Yardım MacBook Air m1 Monterey Pil şarj olmuyor durumu ve şarj eksilmesi

Bu konuyu okuyanlar

Semih087

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba MacBook Air m1 Monterey 12.1 kullanıyorum, yaklaşık 1 aydır MacBook umda olan bir durum var belki bir sorun olmayabilir fakat kafamı kurcaladığı için ve diğer kullanıcılarda bu durum yaşanmadığı için sizlere sormak istiyorum şarjım tam dolu iken güç adaptörü takılıyken günde 1 sefer %100 olan şarjım pil şarj olmuyor durumuna geçiyor pilde priz simgesi çıkıyor ve şarjım %1 %1 inerek %90 seviyesine iniyor ve sonra tekrar şarj oluyor durumuna geçiyor ve %100 olana kadar dolum yapıyor ve tam dolu hale tekrar geliyor şimdi bu sorun değil iyileştirilmiş pil şarjından dolayı bu durum diyebilirsiniz peki aynı cihazı kullanan diğer kişilerde neden bendeki gibi değilde %80 civarında saçları duraklatılmış olarak sabit kalıyor bir artma yada azalma olmuyor bende ise doldur boşalt yapıyor saçma bir şekilde hiçbir anlam veremedim hatta bendeki pil görselini arkadaşımda olan pil görselini ve apple makaledeki şarj görselini ekliyorum bendeki bu farklılığın sebebi nedir bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• benim pc.png
    benim pc.png
    375.4 KB · Görüntüleme: 128
  • arkadaşın macbook.png
    arkadaşın macbook.png
    59.4 KB · Görüntüleme: 99
  • makalede.jpeg
    makalede.jpeg
    85.8 KB · Görüntüleme: 126
Son düzenleme:

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Bataryayı full bitirin birde öyle tam şarj yapıp deneyin. Big surdan güncellediyseniz formatla çözülebilir belki.

Semih087

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dediginiz gibi sarji 0 layıp tam şarj ettim, yazılımı bastan kurdum diski silip yazılı bastan kurdum durum yine ayni apple tanılarini çalıştırdım test ekranında sorun bulunamadı günde 1 kere yapiyor bunu çok garip onun haricinde başka bir sorun yok ,hani günde 2 3 kere yapsa direk servise götüreceğim yada sarjimda ani bir düşüş filanda yok öyle olsa diyecem sorun pilde hiç sarj olmasa güç adaptorunde sorun diyecem şarjda ediyor ortada garip bir durum var ama sebebi ney onu bilemiyorum

Semih087

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bataryayı full bitirin birde öyle tam şarj yapıp deneyin. Big surdan güncellediyseniz formatla çözülebilir belki.
Hocam sorun hala devam ediyor anlayamadim gitti ya diğer herkezde ya sarjlari %80de sabit kaliyor yada %100de kaliyor bende neden %90a indirip tekrardan %100yapiyor yani her gün doldur boşalt neden yapıyor ki çok saçma

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Hocam sorun hala devam ediyor anlayamadim gitti ya diğer herkezde ya sarjlari %80de sabit kaliyor yada %100de kaliyor bende neden %90a indirip tekrardan %100yapiyor yani her gün doldur boşalt neden yapıyor ki çok saçma
Servise gösterin.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Technopat'da yazdığım gibi bu pili ayarlama işi kişinin kullanımına bağlı. Yani kişiye göre değişebilir. Mesela benim iPhone 11 de hiç iyileştirilmiş pil şarjı kullanmıyo çünkü sistem uygun görmüyor. Bozuk olduğundan değil yani.

Semih087

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Technopat'da yazdığım gibi bu pili ayarlama işi kişinin kullanımına bağlı. Yani kişiye göre değişebilir. Mesela benim iPhone 11 de hiç iyileştirilmiş pil şarjı kullanmıyo çünkü sistem uygun görmüyor. Bozuk olduğundan değil yani.
Peki hocam anladım iyileştirilmiş pil şarjı bende çalışmayacak şarjımı %80e filan sabitlemeyecek o belli oldu peki şarjım %100 de sabit kalmasını nasıl sağlayabilirim iyileştirilmiş pil şarjını kapatıp uzun bir zaman mı geçmesi gerekecek çünkü iyileştirilmiş pil şarjını kapattığım an bir değişiklik olmuyor şarj eksilmeye devam ediyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam sorun açık ve net değil mi? pilinde sıkıntı var
Hocam ciddi olarak mı dediniz sıkıntı var diye yanlış anlamayın bende sorun vardı yok mu anlayamadım apple kıdemli departmanı bile ne dediklerini bilmiyorlar normal diyende var bu şekilde olmasına şaşıranlarda var kime inanacağımı şaşırdım ,pilde sıkıntı olsa şarj etmemesi hiç gerekmez mi yani ani şarj düşüşü filan sanki bilinçli olarak yapıyor bunu %100de fazla kalmasın diye oda olabilir ama ben bu şekilde olmasını istemiyorum şarjın %80e filan sabitlenmesini istedim başta iyileştirilmiş pil şarjı özelliğini kullanmak istedim o olmadı en azından şarjımın prize takılıyken %100de sabit kalmasını istiyorum bunun için ne yapabilirim