Linux'tan Windows'a nasıl dönersiniz ? Linux üzerinde Windows 10 live USB hazırlama

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
İnsanlar Linux'u bilgisayarlarına yüklüyorlar, kimisi beğenmiyor. Renkler ve zevkler tartışılmaz. En çok sorulan sorulardan birisi bu ve bu konunun açılma zamanı gelmişti. Programımızın ismi WoeUSB. WinUSB denen başka bir programın devamı niteliğinde. Öncelikle bir Windows 10 iso dosyasına ve 8GB'dan büyük bir USB belleğe ihtiyacımız var.

Windows 10 Disk Görüntüsünü (ISO Dosyası) İndir

Bu adresten lisansınıza uygun olanı indirebilirsiniz. En genel geçeri Single Language (Home'dur kendisi aslında ama Home ile Home Single Language lisansları farklı) lisansıdır. Pro lisansına sahip birisi olarak Single Language kullanıyorum ve Pro'dan bir eksisini görmedim. En azından son kullanıcının perspektifinden görülmüyor ve onların kullanımını hiç etkileyecek bir durum yok.

Şimdi sıra WoeUSB'yi kurmaya geldi. Dağıtıma göre değişebilir. Sadece komutları kopyala yapıştır yapın.

Ubuntu tabanında;
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8 -y
sudo apt update
sudo apt install woeusb -y

Arch tabanında;
Kod:
yaourt -S woeusb-git

Eğer dağıtımın yukarıdaki 2 dağıtım tabanına girmiyorsa kaynaktan derlemeniz gerekecek ve her dağıtımda farklı paketler önyüklü geliyor ve paket sistemleri farklı.

woeusb-app-for-ubuntu.png

Kurulumun bitmesinin ardından tek yapmanız gereken resimde görüldüğü gibi önce Windows 10 iso'sunu seçmek ve yenile butonuna basmak. USB belleğinizi görünce ona tıklayıp install deyin. Biraz sürecek bu işlem.

Çalışıyor mu ?
Dün akşam bu konuyu açmadan önce bahsettiğim program ile bir USB yarattım ve bu USB ile 2. hard diskime Windows 10 kurdum. Steam falan yükledim, herşey gayet olması gerektiği gibi çalışıyor.

Eğer yükleyemezseniz yorumlara bakın, eğer yorumlarda sorulmamışsa da sorun. İyi forumlar :)