Mandriva Linux 2010.1 için Sürüm Adayı Duyuruldu

Bu konuyu okuyanlar

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
0db8115d.png

Mandriva Linux 2010.1 Spring'in sürüm adayı duyuruldu. Bu, 3 Haziran 2010'da çıkarılması planlanan final sürümden önceki son test sürüm. 2.6.33.4 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemde; KDE 4.4.3 ve GNOME 2.30.1 masaüstü yöneticileri kullanılmış. Kullanıcı tercih ederse, sistemi XFCE veya LXDE masaüstü yöneticileri ile de kullanabiliyor. Bilindiği gibi; Mandriva Linux 2010.1 Spring'in konuk hesabı yönetiminde sağlanan geliştirmelerle diğer kullanıcıların dosyalarına ve çoğu Mandriva aracına kısıtlı erişim artık olanak dahilinde. Dosya sistemi şifreleme işlemi daha da geliştirilmiş; şifreleme, hem diskdrake hem de kurulum aracı üzerinde daha da kolaylaştırılmış bulunuyor. Mandriva araçları artık GRUB'da şifrelenmiş parola kullanımını destekliyor. X.org 7.5 ve Xserver 1.7.6 içeren sistemde; NVidia ekran kartları için nv yerine öntanımlı olarak "Nouveau" açık kaynak kodlu ekran kartı sürücüsü kullanılmış. ATI ekran kartları için için Mesa 7.8; Intel kartlar için de Intel X11 sürücüsünün 2.11.0 sürümü kullanılmış. Mandriva Linux, bilindiği gibi x86-32 ve x86-64 mimarilerinde özgür (free) tek bir DVD veya KDE ve GNOME masaüstlerinden birini içeren One CD olarak edinilebiliyor. Dahası .iso dosyaları melez .iso'lar olduğundan, yansı adreslerinde bulunan mandriva-seed.sh ile veya "dd" komutu ile USB disklere kaydetmek de mümkün oluyor. Qt 4.6.2, Amarok 2.3.1 Beta1, Digikam ve kipi-plugins 1.2.0, Firefox 3.6.3, OpenOffice.org 3.2, Deluge 1.2.3, Transmission 1.92, Skrooge 0.7.0, Kdenlive 0.7.7.1 sistemle birlikte gelen paketlerden bazıları. Her zamanki gibi, sistemde görülen hataların ya da bildirilmek istenen önerilerin Mandriva Bugzilla'ya rapor edilebileceğini unutmayın. Mandriva Linux 2010.1 RC hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu veya sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Mandriva Linux 2010.1 RC edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Ekleme: Ekran görüntüsü yusufsan21'in mandriva türkiye sitesi için verdiği resimlerden biri içerisinden izin alınmadan ancak samimiyetine güvenililerek yayınlanmıştır :D

Ekleme 2: Görüntüler Arch Linux imiş yahu :D Hem de Internet Explorer falan var. Yusuf hemen açıklama bekliyoruz :D

http://www.2dbilgisayar.com.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=854&Itemid=1

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
denemek isterdim ama önceki sürümle anlaşamadığım için bu seferlik ilgilenmeyeyim

Persona Grata

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
53
Doğrusunu söylemek gerekirse en sevdiğim Linux dağıtımı Mandriva. Kafama koydum, ilk fırsatta kuracağım tekrar. :)

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
real

yansılar hata veriyor

550 failed to chance directory

diyor

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
dvd linkleri çalışmıyor, haklısın.
uyarı için teşekkürler
hemen düzeltiyorum

---------- saat 21:46 eklendi ---------- önceki mesaj saat 21:16 eklenmişti ----------

Ekleme: düzeltildi

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
okul nedeniyle uzun süredir yoktum yakında zamanda bomba gibi gelecem :D

haftayayeni cıkan bütün linux sürümlerini yükleyeyim bakalım ne değişiklikler olmuş piyasayi biraz gec takip edecem ama olsun bakalım

mandriva bayagi cok severim bakalim nasıl oldu

serkans1

Asistan
Reaksiyon puanı
13
realmanager dostum yapma şu haberleri, dayanamıyorum hemen deneyesim geldi, indiriyorum şimdi :)

olan 3 gün önce kurduğum mint 9'a oldu :(

bu arada birşey sormak istiyorum, geçen yıl indirdiğim mandriva 2009 free dvd den kurdum mandriva yı, bundan 2010'a yükseltmeyi önerir misiniz? 2 gb yükseltme için veri çıktı, aynı zamanda 2010 one cd indiriyorum, ondan temiz bir kurulum mu önerir siniz???

