M2 ssd sistemin geç açılma sorunu

ethemkvnc

Asistan
Reaksiyon puanı
42
İyi forumlar,
SSD varken de ilgiç bir şekilde sistemim 42 saniyede açılıyordu. M2 ssd aldım ama hala 42 saniye açılıyor delirmemek elde değil :D Temiz format atıyorum sonuç hep aynı nerede sıkıntı var bilemedim. Fastboot özelliğini açmalımıyım ? Zararı var mıdır ? Yoksa bile sistemin hızlı açılması gerekmez mi ?
Bios güncel
Orjinal Windows

Sistemim ;
  • MSI B450M-A PRO Max.
  • HyperX Kingston Predator 2x8 3000MHz.
  • Ryzen 5 1600 AF.
  • MSI 1660 Super.
  • Zalman ZM600-LE 600W PSU
  • Kingston A2000 500GB 2200/2000MB/S NVMe M.2 2280 PCIe SSD
  • Samsung 860 EVO 2.5" SATA3 Solid State Disk, 250GB

Son düzenleme:

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Fastboot sen bilirsin ama sistem donanımları denetliyor vs. ondan o yoksa hızdan değil. Belli süre beklemek durumunda yani. Ben fastboot kullanmıyorum tercih meselesi fastboot açınca biosa girmek biraz zor oluyor :D direk atlıyor başka bir sakınca yok tabi onunda yolları var.

lieutenant

Asistan
Reaksiyon puanı
195
Emin değilim ama fotoda vereceğim "Hızlı başlatmayı aç" ayarını değiştirmeyi deneyebilirsin. Bendeki sorunu böyle çözmüştüm.

Ekran Alıntısı.PNG

alpsadik

Map Tech Harita
Reaksiyon puanı
2,871
Hocam m2 ssdnin farkını oyunlarda yahut bilgisayar başlangıcında anlayamazsınız. Hard diskten SSDye geçince büyük fark ettirir fakat SSDden m2 ye geçiş için bu böyle değildir. M2 farkını render gibi olaylarda anlarsınız. Birçoğumuz maalesef burada yanılgıya düşüyor m2 ssdlere ihtiyacımız olmadığı halde fazla para veriyoruz. Video da dediğimi anlamanızda yardımcı olacaktır. İyi forumlar.

ethemkvnc

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Fastboot sen bilirsin ama sistem donanımları denetliyor vs. ondan o yoksa hızdan değil. Belli süre beklemek durumunda yani. Ben fastboot kullanmıyorum tercih meselesi fastboot açınca biosa girmek biraz zor oluyor :D direk atlıyor başka bir sakınca yok tabi onunda yolları var.
Fastboot seçeneğini zaten bulamadım xD Ama benim bootta bir sıkıntı var bios kısmını hızlı geçiyor Windows ekranı gelmeden önce uzun süre bekliyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Emin değilim ama fotoda vereceğim "Hızlı başlatmayı aç" ayarını değiştirmeyi deneyebilirsin. Bendeki sorunu böyle çözmüştüm.

Ekli dosyayı görüntüle 105088
Denedim dostum sonuç değişmedi teşekkür ederim yinede.

Hocam m2 ssdnin farkını oyunlarda yahut bilgisayar başlangıcında anlayamazsınız. Hard diskten SSDye geçince büyük fark ettirir fakat SSDden m2 ye geçiş için bu böyle değildir. M2 farkını render gibi olaylarda anlarsınız. Birçoğumuz maalesef burada yanılgıya düşüyor m2 ssdlere ihtiyacımız olmadığı halde fazla para veriyoruz. Video da dediğimi anlamanızda yardımcı olacaktır. İyi forumlar.
Biliyorum dostum tabiki oyunlarda hissedemem :) Ama 42 saniye açılması sence normal mi 2GB yazması olan SSD ile ? Açıkçası bu duruma normal demen komiğime gitti. Eski sistemim SSD ile aynı windows ile 10-15 saniyede açılıyordu. Hatta aynı windowsa sahip HDD olan laptopum 20 saniye de açılıyor :) Yukarı da dediğim gibi bootta bir sorun var galiba başka forum da böyle sonuca vardık. Müsait olduğum zaman RAM lerimi test edicem. M2 SSD nin değerleri vaat ettikleri değerden daha iyi bir sonuç veriyor. Donanım kaynaklı bir sorunum var Galiba o yüzden RAM leri kontrol edicem.

