Lise hayatım devam ederken istediğim mesleği nasıl öğrenebilirim?

Bu konuyu okuyanlar

KTMR

Asistan
Reaksiyon puanı
128
Lise 1. sınıfa giden bir öğrenciyim. Derslerim hemen hemen orta düzeyde. LGS notumdan yola çıkarsak matematik hariç kötü bir dersim yok diyebiliriz. Kendimi matematik için LGS dönemi günde 3-5 saat 3 ay boyunca yordum ama beceremedim. Dil konusunda iyiyim. 11. sınıfta dilci olmayı düşünüyorum. Ama her şeyim çelişiyor. Oyun geliştirmeyi öğrenmek istiyorum, oyun oynamak yerine yapmak istiyorum. Ama üstümde sınav korkum var. Başka konuya el uzatmaya korkar oldum. Edebiyattan kalırsam senem gidiyor, edebiyattan eksiklerim var. Ayrıca oyun geliştirmeyi çok istesem de üniversiteler "Dijital Oyun Tasarımı" bölümünü sayısal puanla alıyor. Başta söylediğim gibi ne kadar uğraşsam da matematiği beceremiyorum. Bunu düzeltmemin yolu nedir? Lise hayatım devam ederken bir yandan da kendimi gelecekte istediğim mesleğe nasıl hazırlayabilirim?
Tavsiyeleriniz varsa şimdiden teşekkür ederim.

drool

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
119
Lise 1. sınıfa giden bir öğrenciyim. Derslerim hemen hemen orta düzeyde. LGS notumdan yola çıkarsak matematik hariç kötü bir dersim yok diyebiliriz. Kendimi matematik için LGS dönemi günde 3-5 saat 3 ay boyunca yordum ama beceremedim. Dil konusunda iyiyim. 11. sınıfta dilci olmayı düşünüyorum. Ama her şeyim çelişiyor. Oyun geliştirmeyi öğrenmek istiyorum, oyun oynamak yerine yapmak istiyorum. Ama üstümde sınav korkum var. Başka konuya el uzatmaya korkar oldum. Edebiyattan kalırsam senem gidiyor, edebiyattan eksiklerim var. Ayrıca oyun geliştirmeyi çok istesem de üniversiteler "Dijital Oyun Tasarımı" bölümünü sayısal puanla alıyor. Başta söylediğim gibi ne kadar uğraşsam da matematiği beceremiyorum. Bunu düzeltmemin yolu nedir? Lise hayatım devam ederken bir yandan da kendimi gelecekte istediğim mesleğe nasıl hazırlayabilirim?
Tavsiyeleriniz varsa şimdiden teşekkür ederim.
Tek yapabileceğin şey çalışmak 10 kere 100 kere 1000000 kere çalışmak. Matematiksiz üniversite sınavın fiyasko olur, lise matematiği de belki fark etmişsindir ortaokul matematiğine benzemez. Bir an önce çalışmaya başla illa ki bir şeyler anlayacaksın şu an için derslerini zamanında öğrenmeye bak yoksa konular biriktiğinde yapması daha zor. Bir de ortaokulla liseyi mukayese etmek ilkokulla ortaokulu mukayese etmek gibi. Mesela diyorsun ki "Benim 3. sınıfta matematiğim iyiydi 8'de de iyi olur." aynı bunun lisedeki cümlesini sen söylemişsin. Meslek hususunda da henüz 9. sınıfsın her şey değişebilir. Tercih yapacağın son ana kadar fikrin değişebilir ama hayallerin olsun ki bir amaç için çaba sarf et emek harca. Biri vardı bahsettiğin bölüme YKS haricinde girmişti. Hatırlarsam kanalını atacağım. Son olarak ne olursa olsun hiçbir zaman umudunu kaybetme, eğer umudunu kaybedersen emin ol ki hedefinin yakınından bile geçemezsin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yanılmıyorsam şu video:

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Gerçekçi olmak gerekirse dil seçmek pek mantıklı değil. (Tek hayalin buysa bir şey diyemem.) Matematik ise yapılmayacak bir ders değil. Sadece bazıları daha zor anlar, daha çok çalışması gerekir. Hem daha çoook yılın var. Şimdiden TYT soruları çözmeye başla bence.

