Soru Macbook Pro - Ofis İşleri İçin Monitör Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

oytunyeniceri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,

2017 Macbook Pro 13" kullanıyorum. Genellikle ofiste tarayıcı, pdf ve excel bazlı kullanım için geniş bir ekran arayışındayım. Minimum 1440p düşey çözünürlük ihtiyacım var, QHD, UHD, 4K artık nasıl olacaksa. Bu 13" retina ekranda bile mecbur kalınca 1600p çözünürlüğe kadar yükseliyorum. 1080p düşey çözünürlük beni tatmin etmeyecektir.

16:9 ekran alırsam 2. ekran, 21:9 ekran alırsam tek ekran olarak kullanacağım. Bütçe ortalama 5.000TL civarında ama biraz zorlayabilirim.

Bilgisayarımda sadece Type-C çıkış bulunduğundan dolayı alacağım monitör Type-C PD destekli olursa tek kablo ile ekrana bağlanıp hem görüntü aktarımını hem de şarjı halledebilirsem benim için çok pratik olacak. Bütçeme uygun Widescreen QHD özellikli monitörler bulamadım. Aşağıdaki ürünlerle ilgili yorum yapabilirseniz çok memnun olurum. Kendi belirlediğim tercih sırasıyla yazıyorum, ilk iki alternatif 16:9 ama Type-C var, diğer alternatifler 21:9 ama Type-C yok.

Alternatif-1:
Dell S2722DC 27" QHD 75hz IPS Monitör (Type-c var)
https://www.dell.com/en-us/shop/dell-27-usb-c-monitor-s2722dc/apd/210-bbqs/monitors-monitor-accessories
5.500TL

Alternatif-2:
Samsung M7 Serisi 32” UHD VA Monitör (Type-c var)
https://www.samsung.com/tr/monitors/high-resolution/smart-m7-32-inch-uhd-4k-ls32am700urxuf/
4.250TL

Alternatif-3:
HUAWEI MateView GT 34 34" 3K 75Hz VA Monitör
https://shop.huawei.com/tr/product/huawei-mateview-gt
6.000TL

Alternatif-4:
LG 34WL750-B 34" QHD 60Hz IPS Monitör
https://www.lg.com/tr/monitor/lg-34WL750-B
6.250TL

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Bütçe yetiyorsa kesinlikle Huawei MateView öneririm.

oytunyeniceri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bütçe yetiyorsa kesinlikle Huawei MateView öneririm.
Bugün yaptığım araştırma sonucunda Mac OS’a özel bir durum olduğunu öğrendim. Yazılımın retina görüntüyü amaçlaması gereği retina çözünürlükler için 220 ppi, non-retina çözünürlükler için 110 ppi monitörler tavsiye ediliyor. Ara değerlerde (140 veya 160 ppi vb.) yazılım 30 Hz veya 60 Hz frekansta rescaling yapmaya çalıştığı için işlemciye çok yük biniyormuş. Bu yüzden 2. sırada yer alan Samsung M7’yi eledim.

LG’ye de fiyatı nedeniyle biraz uzağım.

Ancak Dell’in tek bir Type-C kabloyla hem şarj hem görüntü aktarımı sağlaması beni çok çekiyor. Beni Hdmi dönüştürücü kullanmaktan kurtaracak bir durum. Hem de ofis ortamında kablo karnaşası yaratmayacağı için çok şık duracak.

Mateview VA panel, Dell ise IPS. Herkes profesyonel kullanım için IPS öneriyor ancak ışık sızması ve ölü piksel çıkmasından çok korkuyorum. Nedense biraz görüntüden fedarlık edip VA panele yönelmek daha güvenli geliyor.

Son olarak çalışma masam 65x140 cm ebatında. Bu boy bir masada 34” nasıl olur hayal edemiyorum.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Bugün yaptığım araştırma sonucunda Mac OS’a özel bir durum olduğunu öğrendim. Yazılımın retina görüntüyü amaçlaması gereği retina çözünürlükler için 220 ppi, non-retina çözünürlükler için 110 ppi monitörler tavsiye ediliyor. Ara değerlerde (140 veya 160 ppi vb.) yazılım 30 Hz veya 60 Hz frekansta rescaling yapmaya çalıştığı için işlemciye çok yük biniyormuş. Bu yüzden 2. sırada yer alan Samsung M7’yi eledim.

LG’ye de fiyatı nedeniyle biraz uzağım.

Ancak Dell’in tek bir Type-C kabloyla hem şarj hem görüntü aktarımı sağlaması beni çok çekiyor. Beni Hdmi dönüştürücü kullanmaktan kurtaracak bir durum. Hem de ofis ortamında kablo karnaşası yaratmayacağı için çok şık duracak.

Mateview VA panel, Dell ise IPS. Herkes profesyonel kullanım için IPS öneriyor ancak ışık sızması ve ölü piksel çıkmasından çok korkuyorum. Nedense biraz görüntüden fedarlık edip VA panele yönelmek daha güvenli geliyor.

Son olarak çalışma masam 65x140 cm ebatında. Bu boy bir masada 34” nasıl olur hayal edemiyorum.

Dell'in bu modelindeki Type-C ya görüntü aktarmaya yaramıyordu ya da maksimum 15W iletim sağlıyordu. Bir ara ben de elimdeki M1 MacBook Pro için çok monitör baktım, sonra ucuz yollu başka bir FHD Type-C monitör aldım. O ara araştırma yaparken bu Dell 3K civarıydı. Yukarıda dediğim sebepten ötürü elemiştim. MateView VA panel olsa da renk değerleri çok iyi. Sırıtmayacaktır yani merak etmeyin.

oytunyeniceri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dell'in bu modelindeki Type-C ya görüntü aktarmaya yaramıyordu ya da maksimum 15W iletim sağlıyordu. Bir ara ben de elimdeki M1 MacBook Pro için çok monitör baktım, sonra ucuz yollu başka bir FHD Type-C monitör aldım. O ara araştırma yaparken bu Dell 3K civarıydı. Yukarıda dediğim sebepten ötürü elemiştim. MateView VA panel olsa da renk değerleri çok iyi. Sırıtmayacaktır yani merak etmeyin.

Dell S2722DC’de type-c üzerinden 65W şarj desteği bulunuyor. Hem kendi sitesinden hem de yurtdışı forumlarından bu bilgiyi teyit ettim.

Ancak zaten VA panele daha sıcak bakıyorum. Sadece çok büyük olmasından çekiniyorum.

İmkan bulursam ürünleri canlı görmeye çalışacağım.

Dell’in en büyük avantajı type-c. IPS panel ama renk aralığı 16 milyon.

Huawei’nin en büyük avantajı 21:9 widescreen olması. VA panel ama renk aralığı 1 milyar. Bence de orta segment bir Dell panelden daha güzel görüntü sağlayacaktır. Ayrıca yan yana 2 pencerede çok rahat çalışabilirim.

oytunyeniceri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Paylaşımda bulunduğunuz için teşekkür ederim. Ancak telefonum bozulduğu için harici ekran bütçesini ona kaydırmak zorunda kaldım. Bu alımı şimdilik erteliyorum.