Mahmut Özgener: 'Hatalar baskıdan'

Bu konuyu okuyanlar

aliihsangs12

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, NTV Spor'da Ercan Taner ve Güntekin Onay'ın sunduğu Spor Aktüel programına konuk oldu. Türk futboluyla ilgili merak edilen soruları yanıtlayan Özgener, hakemlerin ilk yarıdaki performanslarının beklentilerinin altında kaldığını kabul ederek, bunun baskıdan kaynaklandığını savundu.

39253.jpg

Turkcell Süper Lig'de son haftalardaki hakem hataları, Mahmut Özgener'in de gündemindeydi.

NTV Spor'da yayınlanan Spor Aktüel programına katılan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı, hakemlerin ilk yarıda çok kötü olduğuna dair yapılan eleştirilere katılmadığını belirterek, "Beklediğim performansın altında kaldıklarını kabul ediyorum. Ama çok kötü olduklarını düşünmüyorum. Son haftalarda hatalara üst üste gelince göze battı" ifadesini kullandı.

Hakem hatalarının futbolun doğasında olduğunu vurgulayan Mahmut Özgener, "Anlık kararlarda hatalar olabilir. Ama art niyet olduğunu kabul etmiyorum. Hakemlerin üzerine fazla geliniyor ve yapılan hatalarda bunun da çok büyük etkisi var" dedi.

Özgener, gözlemcilik görevinde bulunan 3 eski hakemin, Haluk Ulusoy'la yemek yemelerinin ardından görevlerine son verilmesiyle ilgili olarak, "Herkesin istediği kişiyle biraraya gelme hakkı vardır" yorumunda bulundu.

EN ÇOK ÜZÜLDÜĞÜ OLAY

Özgener, Trabzonspor taraftarının, federasyona yönelik protesto yürüyüşünde açtığı pankartın, ilk yarı boyunca kendisini en fazla rahatsız eden olay olduğunu söyleyerek, "Bunlar futbolun içinde olmaması gereken şeyler. Konuyu sayın bakanla da görüştüm ve kaygılarımı aktardım. Sporda şiddet yasasının işlerlik kazanması gerekiyor. Çünkü bu tarz hadiseler Türk futbolunun marka değerine zarar verir" diye konuştu.

"GELİRLERİ ARTIRDIK"

Ekonomik krizle ilgili açıklamalarda bulunan federasyon başkanı, kulüplerin günü kurtarma telaşı içinde olduğunu ve bu yüzden sıkıntı yaşadıklarını savundu.

Kocaelispor örneğini veren Özgener, kulüp yöneticilerinin sorumlu davranması gerektiğini ve kendilerinden sonra gelecek yönetime güvenmemeleri uyarısını yaptı.

Federasyonun denetimlerini sürdürdüğünü belirten Özgener, buna karşın Türk futbolunda Sivasspor'un kulüp yönetim anlayışının diğer takımlara örnek olması gerektiğini belirtti.

Federasyon olarak, sponsorluk gelirlerinde büyük bir artış sağladıklarını anlatan özgener, 2010 ocak ayında gerçekleştirmeyi planladıkları naklen yayın ihalesi anlaşmasında, değişikliklere gidebileceklerini de açıkladı.

Son olarak milli takımla ilgili soruları cevaplayan federasyon başkanı, Fatih Terim'in milli takım haricinde bir kulüp takımını çalıştırmasına prensip olarak karşı olduklarının bir kez daha altını çizdi.

Kaynak