoklu prizdeki anahtar ile kapatıyorum. Sistemde elektrik hiç kalmıyor.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Aynen öyle. Şu an ede 1 Server, 2 Notebook ve 2 iPhone interneti kullanıyor. Arada arkadaşlar gelir de onlar da kullanmak isterse bi de onlar bağlanıyor. Kısacası bilgisayara bağımlı olması sıkıntılı olur...

Sendeki bağlantıda şöyle bir şey mi?
478123789.png