Linux'un En Sevdiğim Oyunu: Teeworlds

Bu konuyu okuyanlar

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
Aslında teeworlds oyununu sizler için incelemeyi düşünüyordum ama sağolsun ozgurlukicin ekibi detaylıca incelemiş. Benim Linux'te en çok keyif alarak oynadığım oyun.
http://www.ozgurlukicin.com/forum/oyunlar/7812/?page=1

"Bu içeriğin yayıncısı ozgurlukicin sitesidir ve Creative Commons (by-nc-sa) lisansı ile yayınlanmaktadır"

screenshot0011.png

Ciddi oyuncuların bile “yeter” dediği zamanlar vardır. Bunlara oyundan bıkma süreci diyoruz. Hem ciddi hem de biraz eğlenmek isteyen oyuncuları hedef alan bir oyundan bahsediyorum. O da Teeworlds. Oyunumuz C++ (Eğer bu dile hâkimseniz, oyunun kaynak dosyasında değişiklikler yapabilir, yeni silahlar ekleyebilirsiniz) ile yazılmış, “Deathmatch, Capture The Flag” gibi popüler oyun tiplerini barındırıyor. Oyun tamamen çok oyunculu şekilde hazırlanmış. Ne yazık ki, tek oyunculu bölümü bulunmuyor.

OpenGL destekli bir ekran kartı sahibiyseniz, bu oyundan son grafiklerine kadar zevk alabilirsiniz. Eğer hâlâ ekran kartınızı yapılandırmadıysanız, Sistem Ayarları > Ekran > Aygıtlar'a bir göz atın.
Oynamaya Başlayalım

Her zamanki gibi paket yöneticimizden teeworlds kelimesini arattığımızda karşımıza gelen paketleri seçiyoruz. Paketleri kur dediğimizde Teeworlds sistemimize kurulmuş olacak. Diğer bir yöntemse konsola “sudo pisi it teeworlds” yazarak kurmak. Oyunu ilk açtığınızda karşınıza gelen sunucular bölümünden rahatça sunucu seçip, hemen oynamaya başlayabilirsiniz.
teeworlds_ayarlar

Karakterimizi Yaratalım

Oyuna başlamadan önce bir karakter yaratıp, diğer kullanıcılara daha korkutucu ya da şirin gözükebiliriz. Yapmamız gereken, Ayarlar bölümünden oyuncumuzu yaratmak. 0.5 sürümü için dokuz ayrı tipten karakter seçimi yapabilir, sonra ayak ve vücudumuza renkler verebiliriz. Kamera, tipi, silah değiştirilmesi, kontroller, grafik ve sesleri de buradan düzenleyebilirsiniz.
Silahlar ve Kontroller

Toplam dört tane silahımız var: Pistol, Grenade Launcher, Laser, Shotgun. Çok fazla çeşit olmasa da her silahın kendine özgü bir saldırı tipi var. Örneğin Laser ile çok uzaktan atışlar yaparken, Shotgun ile yakından çok iyi hasar verebilirsiniz. W, A, S ve D tuşlarını kullanarak ileri, geri, sol ve sağ hareketlerini yapabilir, fareyle nişan alabilir, SPACE ile zıplayabilirsiniz.
Eğer ikinci zıplama istiyorsanız, havadayken bir daha SPACE’e basın. Farenizin sol tuşuyla ateş edebilir, sağ tuşuyla etrafa zincir atabilirsiniz. Bu zincir haritadaki erişilemeyecek yerlere çıkmanızı sağlayacaktır.
teeworlds_kontroller

Savaş Stratejisi

1. Saldırı: Eğer kendinize zarar vermekten korkmuyorsanız, direk karşınızdakinin yanına çıkıp saldırabilirsiniz. Zincirle yakalayıp, balyozunuzla kafasına vurabilirsiniz.
  2. Savunma Tipi: Bu genellikle “CTF” bölümlerinde işe yarıyor. Bayrağı korurken elinizde Laser varsa karşınızdakinin hiç şansı yok.
  3. Saldırı-Savunma Tipi: Hem arada saldırı yapıp hem de savunma yapmaksa bir başka strateji. Burada dikkat edilmesi gereken, ikili stratejideki dengeyi koruyabilmek.
teeworlds

Harita Yapımı

Bir süre sonra canınız aynı haritaları oynamaktan sıkılabilir. Kendi haritanızı yapmak için çalışmalara başlayabilirsiniz. Oyunu ilk açtığınızda CTRL+SHIFT+E ile harita editörüne ulaşabilir, haritalarınızı yapabilirsiniz. Harita yapımında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Bu da katman katman çalışmanız gerektiği. Katmanların sıralarını doğru ayarlarsanız, profesyonel haritalar yapabilirsiniz. Haritalarınızı denemek isterseniz bir sunucuya ihtiyacınız olacak. Son olarak haritanızı /home/kullanıcıadınız/teeworlds/maps dizininden bulabilirsiniz.
teeworlds_harita_yapimi

