Linux'tan Windows Kurtarmak

Bu konuyu okuyanlar

intel1111

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar merhaba

Bilgisayarıma geçende Windows 10 kurmuştum diğer hardiske Windows XP kurmak istedim, tıpkı Windows 10 kurulumunda olduğu gibi Linux kurulu olan harddiski bağlantısını söktüm ama Windows 10 kurulu olan harddiski sökmedim (yok canım Microsoft o kadar ök.. olamaz dedim, aptallığa bak), sonra bilin ne oldu?

kurululumda hatalar verdi ben bununla deneme yanılma yöntemleri uygular iken; örnek C diskine Windows XP kurmak istiyorum D diskinde de Windows 10 kurulu. İşte bu kurulum hata bocalamaları, sistem yeniden başlatmalar sırasında C diskinde XP kurulmak üzere iken; işletim sistemi kurulumu otomatik yeniden başlatma sırasında ben C diskine tıladığımda D diskinde kayıtlı olan Windows 10 açılıyordu.

Sonraki denemelerimde Windows XP hata verdi beni çıkmaz sokağa soktu.

Verdiği hata şu: windows could not start because the following file is missing or corrupt:

<Windows root>/system32/hal.dll.

Merak eden olursa manzara şu:

bu hata yüzünden Windows 10 açılmıyor, ben C diskine kurulum yapma işlemi yaptım D diskindeki Windows 10 açılmıyor, XP kurmaya giriştiğim harddiske Gpart ile format atmaya yeltendim (ayrılmış 3 MB alan var dokunamıyorum), bu harddiskin bağlantısını söktüm USB bellekteki XP kurulum dosyalarını sildim, sonuç değişmedi.

Ne kadar önemlidir bilmem ama ben yine de belirteyim; Windows XP kurulumu için USB bellek kullandım

Bu başlığı buraya açmamın sebebi Linux'da Windows kurtarma programı varmış, bu konuda sizlerden yardım rica ediyorum.

Şu anda sadece Linux kullanabiliyorum, ve kurulu olan Linux'lar: Linux Mİnt 17.3 Ubuntu 15.4 Lubuntu 16.04 Xubuntu 15.4

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Kurtarma değil de yeniden Windows 10 kurulumu yapmak için şurdan size uygun Windows 10 iso dosyasını indirin.
Link: Windows 10 ISO
Linux Mint yüklüyse başka programlar kurmadan Windows 10 iso dosyasını usb belleğe kurmak için öncelikle usb biçimlendiriciden usb belleğinizi biçimlendirin .( USB bellek biçimlendirici başlat menüsünde bulunmaktadır) .Daha sonra USB bellek yazdırıcıdan USB belleğinize iso dosyasını yazdırın. Eğerki iso dosyasını dvd'ye yüklemek istiyorsanız brasero vardı yanlış hatırlamıyorsam.(Brasero'da başlat menüsünde bulunmaktadır.)İşte brasero'dan da dvd'ye iso dosyasını yazdırabilirsiniz.Sonra bilgisayarınızı yeniden başlatırken bios'a girin.Bilgisayarınızı USB bellekten başlatacaksanız boot ayarlarından USB'yi,DVD'den başlatacaksanız DVD'yi boot sırasında ilk sıraya koyun.Yani kısacası iso dosyasını neye yazdırdıysanız bilgisayarınızı ondan başlatın.Ve en sonunda Windows'u bilgisayarınıza kurun.

intel1111

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Kurtarma değil de yeniden Windows 10 kurulumu yapmak için şurdan size uygun Windows 10 iso dosyasını indirin.
Link: Windows 10 ISO
Linux Mint yüklüyse başka programlar kurmadan Windows 10 iso dosyasını usb belleğe kurmak için öncelikle usb biçimlendiriciden usb belleğinizi biçimlendirin .( USB bellek biçimlendirici başlat menüsünde bulunmaktadır) .Daha sonra USB bellek yazdırıcıdan USB belleğinize iso dosyasını yazdırın. Eğerki iso dosyasını dvd'ye yüklemek istiyorsanız brasero vardı yanlış hatırlamıyorsam.(Brasero'da başlat menüsünde bulunmaktadır.)İşte brasero'dan da dvd'ye iso dosyasını yazdırabilirsiniz.Sonra bilgisayarınızı yeniden başlatırken bios'a girin.Bilgisayarınızı USB bellekten başlatacaksanız boot ayarlarından USB'yi,DVD'den başlatacaksanız DVD'yi boot sırasında ilk sıraya koyun.Yani kısacası iso dosyasını neye yazdırdıysanız bilgisayarınızı ondan başlatın.Ve en sonunda Windows'u bilgisayarınıza kurun.
Cevabınız için çok teşekkür ederim,

Ancak DVD sürücüm bozuk

Kurulumu USB bellekten yapmak zorundayım, Lİnux'da bir USB biçilendirici program kullandım işe yaramadı. Açıkçası USB biçimlendirici tavsiyelerine ihtiyacım var.

Birde Windows 10 kurulum diskinde Windows 10 kurtarma seçeneği var. Bu seçenek işe yaramaz mı?

İnternet araştırmalarımda Heren's boot gibi programlar gördüm bunlar işe yaramaz mı?

Birde Linux'un Windows kurtarma üzerine Grub ve Grub 2 gibi programları varmış, bu programlar hakkında bilgisi olan var mı?

Lİnux Mint 17.3 ve Ubuntu 15.04 kurulu (Linux Mint 18 veya Ubuntu 16.10 yada başka bir Linux sürümü kurabilirim)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Kurtarma seçeneği işinize yaramayabilir.En iyisi siz buradan Windows 10 ISO Windows 10 iso dosyasını indirin.Bilgisayarınıza USB belleğinizi takın daha sonra başlat menüsünden USB biçimlendiriciyi bulun ve burası önemli USB belleğinizi FAT32 olarak biçimlendirin.Daha sonra başlat menüsünden USB kalıp yazıdırıcı veya onun gibi bir şeydi onu bulup indirdiğiniz Windows 10 iso dosyasını USB belleğinizi seçerek yazdırın.En sonunda bilgisayarınızı yeniden başlatın bios ayarlarına girin ve bilgisayarınızı USB belleğinizden başlatacak şekilde ayarlayıp Windows 10 kurulumunu yapın.Eğer ki Windows yükledikten sonra driver problemi olursa yazarsanız cevap verebilirim. Özelden de yazabilirsiniz.

intel1111

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Kurtarma seçeneği işinize yaramayabilir.En iyisi siz buradan Windows 10 ISO Windows 10 iso dosyasını indirin.Bilgisayarınıza USB belleğinizi takın daha sonra başlat menüsünden USB biçimlendiriciyi bulun ve burası önemli USB belleğinizi FAT32 olarak biçimlendirin.Daha sonra başlat menüsünden USB kalıp yazıdırıcı veya onun gibi bir şeydi onu bulup indirdiğiniz Windows 10 iso dosyasını USB belleğinizi seçerek yazdırın.En sonunda bilgisayarınızı yeniden başlatın bios ayarlarına girin ve bilgisayarınızı USB belleğinizden başlatacak şekilde ayarlayıp Windows 10 kurulumunu yapın.Eğer ki Windows yükledikten sonra driver problemi olursa yazarsanız cevap verebilirim. Özelden de yazabilirsiniz.
Oldu cevabınız için çok teşekkür ederim.