Maliye lüksü gözetliyor

Bu konuyu okuyanlar

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, lüks araçlardaki vergi kaçağını mercek altına aldıklarını bildirdi

735405_detay.jpg

Bakan Şimşek, hiçbir sektörde vergi kaçakçılığına izin vermeyeceklerini belirterek, Vergi Denetim Kurulu'nun etkin ve aktif çalışmalarıyla birçok alanda kayıt dışılığın önüne geçmeyi hedeflediğini belirtti.

Akaryakıt sektöründeki vergi denetiminin ardından, lüks araçlardaki vergi kaçakçılığını mercek altına aldıklarını ifade eden Şimşek, bu çerçevede, lüks araçlarda, Ocak 2007-Kasım 2011 dönemi arasında gerçekleştirilen satışlarda, herhangi bir vergi kayıp ve kaçağı olup olmadığının araştırılmaya başlandığına işaret etti.​

MÜKELLEF BEYANNAMELERİ İLE ARAÇLARIN BAZ DEĞERLERİ KARŞILAŞTIRILDI

Bakan Şimşek, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı'na bağlı Ankara Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele Grup Başkanlığı'nca yürütülen söz konusu çalışmalar çerçevesinde, Türkiye'ye ithal edilen farklı sayıda marka ve modeldeki aracın​
ÖTV beyannameleri
nin, vergi müfettişleri tarafından ön incelemeye tabi tutulduğunu hatırlattı.

Şimşek, bu kapsamda mükelleflerin vermiş olduğu ÖTV beyannamelerindeki bilgilerin, Maliye Bakanlığı veri ambarından çekilerek, burada yer alan araç bedelleri ile bu araçların piyasadaki baz değerlerinin çapraz kontrolünün yapıldığını kaydetti.​

Maliye Bakanı Şimşek, yapılan kontroller sonucunda, bazı mükelleflerin ÖTV beyannamelerinde yer alan rakamlar ile araçların baz değerleri arasında önemli farklılıklar olduğunun anlaşıldığını söyledi.

''EKONOMİ SINIFINDAKİ ARAÇ FİYATINA, LÜKS ARAÇ"

Yapılan analizlerde, motorlu araç ticareti ile uğraşan bazı mükelleflerin organize biçimde hareket ederek, lüks araçları ekonomi sınıfındaki araçlara yakın fiyatlardan satılmış gibi gösterdikleri ve vergi kaybına neden oldukları görüldüğüne dikkati çeken Şimşek, şu bilgileri verdi:

''Öte yandan, yine Vergi Denetim Kurulu Risk Analiz Sistemi sonuçlarına göre, lüks araç ticareti ile uğraşan bazı mükelleflerin, gerçeğe aykırı biçimde lüks sınıftaki araç satışlarını kendilerine yapılmış gibi gösterdikleri, daha sonra da bu araçları piyasaya sattıkları anlaşıldı.

Vergi Denetim Kurulu tarafından yapılan bu çalışmalar sonucunda, gerçeğe aykırı lüks araç satışları ile ortaya çıkan vergi kaybı önlenmeye çalışılacak ve konu daha detaylı bir biçimde incelemeye tabi tutulacak.''

kaynak