drool

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
119
Gerçekçi olmak gerekirse dil seçmek pek mantıklı değil. (Tek hayalin buysa bir şey diyemem.) Matematik ise yapılmayacak bir ders değil. Sadece bazıları daha zor anlar, daha çok çalışması gerekir. Hem daha çoook yılın var. Şimdiden TYT soruları çözmeye başla bence.
TYT sorularını çözmekten ziyade konuları anlayıp pekiştirmesinin yeterli olduğunu düşünüyorum. LGS matematiği zor geliyorsa TYT matematiğini konuları bilmeden hiç yapamaz çünkü.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
TYT sorularını çözmekten ziyade konuları anlayıp pekiştirmesinin yeterli olduğunu düşünüyorum. LGS matematiği zor geliyorsa TYT matematiğini konuları bilmeden hiç yapamaz çünkü.
TYT konuları 9 ve 10. sınıf konularından çıkıyor. Yani TYT soruları, konuları pekiştirmesinde yardımcı olur :)

drool

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
119
TYT konuları 9 ve 10. sınıf konularından çıkıyor. Yani TYT soruları, konuları pekiştirmesinde yardımcı olur :)
Biliyorum ancak kafası karışır çocuk daha 9'un birinci döneminde... 10. sınıfın yaz tatili olur tamam ama henüz erken.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Biliyorum ancak kafası karışır çocuk daha 9'un birinci döneminde... 10. sınıfın yaz tatili olur tamam ama henüz erken.
Geldiği konuya kadar çözerse sıkıntı olmaz. Herhangi bir 9. sınıf test kitabı alsa yine aynı konular olacak.

drool

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
119
Geldiği konuya kadar çözerse sıkıntı olmaz. Herhangi bir 9. sınıf test kitabı alsa yine aynı konular olacak.
Hepi topu tüm 9-10'dan 40 var. Hadi 3 sene oldu TYT üçle çarp etti mi 120 böl istediğin pozitif tam sayıya. 9. sınıf boyunca çok gelir bence bu soru sayısı ?.

Pardon -10 geometri yap bir de.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Hepi topu tüm 9-10'dan 40 var. Hadi 3 sene oldu TYT üçle çarp etti mi 120 böl istediğin pozitif tam sayıya. 9. sınıf boyunca çok gelir bence bu soru sayısı ?.

Pardon -10 geometri yap bir de.
TYT kitapları alabilir. İlla devletin sorduğu soruları çözmek zorunda değil :)

drool

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
119
90 soru 9 boyunca çok gelir (!).

TYT kitapları alabilir. İlla devletin sorduğu soruları çözmek zorunda değil :)
Yine aynı yere çıkıyoruz TYT kaynağı almasına gerek yok 9. sınıf kaynağı alması yeterli. TYT'yi gördü mü kafası karışır konuları öğrenmesi zorlaşır.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
90 soru 9 boyunca çok gelir (!).

Yine aynı yere çıkıyoruz TYT kaynağı almasına gerek yok 9. sınıf kaynağı alması yeterli. TYT'yi gördü mü kafası karışır konuları öğrenmesi zorlaşır.
Neden kafası karışsın ki? Neyse, bunu tartışmanın bir mantığı yok.
Bence tanıdığı öğretmenlere sorması çok daha iyi olur.

metehanozturk

Asistan
Reaksiyon puanı
75
dilci olsan bile gerekli yazılım bilgilerini öğrenerek yapabilirsin istediğini. Benim meslek liseli bir arkadaşım vardı, yazılımla uğraşıyordu, 2 yıllık üniversite kazandı ama İtalyan bir şirkete site tasarladı mesela. Matematik olmuyor diye kafanda bitirme, dil bölümünü bir kaçış aracı olarak görme (ben de dilciydim lisede). Deliler gibi matematik çalışmam gerekti iyi bir yer kazanabilmek için :D. Eğer tek yapamadığın sayısal ders matematik ise sıkıntı yoktur onu halledersin. Dijital oyun tasarım bölümü yerine bilgisayar mühendisliği seçersin en kötü. Dil seçersen de çok iyi bir yer kazandığında birçok işi yapabilirsin. Mesela ben Boğaziçi'nde yabancı diller eğitimindeyim bir yandan da açık öğretim uluslararası ilişkiler okuyorum, bir arkadaşım çeviribilimde o da işletme okuyor. Üniversitede birçok alana yönelebilirsin iyi bir yer kazanırsan dilde. Daha 9. sınıfsın matematikten vazgeçme. Günde 2 saat çalışıyorsan 3 saat çalış, 4 saat çalış ama çalış. Cidden çok rahat edersin ileride.

Son mesajlar