Mac OS Çalıştıran Ucuz PC!

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Ülkemizde bir firma, Mac OS ortamına sahip olmak için Mac satın alma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Techno PC markasıyla sunulan Mac klonunun özellikleri burada!

Birçok kullanıcı, Apple tarafından üretilen Mac'lere Mac OS çalışma ortamını kullanabilmek için çok yüksek bedeller ödüyor. Apple'ın son zamanlarda sarsılan son kullanıcı sözleşmesindeki "Sadece Apple tarafından üretilen donanımda kullanılabilir" ibaresi de mahkemelik olunca bu konuda bir boşluk oldu ve firmalar bu alana yüklenmeye başladı.
kasa_1jpeg1242405562.jpeg

Dışarıdan baktığınızda bunun bir Mac olmadığı belli
Ülkemizdeki TechnoPC markasıyla tanınan Yücel Elektronik, kullanıcı dostu bütçelere hitap eden ve üzerinde oynanmış donanım ürünleriyle birlikte Mac OS çalıştırabilecek bir bilgisayar sunuyorlar. Tabii yanında lisanslı bir Mac OS X de alabiliyorsunuz.

İçeride Neler Var?
Yücel Elektronik, test merkezimize içinde genellikle giriş seviyesi ürünlerden oluşturulmuş bir bilgisayar gönderince önce meraklandık. Sebebini merak edince ayrıntılı bilgiyi verdiler: Her donanım ürününün Mac OS tarafından tanınması mümkün olmadığı için ancak (fazladan sürücü yazılması da işin içine katılarak) bazı bileşenler kullanılabiliyormuş. Bu sebeple sınırlı seçenek mevcut. En nihayetinde amaç bu ürünü daha ucuza getirmek.
anakart1242405616.jpeg

Anakart Gigabyte tarafından üretilmiş ve özel bir BIOS'a sahip
Özel Anakart

Üründe kullanılan anakart özel olarak Gigabyte'la kullanılarak geliştirilmiş durumda. Bu anakartın BIOS'u sizden ve işletim sisteminden bilgileri kapatıyor. Bu şekilde Mac OS ortada dönen dümene uyanmıyor. Anakart genellikle Mac'lerde gördüğümüz EFI arayüzünü değil standart BIOS sistemini kullanıyor.

Diğer Bileşenler

İşlemci konusunda sistemde tercih edilen dört çekridekli ve nispeten ekonomik bir ürün olan Core 2 Quad Q8200 tercih edilmiş. Ekran kartı ise (ilk sayfada anlattığımız konuyu hatırlayın) ATI Radeon HD 2600 Pro.
ekrankarti1242405737.jpeg
Bunun yanında üründe 250 GB sabit disk ve DVD yazıcı mevcut. Açıkçası bunlar da giriş seviyesi parçalar durumunda. Dolayısıyla ucuz bir Mac alternatifi üretilmesi anlamında bu ürün yeterliyken bir PC için pek iyi sayılmaz. Tabii burada kısıtlanma yaşanması olağan çünkü Yücel Elektronik tarafından bize sağlanan listede en ileri teknolojiye sahip ekran kartı GeForce 9800 GT olarak belirtilmişti.
psu1242405826.jpeg

Güç kaynağı ve kasa anlamında bu ürünün standart bir PC'den farkı yok.

Yorumlar
Bu bilgisayar üzerinde Mac OS X çalıştırır vaziyette geliyor ve dolayısıyla ilk etapta herhangi bir uyumluluk sorunuyla karşılaşmıyorsunuz. Tabii iş güncellemeye girdiğinde firmaya danışmadan bir şey yapmanızı önermiyoruz. Ürünün fiyatı yüksek görünebilir fakat benzer bir Mac'ten çok daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında kasasının cicili bicili olmaması ne kadar önemli bilemiyoruz.
Mac OS İçin Değer mi?
Burada gördüğünüz parçalardan oluşan model için biçilen fiyat, KDV dahil 1500 dolar. Bir Mac'e göre ucuz ama buradaki bileşenleri toplasanız bu tutara ulaşmayacaktır. Tabii, ürünün arkasındaki ag-ge maliyetleri ve teknik hizmetler de önemli bir artı. Eğer isterseniz Mac OS X 10.5 lisansı da ürünle beraber satılıyor.
kasaici1242405900.jpeg
TechnoPC Mac Klonu
Bilgisayar
İşlemci: Intel Q8200
Bellek:
2x2 GB DDR2 800 MHz
Ekran kartı: ATI Radeon HD 2600 Pro
Sabit disk: 250 GB SATA
Üretici: Yücel Elektronik
Telefon: (216) 449 18 55
Fiyat: KDV dahil 1500 dolar
:: Mac'in klonu bile pahalı mı dersiniz?
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
bence değmez. internetten hackintosh indirip kurun. Mac OS %100 performansla çalışıyor.

bazı insanlar normal mac os ile hackintosh (cracklenmiş mac os) arasındaki farkı anlamıyor bir türlü on da açıklayayım.

hackintosh ile mac os arasındaki tek fark hackintosh'da maclere özel olan lisans çipinin kontrolünün yapılmadığı. onun dışında geri kalan herşeyi aynı. Yapmak gereken sadece uyumlu bir donanımla (maclere özel driver bulmak çok zordur çünkü) pc toplayıp hackintosh DVD'sinden kurulum yapmak.

Yazıda ayrıca birşey gözüme çarptı. güncelleme olayı tüm hackintoshlerde sorunlu ben bu pcnin apple'ın verdiği linsla geleceğine inanmıyorum. bence bu ürünün arkasında da hackintosh veya benzeri bir kurulum yatıyor. çünkü mac os un apple'ın yetkisi dışında ve apple üretimi ürünler dışında kurulumuna izin verilmiyor. ayrıca pc ye normal mac os kurmak için pcde apple'ın lisans çipinin olması gerekir...

uzun lafın kısası mac os veriyoruz diye milleti kazıklamanın bir alemi yok...

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Mac kullananlara bir sorum olacaktı...
Netten MacOS Live DVD indirdim...
Yani Linuxun canlı dağıtımı gibi...

Bu DVD PC de çalıştırabilirmiyim?

tolgacakiroglu

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Mac kullanmak sadece isletim sisteminden ibaret degildir. Yani Murat taksinin icini tamamen porsche motoru ve aksamlari ile donatabilirsiniz fakat o bir porsche degildir. Bu nedenle insanı sıkar mac olmayan bir bilgisayarda mac os kullanmak.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
apple bunların ümüğünü sıkar eğer ciddiye alırsa bir tehdit görürse. böyle uğraşları gereksiz ve samimiyetsiz buluyorum

Ugur.pc

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Bence Mac'in birtek monitörü (beyaz olan varya) hoş duruyor gerisi o kadarda sarmadı içimi alırsam birtek monitöründen alırım ileride :) Bence değmez bu kadar para verymeye üstelik kasa çok klasik insan beyaz yapar mac yüklücekse değilmi? ;)

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
22 dolara ancak o kasa alınabiliyor :D

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
şahsen mac'in donanım şıklığı yanında ben de kendi seçtiğim parçalardan oluşan monitör ve klavye fare setimi hiç fena bulmuyorum. tek mesele kasa. eğer kasayı kafaya takmazsanız çevre bileşenleriyle mac kulanabilirsiniz, bu işin porsche motoruyla falan alakası yok. o izlenim, yani "bizim yazılımımızı sadece bizim güzel donanımımızla kullanırsanız tam mac olur, kendinizi iyi hissedersiniz" muhabbeti, mac'in pazarlama stratejisinden başka bir şey değil.

bu arada bunu dünyada yapan bir firma daha var, onlarda çevre bileşenleri hariç en düşük fiyat 599 dolardı yanılmıyorsam, firma adını hatırlarsam kesin link eklerim. ben her halukarda bu 1500 dolar fiyatı teknik servis hizmet vs dahil de olsa ve yapılan işin nadirliğine rağmen yüksek buluyorum.

germo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu Pc den 1 tane var bende 1 aydır kullanıyorum. Bazı arkadaşlar biraz hafife almış bu pc yi. Üründe MAC OS Driver sorunu kesinlikle çözülmüş. Kasa çok estetik değil ama sağlam bi kasa Cooler Master marka bi kasa ve hepsiburada.com da 109$+kdv ye satıyorlar. Benim aldığım PC de hem IE 1394 hemde Wirelles var. ekran kartını 1gb 9800 olarak sipariş ettim ve toplam performans süper. incelemenin aksine bana apple server ından güncelleme yapabilirsiniz dediler. ama doğrusunu söylemek gerekirse çok tırsıyordum. 10 mayıs tarihli güncellemede PC güncelleme sınavını da geçti. Apple ın bunca yıllık emeğine duyduğum saygıdan ya da belki gönül bağımdan evdeki "macpc" ve işyerindeki macpro arasında ki performans farklarından bahsetmek istemiyorum ama bu ürün tahmin ettiğinizden çok daha iyi haberiniz olsun.