Kendi Sunucunuzu Açın

İster LAN, ister İnternet sunucusu açabilir, evden bir sunucu yayını yapabilirsiniz. Paket deposundan yüklediğiniz “teeworlds” paketi yerine kaynak paketi gerekecek. Tar.gz paketini bu adresten bulabilirsiniz. Bu tar.gz paketini bir klasöre açın. İçinde teeworlds ve teeworlds_srv diye iki tane çalıştırılabilir dosya gözükecek. O klasördeyken F4 tuşuna basın. Karşınıza konsol ekranı gelecek. Konsol’a “teeworlds_srv -f serverconfig.cfg” dediğinizde sunucunuz artık hazır olacak. İnternet’ten başkalarının sunucunuza girmesini istiyorsanız, ADSL’inizden teeworlds için port açmalısınız. Port adresini 8303 olarak ayarlamalısınız. (Öntanımlı: 8303 istenirse port’u serverconfig.cfg’den değiştirebilirsiniz.) Bundan sonra İnternet’ten IP’nizi başkalarına vererek sunucunuzu doldurabilirsiniz. Oyun tiplerine göre yapılandırmaları bu adreste bulabilirsiniz. “Serverconfig.cfg”de harita bölümü bulunacak. Burada kendi haritanızın adını yazarak haritanızı başlatabilirsiniz. Sunucunuzdayken F2 tuşuna basın. Sizden RCON şifresi isteyecek. RCON şifresi, “Serverconfig.cfg” dosyasında önceden belirlediğiniz şifredir. Artık bu konsoldan oyunculara mesaj yazabilir, istediğinizi sunucudan atabilir, oyun tipini ve haritayı değiştirebilirsiniz. Bazı komutlarsa:

• “status” > Oyuncuların IP’sini, id’lerini çıkarır.
  • “kick id” > bu “id”, status dediğinizde çıkan “id”lerdir.
  • “brodcast mesaj” > Büyük yazılarla oyunculara mesaj gönderir.
  • “say“mesaj” > Oyuncuların birbirine mesaj göndermesini sağlar.
  • “change_map *” > Harita değiştirir.
  • “game_type *” > Oyun tipini değiştirir.
Diğer komutları görmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.
Şu an için gördüğüm kadarıyla Türk sunucu bulunmuyor. Özgürlükİçin topluluğu yönetiminden acilen bir sunucu istiyoruz! :)
Artık Teeworlds ile ilgili her şeyi biliyorsunuz. Eğlenceyi bekletmeyin!

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
ilk cevap yazan moderator olunca insan haliyle konu mu kilitlendi diye düşünüyor :D
şu ana kadar beğenmeyen çıkmadı Faruk, o derece :)

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
ilk cevap yazan moderator olunca insan haliyle konu mu kilitlendi diye düşünüyor :D
şu ana kadar beğenmeyen çıkmadı Faruk, o derece :)

:D

Merak etme senin konuları kolay kolay kitlemiyorum... :D

Şaka bi yana, zevkli oyunmuş, internetten oynamak güzel oluyor. :D

xrhymer

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Çok sevdiğim bir oyundur. Ayrıca yabancı serverlarda çokda kötü ping ile oynamıyoruz. Favori haritam ctf_5 :)

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
bu takım oyunu haritalarını sevmedim.
bireysel haritalar çok daha zevkli
özellikle yakın mesafelerde balta ile güzel katliam yapılır :D

Krazky

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Serios Sam oynayabiliyor muyuz acaba? Deneyenler cevaplasın lütfen...

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
keyloger
gamerturks dergisi genel yayın yönetmeni o konudaki boşluğu hemen yakaladı.
teeworlds ve benzeri çevrimiçi linux oyunlarının Türk serverları için çalışmalar başlatılacak :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Vestel monitörüm bu mesajı veriyor oyun açıkken ve gitmiyor :( Oyundan çıkarken de donup kalıyor reset attım pc ye.

20uzvis.jpg

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Tuhaf bir çözüm önerisi olabilir bu ama bir de çözünürlüğünü kontrol et oyunun?

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Oyuna girince çıkamayacağımdan korkuyorum :)
Sınır dışı diyor ama herşey güzel gözüküyor sınır dışında olan birşey yok tek sorun o mesaj!

Oyunun bi yararı oldu ama boş alanım 2.9 dan 3.0 a çıkmış :)

---------- saat 00:34 eklendi ---------- önceki mesaj saat 00:25 eklenmişti ----------

Oyuna giriyorum ayar değiştiriyorum değişikliğin geçerli olması için yeniden başlatmam gerekiyor ama ben oyundan çıkmaya çalışırken öylece kalakalıyor ben de pc yi tamamen kapatıyorum o zaman da ayarlar kaydedilmiyor. 2 kere power tuşundan kapadım pc yi çaresiz.

armut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Özgürlükiçin.com sitesindeki içerik Creative Commons (by-nc-sa) lisansı ile yayınlanmaktadır. Yani bu içeriği tekrar yayınlayabilmek için içeriğin içeriğin ilk yayıncısını belirtmek ve yine aynı lisans ile yayınlamak gerekmektedir.

Dikkatinizden kaçtığını düşündüğüm bu hususta yapacağınız şey çok basit; yazının başına "Bu içeriğin yayıncısı .... sitesidir ve Creative Commons (by-nc-sa) lisansı ile yayınlanmaktadır." eklemeniz yeterli.

Yönetici arkadaşlar bunu ekleyebilirse iyi olur.