hayranim

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Evet Arkadaşlar yeni sürümleri duyurmayalım. Nasıl olsa pek bi değişen olmuyor. Olan bizim mis gibi sistemimize oluyor. Kısır döngü içerisindeyim. Ama bir daha değiştirmeyecem ne olursa olsun çökerse onu bilemem artık.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Madem deneme meraklısısınız, siz de benim gibi 10 GB bir alan ayırın, orayı deneme tahtası haline getirin madem. :)

serkans1

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Madem deneme meraklısısınız, siz de benim gibi 10 GB bir alan ayırın, orayı deneme tahtası haline getirin madem. :)

laptopum zaten benim bu amacıma hizmet ediyor :)
40 gb lık harddiski var zaten, yüklenmeyen sistem kalmadı, ama epey eski olduğu için kde biraz sorun yaratıyor, o yüzden masaüstüne kurdum mandrivayı, şu filmleri bir dvd ye çeksem, disk bölümlerini yeniden düzenleyeceğim, ama 250 gb lık veriyi dvd lere yazmak zor geliyor :(

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
serkans1 Mandriva 2010.1 final sürümü iki hafta içerisinde çıkacak.
Deneyeceksen onu öneririm.
Bu haberleri ben yapmıyorum arkadaşlar, yapan bir yerden alıntılıyorum :D

serkans1

Asistan
Reaksiyon puanı
13
serkans1 Mandriva 2010.1 final sürümü iki hafta içerisinde çıkacak.
Deneyeceksen onu öneririm.
Bu haberleri ben yapmıyorum arkadaşlar, yapan bir yerden alıntılıyorum :D

sürüm adayını indirdim, şimdi kuruluma geçeceğim, bir sorun çıkmazsa devam ederim, sorun çıkarsa 2 hafta sonra kararlı sürümü indirip tekrar kurulum yaparım :)

ama artık karar vermeliyim, sabit bir dağıtımda kalmalıyım, bu ubuntu, pardus ya da mandriva olacak :)

serkans1

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Madem indirdin ilk işin varsayılan bütün depo adreslerini silip şuradakileri tek tıkla eklemek olsun
http://urpmi.mandriva.ru/?language=en
Bu kıyağımı da unutma :D
Sen Cooker'ı seçeceksin

Cooker, Mandriva Linux işletim sisteminin geliştirme ortamına verilen isimdir. Cooker, yemek hazırlayan kişi yani Aşçı demektir.

• Cooker, Mandriva Linux' un bir sonraki kararlı sürümü olacak bir ortamdır.
  • Cooker, her yeni paketin veya uygulamaların yeni sürümlerinin bir sonraki kararlı sürüm için denendiği; önemli sistem ve uygulama değişikliklerinin uygulandığı geliştirme ortamıdır.

UYARI !
Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle; Mandriva Linux' un kararlı bir sürümünü kullanıyorsanız, lütfen Cooker sürüme yükseltmeyin!

• Önemli sistem değişiklikleri kurulu olan kararlı sisteminizle uyumlu olmayabilir ve sisteminizi çökertebilir!
  • Kararlı sürümde bulunan bazı yapılandırma dosyları, Cooker paketlerini kurduğunuzda sistemde kalabilir ve sisteminizin çökmesine neden olabilir!
  • Cooker denemek isteyenler, yükseltme yerine sabit diskin bir bölümüne ayrı ve sıfırdan kurulum yaparak denemelidirler!

kurulumu yapınca eklerim dostum, en kötü ihtimal ile sistem çökse tekrar kurarım :)

bu arada mandriva-one-2010-spring-rc-KDE4-europe1-americas-i586.iso (683MB, MD5) bu linkten indirmeye başlamıştım, 683 mb görünüyordu, inen 803 oldu ve hala inmeye devam ediyor :( firefox indirme yöneticinde belirsiz bir süre kaldı diyor, ben msjı yazarken 820 oldu :(

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
bende kuracam bakalim su cooker neyin nesi

ama öncelikli pardus

serkans1

Asistan
Reaksiyon puanı
13
live cd den kuramadım :(
o kadar çok takılıyor ki, deli etti. birde kurulacak uygun alan bulamadı diyor, 119 gb lık boş alan ayırmıştım aslında, görmüyor, biraz daha uğraşırsam tüm diski uçuracağım.

bende dvd yi indirmeye başladım, gece pc açık bırakayım, yarına kadar inerde kurarım umarım :)

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Real'im benim masaüstümü nereden buldun? :)

Tam hatırlamıyorum ama o ekran görüntüsü Mandriva değil Arch

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Mandriva Türkiye için ekran görüntüleri konusundan
O da kardeş sayılır diyerek utanmadan Arch'ın görüntüsünü vermişsin :D

Ekleme: Utanmadan bu konuyu da okumamışsın :D