Macromedia Flash Dersleri (Temelden başlıyoruz, ilerleyebildiğimiz kadar)

serious

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Herkese iyi geceler, forumdaydım, çok yorgun olmama rağmen bir türlü uykum gelmedi. Ben de bi konu açıp ufak paylaşımlar yapmaya karar verdim..Temel flash konularından başlayarak, vakit buldukça dersler eklemek niyetindeyim:):)
Herkesin bildiği gibi flash genel anlamda animasyonlar (reklam, banner, site bile:)) için kullanılıyor.
Biz de ufacık bir animasyonla başlayalım. Sahnedeki toplumuzu hareket ettireceğiz.. Yaptığımız tek şey 1. frameye topu çizip, 15. frame üzerindeyken F6 yaparak keyframe eklemek ve araya hareket efekti (moution tween) eklemek... Video burda arkadaşlar izlerseniz daha iyi olur
Directupload.net - Dkug32ica.swf

----------------------------------------------------------------

Moution tween nesnelere hareket efekti vermek için kullanılır. Sadece düz bir topun gitmesi ile sınırlı değil. Ben nesnemi hareket ettirirken onun saat yönünde veya tersinde gitmesini sağlayabilirim. Bu sayede daha gerçekçi animasyonlar hazırlanmış olur.
Videoyu izlerseniz biraz öncekinden tek farkı moution tween eklediğimiz yerde aşağıda CW veya CCW seçeneklerinden biriniz seçmek, Biz CW yi seçerek yaptık
Video swf uzantılı olunca yüklenmedi bir türlü, video linki aşağıda arkadaşlar

http://s11.directupload.net/file/d/1796/omk5mstu_swf.htm

---------------------------------------------------------------------
Artık siz de şöyle kaleye bir futbol topunu şut çektirirsiniz:):):)

hareket konusuna değinmişken kılavuz layer konusundan bahsetmezsek olmaz. Ben nesnelerimi hareket ettiriyorum ama bu nesnem hep ilk nokta ile son nokta arasındaki en kısa yolu kullanmak zorunda değil:D Benim istediğim dolambaçlı yolları da dolaşıp istediğim noktaya sonra gelebilir;)
Burada kılavuz layer ekliyoruz sahnemize. Eklediğimiz bu kılavuz layera kılavuz ismini verdim. Buraya hareket ettireceğim nesnemin izleyeceği yolu çiziyorum. ve dikkat etmem gereken bir nokta ilk frame e geliyorum nesnemin merkezi, kılavuz ismini verdiğim layerda ki çizdiğim yolun başlangıç noktasına oturmalı, aynı şekilde son frame üzerine gelip nesnemin merkezini kılavuz layerda bulunan yolun sonundaki çizginin tam sonuna denk getiriyoruz. İşin püf noktası burası.
Videoyu izlerseniz orda hepsi yapılıyor zaten, yine de sözel olarak da söyleyeyim ki gözden kaçmasın;)
Artık sizde ufukta görünen bi araba çizersiniz, şöyle sarhoş biri kullanıyo olsun ama sağa, sola yalpalasın:):)
Şimdilik bu kadar yeter... Uzunca bi tatile çıkıyorum sonra yine buralarda sizi rahatsız ederim;)(uzun dediğim 5 gün:D)
Directupload.net - Dkngtpy7c.swf

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
serious güzel paylaşım

yaptığın yeni videoları ilk mesajına eklersen hem flod olmaz hem daha güzel olur

devamını beklerim

croft

Doçent
Reaksiyon puanı
0
macromedia mı ?adobe olmadımı o yaw
neyse ne güzel sağol eywallah