LPG depoda sıvı mı oluyor gaz mı?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
8,022
Hep bunu merak etmiştim. Benzin istasyonlarından aldığımız LPG depoda sıvı halde mi oluyor gaz mı? Motora giderken basınç nedeniyle sıvı olarak gittiğini duymuştum fakat depoda nasıl bekliyor bilen var mı?

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Gaz olamaz bencede sonuçta hava yani oda, millet gider hava tankından yada kompresörden hava basar aynı mantığa gelir bencede sıvıdır.

Reaksiyon puanı
8,022
Ne Nedir videosundan öğrendim sizin de bilginiz olsun hatalı biliyormuşum ;
LPG Depoda sıvı olarak bekliyormuş. Motora giderken de basınca maruz kaldığı için gaz şeklinde gidiyormuş.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sıvı haldedir. Sıvı halde olmasının nedeni ,depodaki tanklarda basınç altında olması yüzündendir. Basınç altında iken ,maddelerin yoğunlaşma/sıvı faza dönüşme dereceleri de çok artar

Basınç altında kaynama/yoğunlaşma derecesi çok artar,yani. LPG de , yüksek basınç altında yoğunlaşma yani sıvı faza dönüşme derecesi çok düşeceğinden, atıyorum , 60derece olacağından, normal bi çevre sıcaklığında ,çevre sıcaklığı 60 derecenin altında olduğu için, yoğunlaşır,yani deponun içinde sıvı olarak kalır.

Eğer bu LPG yi,dış ortama yani,havaya, bi şekilde salarsanız,basınç 1 atmosfer olacağından,yani üzerindeki basınç çok düşeceğinden,yoğunlaşma derecesi de çok düşer.Atıyorum , 0 derece olur. Ortam sıcaklığıda ,sıfır derecenin üzerinde olacağından kaynamaya başlar ,yani gaz fazına geçer.

Çakmaklardaki gazda,basınç altında ,haznesinde, sıvı haldedir. Ama siz mandalına basınca tabiri caizse,fısss diyerek gaz olarak dışarı çıkar. Yukarda söylediklerimin ,gerçek hayattaki bi örneği yani. :)

Arabalarda motora giderkende ,silindirlere girerkende ,basınç üzerinden kalktığı için gaz olarak püskürür.

Son düzenleme: