Malta maçına 'Tarihi' yorum yapıldı

cacar

Profesör
UEFA, Cumartesi günü A Milli Takım'ın Malta'yla deplasmanda oynayacağı Euro 2008 Elemeleri grup karşılaşması öncesi ilginç bir yorumda bulundu.

UEFA'nın resmi internet sitesinde yer alan haberde, Malta Milli Takımı'nın 16. yüzyıldan kalma bir kuşatmadan esinlenerek Türkiye'ye karşı galibiyet elde etmek istediğini okurlarına aktardı.

Domenic Aquilina tarafından kaleme alınan yazıda, 1565 yılında Jean Parisot de la Vallette önderliğindeki Maltalı St. John Şövalyeleri'nin 3 aylık Osmanlı kuşatmasını başarıyla karşıladıkları, bu savunmanın askerlik tarihindeki en önemli zaferlerden biri olduğu ifade edildi.

Maltalılar'ın bu zaferden sonra başkent Valletta'yı daha da güçlendirdikleri ve bir daha da böyle bir saldırıyla karşılaşmadıkları da okurlara aktarıldı.
UEFA, Malta'nın 8 Eylül Cumartesi günü Ta'Qali Ulusal Stadyumu'nda Türkiye'yle yapacağı 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri C Grubu karşılaşmasının Malta'nın Zafer Bayramı'na denk geldiğini de hatırlatarak, bugünün kuşatmanın sona erdiği gün olduğunun altını çizdi.

İlginç yorumlarını haberin devamında da sürdüren UEFA editörü, Malta Teknik Direktörü Dusan Fitzel'in şimdi La Vallette'nin 1565'teki görevini üstleneceğini ve Fatih Terim'in Türkiye'sine karşı beklenmedik bir zafer kazanmak isteyeceğini savundu.

Malta Teknik Direktörü Fitzel ise, siteye yaptığı açıklamada, kendi takımının çok nadiren bir maçın favorisi gösterildiğini ancak Türkiye maçının tarihinin manidar olması nedeniyle bu maç için iddialı konuştuğunu ifade etti.

Malta kalecisi Mario Muscat da bugün Malta'nın artık futbol dünyasında saygın bir yerinin olduğunu savunarak, Euro 2008 Elemeleri'nde oynadıkları son iki karşılaşmada Norveç ve Bosna Hersek karşısında iyi oynadıklarını belirtti. Muscat, Cumartesi günü zafer bayramlarında oynayacakları maçta her şeylerini ortaya koyacaklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=266650
 

RuNaL

Dekan
Onursal Üye
adamların gercek niyeti hiç bi zaman eskiyi unutmuyorlar unutmayacaklarda bu ne olursa olsun spor ya da başka birşey
 

flood_77

Profesör
adamlar gururlarına yedıremıolar.her acıdan ustunuz.allahın bılmem kac m2 lık adası gelıp te bıze rakıp mı olcak ya... adam konuyu 1500 lere goturmus :D tovbe tovbe savas mı ıstıonuz ??? affetmeyız yanı her alanda TÜRKİYE .... (&)
 

emubaltaci

Rektör
Onursal Üye
1500 yılında yapamadığımızı şimdi yapalım ozaman alalım şu adayıda görsünler.. aslında Fatih Terim bu konularda çok hassas ağızlarının payınıda verir. nasıl yunanlı gazetecilere verdiyse ;)
 

cacar

Profesör
Milliler bu afişle karşılandı

A Milliler Malta'ya ulaştı. Futbolcular caddelerde işte bu afişlle karşılaştı.
Maltalılar, Türkiye maçı Osmanlı kuşatmasını yendikleri Zafer Günü’ne denk geldiği için caddelere ‘Kafası futbol topu olan şövalye’ afişleri astı

UEFA ÇANAK TUTTU

UEFA’nın sitesindeki yazıda ‘Maltalı St.Jean şövalyeleri 1565’te Parsiot de la Vallette önderliğinde Osmanlı donanmasının 3 aylık kuşatmasına son verdi. Bu nedenle 8 Eylül, Zafer Günü olarak kutlanır.

Türkiye ile yapılacak maçta da Teknik Direktör Fitzel, Şövalye Vallette’nin görevini üstlenecek ve Türkler’e karşı yeni bir zafer peşinde olacak’ denildi.Kaynak: http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=102898&uniq_id=1189769197
 

ahmetweli

Asistan
emubaltaci dedi ki:
1500 yılında yapamadığımızı şimdi yapalım ozaman alalım şu adayıda görsünler.. aslında Fatih Terim bu konularda çok hassas ağızlarının payınıda verir. nasıl yunanlı gazetecilere verdiyse ;)
Evet ^^
 
Üst