Bu konuyu okuyanlar

Ranakkl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,

Benim bir kasam var, temmuz ayında toplandı. İçeriğini yazayım ilk olarak;

MSI X470 Gaming Plus Anakart
Amd Ryzen 7 2700x
Nvidia Geforce RTX 2080 - msi ventus 8gb oc versiyon
16gb corsair vengence ram, 3200mhz
sıvı soğutucu hdd sdd vesaire vesaire

Şimdi sorum şu, ben yayın da yapan birisiyim. Ve bilgisayarımdan daha iyi performans alabileceğimi düşünüyorum. Bios güncellemesi hiç yapmadım bilmiyorum, arkadaşım yapmazsan performans düşük kalır dedi, ama ben çekiniyorum o tür şeylere dokunmaya. Ateş pahası fiyatlar bozmaktan korkuyorum. Bios'tan bakınca Ram'ler beklendiği gibi 3200'de çalışmadığını gördük, stok olarak engelleniyorlarmış sanırım. Ben overclock hiç yapmadığım için pek bilmiyorum, bi arkadaşımdan yardım almaya çalıştım, xmp diye bir modu vardı anakartın, açtık, bilgisayar uçuşa geçecekti sanki öyle böyle bir ses değildi o. Fanların hızını düşürdük ancak akşam yayında full drop olunca kapattım xmp'yi tamamen, ne olduğunu hala bilmiyorum. Ram'lerin hızı artmıştı güya ama fanlar uçuşa geçiyor diye kıstım diye mi bilmiyorum akşam yayında full drop yedim.

Performans arttırmak istememin bir sebebi de ben yayın yaparken kesinlikle kayıt alamıyorum... kayıt kullanılamaz oluyor üstüne bir de bilgisayar kasıyor. Yani elimde böyle bir makine varken yayın+kayıt alamamak çok ilginç geliyor bana. bu normal bir şeyse lütfen aydınlatın beni...

Yani demem o ki şu bilgisayarın performansının artmasına bana bir yardım edebilecek birisi varsa çok sevinirim. Ramlerimi falan vaadettiği seviyede kullanabilmek istiyorum ve bilgisizim. Ona göre bilgilendirmeye çalışırsanız sevinirim. ^^

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,982
Pc yi ilk kullandığın zamanlar böyle oluyordumu?

Win 10 sorunlu dicemde arkadaşlar saldıracak.
Ben yerinde olsam direk işletim sistemini downgrade yapardım.
8.1 final yada 7

Ranakkl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pc yi ilk kullandığın zamanlar böyle oluyordumu?

Win 10 sorunlu dicemde arkadaşlar saldıracak.
Ben yerinde olsam direk işletim sistemini downgrade yapardım.
8.1 final yada 7
Ya bilgisayar ilk aldıysam öyle, performans düşüşü yok, belki hatta biraz daha iyi olmuş olabilir ama tam nokta atışı söyleyebileceğim bir şey yok.
bu saatten sonra windows10 değiştirilmez ya :D Zaten başından beri tam performans alamıyorum cihazdan...

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Baştan biraz yanlışı, 2700X almak ile yapmışsınız. Tamam yayın için güçlü bi işlemci ama, RTX 2080 E.kartı için güçsüz bi işlemci.Madem sıvı soğutma aldınız bari işlemciye yapılabildiği kadar overclock yapınız. Performansı artar ,işlemcinin bi miktar.

A.X.M.P yi mutlaka açın.Yoksa ,ramleriniz 3200 mhz çalışmaz. fps lerden bi darbe de ,o yüzden yersiniz.
Performans seçeneklerinden de , ryzen mode alınız.

Fan devirlerinde oynamalar ,artmalar olması, sıcaklık artışlarının sonucudur.İşlemci sıcaklığını kontrol ediyormusunuz. Boşta ve yayında iken.

Son düzenleme:

Ranakkl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Baştan biraz yanlışı, 2700X almak ile yapmışsınız. Tamam yayın için güçlü bi işlemci ama, RTX 2080 E.kartı için güçsüz bi işlemci.Madem sıvı soğutma aldınız bari işlemciye yapılabildiği kadar overclock yapınız. Performansı artar ,işlemcinin bi miktar.

A.X.M.P yi mutlaka açın.Yoksa ,ramleriniz 3200 mhz çalışmaz. fps lerden bi darbe de ,o yüzden yersiniz.
Performans seçeneklerinden de , ryzen mode alınız.

