MacBook Kilit Ekranındaki...

Bu konuyu okuyanlar

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139
Merhaba ;

MacBook cihazımdaki menü çubugundaki "6 Kasım Paz" Türkçe olan tarih kısmı,kilit ekranına düştüğünde ise İngilizce olarak "6 November Sun" olarak görünmektedir.

Bu kilit ekranında görülen İngilizce tarih yazısını nasıl Türkçe'ye dönüştürebilirim?

Değerli bilgi ve yardımlarınızı bekliyorum.

İyi forumlar,

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Hiç Mac kullanmadım. Ama bir dil ve bölge seçeneklerine bakıver. Orada iki farklı dil seçeneği varsa, İngilizce olanı tamamen kaldırıp deneyebilirsin.

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139
Hiç Mac kullanmadım. Ama bir dil ve bölge seçeneklerine bakıver. Orada iki farklı dil seçeneği varsa, İngilizce olanı tamamen kaldırıp deneyebilirsin.

Yardım etmeye calıstıgın için öncelikle çok tesekkür ediyorum ancak sadece TÜRKÇE görünüyor.Kontrol ettim.

Sin0w

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Dil ve bölge ayarlarına gidin, Türkçe dil yazısını yukarıya alın, daha sonra ileri düzey de ayarları yapın ve son olarak, Türkçe dil hariç diğer dilleri kaldırın.

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139
Dil ve bölge ayarlarına gidin, Türkçe dil yazısını yukarıya alın, daha sonra ileri düzey de ayarları yapın ve son olarak, Türkçe dil hariç diğer dilleri kaldırın.

Merhaba ;

Türkce dısında baska dil zaten yok ki...maalesef o sekılde de olmuyor.Baska bir çözümü olması gerekiyor ama nedir suan bilemiyorum.Forum yonetıcılerınden de bir ses cıkmadıgına gore sanırım onların da bilgisi dısında.

Tesekkürler

Sin0w

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Merhaba ;

Türkce dısında baska dil zaten yok ki...maalesef o sekılde de olmuyor.Baska bir çözümü olması gerekiyor ama nedir suan bilemiyorum.Forum yonetıcılerınden de bir ses cıkmadıgına gore sanırım onların da bilgisi dısında.

Tesekkürler
İyi akşamlar

Yarın tekrar bir kontrol ederim size, bilgi veririm.

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139
Öncelikle ilginiz için çok tesekkür ederim.Bahsetmiş oldugunuz "Dil ve Bölge" ayarlarıma ait ekran görüntüsünü de sizinle paylasmak istedim.
Ekran Resmi 2016-11-11 20.41.31.png

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139
Bahsetmiş oldugum sorun da ,
Kilit ekranındaki (sağ üst köşede göründüğü gibi) İngilizce takvim yazısı...
LWScreenShot 2016-11-11 at 8.44.25 PM.png

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139
Merak etmeyin yarın, ilk işim olarak konumuza cevap yazıp, çözüme ulaştırmak[emoji3]

Çok tesekkür ederim tekrardan...ben netten biraz arastırdım ancak net bir cevap / yardımcı olacak bisey bulamadım.Eski Mac kullanıcıları bilir diye forumdan çözüm aramaya calısıyorum.

Şimdilik iyi aksamlar dilerim,

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
MacOs bir Unix sistemi olduğuna göre, bir ( veya daha fazla ) kullanıcı hesabı ve bir de root hesabı var. Root hesabının varsayılan dili ingilizcedir. Root hesabına giriş yapıp oradaki dil ve yerel seçeneklerinden dili Türkçe'ye çevirebilirsen, düzelebileceğini düşünüyorum. Tabii Mac'te root hesabına giriş için izin veriliyormu? bilemiyorum.

BEFEGA

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
"/Library/Preferences/com.apple.loginwindow" bu yol altında ki dosyayı Text Edit ile açıp istediğiniz şekilde bir ayar var ise buradan değiştirebilirsiniz.

Şuan elimde ki Mac'te sadece Windows tarafı var o yüzden kendim deneyip sonuç veremeyeceğim maalesef. İsterseniz bu dosyanın içeriğini "Ubuntu Pastebin" a yükleyip link atarsanız eğer değiştirilebilecek bir yer varsa bakıp söylerim.

Sin0w

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Çok tesekkür ederim tekrardan...ben netten biraz arastırdım ancak net bir cevap / yardımcı olacak bisey bulamadım.Eski Mac kullanıcıları bilir diye forumdan çözüm aramaya calısıyorum.

Şimdilik iyi aksamlar dilerim,

Hocam merhaba, şimdi kontrol ettim yalnız bizim cihazlar da böyle bir şey yok, login kısmın da vs tarih yok. Siz 3.parti vs bir uygulama kullanıyor musunuz?