Son düzenleme:

alpsadik

Map Tech Harita
Reaksiyon puanı
2,871
Hocam ben mi yanlış anlıyorum ikidir konuları, dikkatli okumuyor muyum bilmiyorum fakat. Başlıkta bariz bir şekilde, açıklamada da ssdden m2 ye geçtiğinizi belirtip bir fark olmadıgını söylemişsiniz. Ben de bu iki modelden geçişte fark olmayacağını, böyle bir beklentinin yanlış olacağını söyledim. 40 saniye tabii ki normal değil buna diyecek bir şey yok.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,999
Fastboot seçeneğini zaten bulamadım xD Ama benim bootta bir sıkıntı var bios kısmını hızlı geçiyor Windows ekranı gelmeden önce uzun süre bekliyor.

Denedim dostum sonuç değişmedi teşekkür ederim yinede.

Biliyorum dostum tabiki oyunlarda hissedemem :) Ama 42 saniye açılması sence normal mi 2GB yazması olan SSD ile ? Açıkçası bu duruma normal demen komiğime gitti. Eski sistemim SSD ile aynı windows ile 10-15 saniyede açılıyordu. Hatta aynı windowsa sahip HDD olan laptopum 20 saniye de açılıyor :) Yukarı da dediğim gibi bootta bir sorun var galiba başka forum da böyle sonuca vardık. Müsait olduğum zaman RAM lerimi test edicem. M2 SSD nin değerleri vaat ettikleri değerden daha iyi bir sonuç veriyor. Donanım kaynaklı bir sorunum var Galiba o yüzden RAM leri kontrol edicem.
UEFI olarak mı kurulu? Öyle ise BIOS tan Fast Boot'u Enabled yapın. CSM'i kapatın.

abcdefdfhgjas

Profesör
Reaksiyon puanı
751

Kral iyi ki bu bilgiyi verdin bende bilmiyordum

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,999
SATA 2 SSD'den M.2 Nvme'ye geçersek anlıyoruz ama dediğiniz gibi SATA 3 SSD'den M.2 Nvme'ye geçince çok fark olmuyor.

ethemkvnc

Asistan
Reaksiyon puanı
42
UEFI olarak mı kurulu? Öyle ise BIOS tan Fast Boot'u Enabled yapın. CSM'i kapatın.
Tabi ki UEFI kurulu hocam. İlginç bir şekilde Fastboost menüsünü bulamadım. Yeni ana kartlarda nerede olduğu konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bu arada BİOS>Advanced>Windows OS Configuration> UEFI olarak ayarladım ama hiç birşey değişmedi.
Videoda bilgisayar açılış süremi görebilirsiniz

@EFI Shell videoda da BİOS u hemen atlıyor aslında Bootta sıkıntı var o yüzden ram lerde sorun olabileceğini düşündüm.

Son düzenleme:

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Tabi ki UEFI kurulu hocam. İlginç bir şekilde Fastboost menüsünü bulamadım. Yeni ana kartlarda nerede olduğu konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bu arada BİOS>Advanced>Windows OS Configuration> UEFI olarak ayarladım ama hiç birşey değişmedi.
Videoda bilgisayar açılış süremi görebilirsiniz

@EFI Shell videoda da BİOS u hemen atlıyor aslında Bootta sıkıntı var o yüzden ram lerde sorun olabileceğini düşündüm.
Bilgisayarını kapat klavye mause u çıkart ve bilgisayarının açma tuşuna bas :) Süprizzz

willkommen

Asistan
Reaksiyon puanı
156
Bende Samsung 970 EVO Plus var, sistem 10 sn gibi açılıyor. Belki de ssd den kaynaklanıyordur.