Fan devirlerinde oynamalar ,artmalar olması, sıcaklık artışlarının sonucudur.İşlemci sıcaklığını kontrol ediyormusunuz. Boşta ve yayında iken.
Merhaba,

teşekkür ederim ilk olarak önerileriniz için.

intel ve amd arasında çok gittim o kadar çok amd önerildi ki fiyatları da ucuz olunca amd ile gitmeye karar verdim. o konuda yapabilecek bir şey yok artık.
FPS konusunda sıkıntı yaşamıyorum, ben ne yayın yaparken ne kayıt alırken performans sıkıntısı görmüyorum, yayınlarda da problem yok, anca kayıt alamıyorum. Kayıt alırken kayıt bozuk çıkıyor ben ne kadar rahat oynasam da.

Overclock hakkında çok kısıtlı bilgim var, nasıl yapacağımı bilmiyorum. korkuyorum yakmaktan parçaları.
Ben de xmp nin başında a yok, farkı var mı bilmiyorum, ama onu açınca cidden çok çalıştı fanlar, baktığımda xmp stock ayarı fanları daha çok çalışmaya yöneltiyodu. b,zde düşürdük fanların ayarlarını 40 dereceyken şöyle çalışsın 60ken böyle falan, ancak akşam yayın yaptığımda drop yaşayınca bir şey sıkıntılı herhalde diye düşünüp kapadım. Tekrar da açmadım bu yüzden.

işlemcim genelde 60 derecenin üstüne çıkmıyor kontrol ettiğim kadarıyla, ekran kartımda maksimum 70 dereceleri falan görüyor.

XMP'den zarar görüp görmeyeceğini nasıl anlarım bilgisayarın?

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Yayını nerden yapıyorsun

Ranakkl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yayını nerden yapıyorsun
Streamlabs OBS üzerinden yapıyorum, en rahatı o bana göre çünkü. Yayınlarda genelde sıkıntı yok, kayıt alamıyorum... İnternetten ayarlara da baktım, düzenledim de ama maalesef...

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Normalde xmp yi açınca ram en yüksek MHz den çalıştırır. Xmp yi açmadan önce bios ayarlarıyla oynama yaptın mı

Ranakkl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Normalde xmp yi açınca ram en yüksek MHz den çalıştırır. Xmp yi açmadan önce bios ayarlarıyla oynama yaptın mı
yok ben bios a dokunmaktan bile korkuyorum, ramlerin hızı arttı ama yayında drop yedim, fanlrın hızını düşürdüm sadece xmp çok çok arttırıp full sesli çalışmasına sebeb,yet verdiği için, şimdi eski fan ayarlarına da dönemiyorum çünkü bilmiyorum neydi. xmp açmıyorum o yüzden. çoook ciddi ses yapıyor, fanlar eskir yani o kadar fazla döndüler.

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
yok ben bios a dokunmaktan bile korkuyorum, ramlerin hızı arttı ama yayında drop yedim, fanlrın hızını düşürdüm sadece xmp çok çok arttırıp full sesli çalışmasına sebeb,yet verdiği için, şimdi eski fan ayarlarına da dönemiyorum çünkü bilmiyorum neydi. xmp açmıyorum o yüzden. çoook ciddi ses yapıyor, fanlar eskir yani o kadar fazla döndüler.
Ben olsam biosu sıfırladım

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,982
Mesajım komik görünebilir ama anakartın yani sistemin Windows 7 destekliyor.
Maksimum performans almak istiyorsan Ben senin yerine olsam hiç acımadan Win 7 64 bit formatlardım.
Win 10 baya çok gereksiz işlemler yürütüyor arkaplanda. Boşta ram kullanımı durumu açıklıyor zaten.

Ranakkl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben olsam biosu sıfırladım
ya o beni korkutuyo, bir şey ters gitse anakrt gg... yok yeni yemiyor...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mesajım komik görünebilir ama anakartın yani sistemin Windows 7 destekliyor.
Maksimum performans almak istiyorsan Ben senin yerine olsam hiç acımadan Win 7 64 bit formatlardım.
Win 10 baya çok gereksiz işlemler yürütüyor arkaplanda. Boşta ram kullanımı durumu açıklıyor zaten.
Arka planda kapaabildiklerimi kapattım, ki zaten windows 10 benim çok işime yarıyor, 7ye geçmeyi düşünmem yani, benim için yersiz bir işlem olur

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Default ayarlarına döndürsen hiçbir şey olmaz hem kafana takılan fan sorunuda gider

Çay Perisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
938
OC yapabilirsin, Windows'u oyun moduna alabilirsin, pili yüksek performansa alabilirsin ve Görev Yöneticisi'nden başlangıçtaki programları devre dışı bırakabilirsiniz.

Win+r basıp çıkan yere temp, %temp% ve prefetch klasörlerini temizleyebilirsiniz.
(Klasörleri silmeyin sadece içindekileri silin.)