LPG'de Avrupa birincisiyiz

mr_rain

Guru
EPDK Başkanı Köktaş, Türkiye'nin ulaşımda kullanılan LPG miktarı ve LPG'li araç sayısı bakımından Türkiye'nin Avrupa'da birincisi olduğunu belirtti.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, ulaşımda kullanılan LPG miktarı ve LPG'li araç sayısı bakımından Türkiye'nin Avrupa'da birinci, dünyada ise Güney Kore'den sonra ikinci sırada yer aldığını bildirdi.

Türkiye Likid Petrol Gazcıları (LPG) Derneği'nin 40'ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen panelin açılışında konuşan​
EPDK Başkanı Hasan Köktaş, LPG piyasasına ilişkin rakamların, Türkiye'nin dünyadaki en önemli LPG pazarlarından biri olduğunu söyledi. Ulaşımda kullanılan LPG miktarı ve LPG'li araç sayısı bakımından Türkiye'nin Avrupa'da birinci, dünyada ise Güney Kore'den sonra ikinci sırada yer aldığını kaydeden Köktaş, son verilerle 9 bin 490 bayi ile LPG istasyonu sayısında da Türkiye'nin dünya birincisi olduğunu ifade etti.​

Sektörün tüplü ve dökme LPG başlıklarında yaşadığı daralmaya karşın otogaz tüketimindeki artışla yaklaşık 4 milyon tonluk bir pazara sahip olduğunu belirten Köktaş, şöyle konuştu:

''Ülkemizde 2011 yılı içerisinde toplam 3 milyon 746 bin 25 ton LGP tüketilmiştir. Bu miktarın 122 bin 182 tonu dökme, 981 bin 710 tonu tüplü LPG ve 2 milyon 642 bin 133 tonu ise otogaz LPG'dir. 2011 yılı dönemin satış rakamları 2010 yılı satış rakamları ile karşılaştırıldığında, tüplü LPG tüketiminin yüzde 6, dökme LPG tüketiminin yüzde 3 oranında azaldığı, buna mukabil otogaz tüketiminin yaklaşık yüzde 6 oranında arttığı görülmektedir.

Ülkemizde LPG, bilhassa doğalgaz ile ciddi bir pazar paylaşım yarışı sürdürmenin yanı sıra vazgeçilmez bir enerji kaynağı olma niteliği taşıyor. Geçtiğimiz aylarda yaşandığı gibi, doğalgaz santrallerinde kaynak kesintisi olduğu zaman alternatif yakıt kullanabilen santraller, LPG gibi ikinci yakıtlarla çalıştırılabiliyor. Keza ülkemizin yüzde 30'unun kırsal nitelik taşıdığı ve coğrafi, ekonomik ve diğer sebeplerle buralarda doğalgaz ulaşmayan bölgelerin varlığı dikkate alındığında LPG gerek ısınma gerekse ocaklarda kullanılmaya devam ediyor. Daha da önemlisi trafikteki LPG'li araç sayısının hızla artması ve fiyat avantajı LPG piyasasının sürekli gelişmesine olanak sağlıyor.''​

''LPG AYRICALIKLI BİR ENERJİ KAYNAĞI"

Türkiye LPG Derneği Başkanı Selim Şiper de panelin açılında yaptığı sunumda, dünya genelinde LPG tüketiminin 2010 yılında 250 milyon tona ulaştığını bildirdi. Türkiye'de LPG'li araç sayısının 2,5-3 milyona ulaştığını kaydeden Şiper, otogaz kullanımında Türkiye'nin dünyada ikinci sırada yer aldığını bildirdi.

Dünyada fosil yakıtlarının geleceği tartışılırken sıvılaştırılmış petrol gazı, yani LPG'nin petrol ve kömüre göre daha temiz bir alternatif olarak öne çıktığına dikkati çeken Şiper, ''Çevreye en az yükü getirmesi, tamamen mobil ve her yere ulaşabilir olması, depolaması kolay olması ve kullanım alanlarının çeşitliliği ile LPG ayrıcalıklı bir enerji kaynağıdır'' dedi.

Türkiye'de enerji politikalarında LPG'ye hak ettiği yerin verilmesi gerektiğini kaydeden Şiper, özellikle kırsal alanlarda LPG kullanımının desteklenmesi ve doğalgaza karşı ÖTV konusunda hakkaniyet beklediklerini söyledi. Şiper, ''Yenilenebilir enerji kaynağı desteği olarak ve elektrik üretiminde diğer yakıtlara tanınan desteğin sağlanması, sera gaza azaltımı çerçevesinde teşvik edilmesi, doğalgaz ulaşamadığı yerlerde sanayi işletmelerine LPG kullanım teşviği getirilmesini bekliyoruz'' diye konuştu.

kaynak

 
LPG temiz bir yakıt. Doğaya verdiği zarar çok az. Bunun teşvik edilmesi lazım ama zamlarla değil.. Duyarlı olunmalı bu konuda. LPG, petrol ürünleriyle olan rekabet gücünü kaybetmemeli.
 

angel75

Dekan
Onursal Üye
neden Avrupa'da 1, dünyada 2. sıradayız acaba?
akaryakıt veya doğalgazdan çok daha ucuz olduğundan olabilir mi?
 

ALPARS

Profesör
fiyatlar böyleyken kimseye kaptırmayız.
Yakında dizelede lpg takılacak sistem çıkacakmışki :)
 

bLaCkSouL

Profesör
fiyatlar böyleyken kimseye kaptırmayız.
Yakında dizelede lpg takılacak sistem çıkacakmışki :)

Dizele LPG değil CNG takılıyor. Doğalgaz kullanılıyor CNG'li araçlarda.Yıllardan beri de var. Ankara'da özellikle EGO'ya ait 2007 sonrası tüm otobüsler doğalgazla çalışıyor. Tek kötü özelliği yaygın satış ağı olmaması.
 

ALPARS

Profesör
Dizele LPG değil CNG takılıyor. Doğalgaz kullanılıyor CNG'li araçlarda.Yıllardan beri de var. Ankara'da özellikle EGO'ya ait 2007 sonrası tüm otobüsler doğalgazla çalışıyor. Tek kötü özelliği yaygın satış ağı olmaması.
Yok geçenlerde bir fuarda dizel araçlarada artık lpg takılabilecek denilmişti.
Hatta firma yetkilisi açıklamalarda bulunmuştu.
Bulabilirsem eklerim.
 
Üst