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139
Merhaba,

Tarih ve Saat uygulaması için herhangi bir 3 ncü parti uygulama kullanmıyorum.Sizde,yüklü olan hangi isletim sistemi?Bende yüklü olan MacOS Sierra 10.12.1'dır.

Ancak,

3 ncü parti olarak kullandıgım (program bazında) uygulamalar ise : whatsapp,twitter,microsoft note,macclean,team viewer,skype,tureng,onedrive.chrome,firefox,ve the unarchiver dır.

Sin0w

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Hocam bizlerde bütün sürümler varda, işin enteresan yani kilit ekranın da saat olmaması :D

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Açılış ekranı ayarları falan varsa bir göz at derim.Not:hiç Mac kullanmadım sadece 5 dakikacık kullandım.Yardımc olabildiysem ne mutlu bana.:)

Sin0w

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Size zahmet ileri düzey tıklayıp birde oranın ekran görüntüsünü verirmisiniz

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139
Sevgili Arkadaslar ,

Apple dan telefon randevusu ile çözmeye calıstık.Yaklasık 1 saat suren bir telefon görusmesı oldu.Önce ilk müşterisi temsilcisi ile uzak baglantı kuruldu.Yaklasık olarak 40 dk a yakın sorunu cozmeye calıstı basarılı olamayınca üst düzey bir bolume sızı aktaracagım dedi.Daha sonra üst düzeyden baska bir müşteri temsilcisi yardımcı olmaya calıstı ancak son kararları Mac Os Sierra ' yı tekrar yuklememi onerdiler ve sorunun cozulmemesi durumunda tekrar kendılerı ile iletişime gecmem istendi.

Ben yaklasık 10 dk once Mac Os Sıerra'yı tekrar yukledim.Ve sonuc olarak ; sorun halen devam etmekte.Yani düzelmedi.Müsait bir zamanımda tekrardan Apple'dan randevu alıp,görüşücem.Acıkca soylemek gerekirse,aslında sorun değil kucuk bir olay ama ben olayın nasıl cözebilecegimi merak ediyorum.Neden oyle oldugunu ve o olayın nasıl cozebilirim merakı sardı :)

İyi forumlar...

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Sevgili Arkadaslar ,

Apple dan telefon randevusu ile çözmeye calıstık.Yaklasık 1 saat suren bir telefon görusmesı oldu.Önce ilk müşterisi temsilcisi ile uzak baglantı kuruldu.Yaklasık olarak 40 dk a yakın sorunu cozmeye calıstı basarılı olamayınca üst düzey bir bolume sızı aktaracagım dedi.Daha sonra üst düzeyden baska bir müşteri temsilcisi yardımcı olmaya calıstı ancak son kararları Mac Os Sierra ' yı tekrar yuklememi onerdiler ve sorunun cozulmemesi durumunda tekrar kendılerı ile iletişime gecmem istendi.

Ben yaklasık 10 dk once Mac Os Sıerra'yı tekrar yukledim.Ve sonuc olarak ; sorun halen devam etmekte.Yani düzelmedi.Müsait bir zamanımda tekrardan Apple'dan randevu alıp,görüşücem.Acıkca soylemek gerekirse,aslında sorun değil kucuk bir olay ama ben olayın nasıl cözebilecegimi merak ediyorum.Neden oyle oldugunu ve o olayın nasıl cozebilirim merakı sardı :)

İyi forumlar...
Sanada iyi forumlar.;)

Sin0w

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
MacOS Sierra Güncel Kurulum İmajı
Buradaki konuyu takip edin, HDD komple silip tekrar dan bir yükleme yapın, sorunun çözüleceğini umuyorum. Ama unutmayın sadece bir bölüm değil tamamen silin.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Her yeni piyasaya çıkan sistem de (sürüm de) öngörülmemiş yazılım hataları çıkar. Bir altı ay sonra çoğu düzelitilir. Daha sonra herkes tarafından algılanmayan hatalar düzeltilir. Güncellemeler hep bunu yapar.

tamir_muskat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Şunları denediniz mi?
  • Sistem ayarları--> Date & Time--> Set date and Time automatically= Devre dışı bırakın.
    Screen Shot 2016-11-18 at 17.16.26.png

• Sistem ayarları--> Date & Time--> Time zone lokasyon servisinin aktif olduğundan emin olun.
  • Sistem ayarları--> Date & Time--> Clock--> Date Options= Devredışı bırakıp deneyin.
    Screen Shot 2016-11-18 at 17.18.11.png

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139

tamir_muskat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Senin daha önce paylaştığım dil seçenekleri ile ilgii olan resme baktım. Orada diğer diller görünmüyor. O yüzden şu şekilde dene bir de;
Eğer mümkünse sistemi İngilizce olarak yeniden kur. Sistem kurulduktan sonra dili Türkçe yapıp tekrar kontrol et.
Not: Recovery mod ile kurma. Diskini tamamen formatla ve temiz kurulum yap.

Son mesajlar