Linux'ta Hapis Kaldım

Bu konuyu okuyanlar

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Ya şöyle logo gelip hemen gidiyor ne kadar tuşa basılı tutsam da bassamda geçiyor yani giremiyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de şunu sorabilirmiyim ?

1. Terminale girip nano /etc/default/grub yazarak GRUB_TIMEOUT=5 şeklinde değiştir. Ve ctrl+x tuşuna basarak kaydedip çık. İzin vermeyeceği için komutu sudo ile birlikte kullan.
  2. sudo update-grub komutu yazarak enter e tıkla.
  3. Bilgisayarı yeniden başlat yeniden başlarken F2(bilgisayarın hangi tuşla BIOS a giriyorsa) tuşuna bas. BIOS gelirse işlem tamamdır.

? ilk bunu mu denesem mantıklı mı ?

Peki birde bana türkçesini kısa olarak anlatırmısınız o az önce konuştuğunuzun kısa olarak yapacaklarımı ? :D

Evet 0 saniyeymiş

peki hidden yerine bir şey yazmama gerek var mı ?
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=false şunu eklemen gerekiyor sanırım

bende grubu pek sevmiyorum benim uefi ile sorun çıkartıyor. systemd boot kullanıyorum

bende grubu pek sevmiyorum benim uefi ile sorun çıkartıyor. systemd boot kullanıyorum
Ayrıca grub-customizer isimli bir programcık var onu kurup ayarları gui üzerinden de yapaiblirsin.

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35

Ayrıca grub-customizer isimli bir programcık var onu kurup ayarları gui üzerinden de yapaiblirsin.
Dün denedim olmadı kuramadım malesef :(

Ve evet yanlız o saniyeyi 5 değil 15-20 yapmam lazım çünkü şöyle benim bilgisayar açılırken bip sesi sorunu var bi 7-8 saniye sürüyor o arada klavye devre dışı laptop dahili klavyede ise yön tuşları çalışmıyor onun dışında hocam şuan grub ekranının gördük şimdi sırada ne var ?

Grup'ta bu arada 4 tane seçenek var en başta ubuntu sonra gelişmiş seçenekler daha sonra 2 tane memory test var oraya acaba usb ekleme şansımız var mı ? Bu arada grup ekranında arkada sürekli bip sesinden dolayı olsa gerek klavyeyi kullanamıyorum

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,950

Ve evet yanlız o saniyeyi 5 değil 15-20 yapmam lazım çünkü şöyle benim bilgisayar açılırken bip sesi sorunu var bi 7-8 saniye sürüyor o arada klavye devre dışı laptop dahili klavyede ise yön tuşları çalışmıyor onun dışında hocam şuan grub ekranının gördük şimdi sırada ne var ?

Grup'ta bu arada 4 tane seçenek var en başta ubuntu sonra gelişmiş seçenekler daha sonra 2 tane memory test var oraya acaba usb ekleme şansımız var mı ? Bu arada grup ekranında arkada sürekli bip sesinden dolayı olsa gerek klavyeyi kullanamıyorum
BIOS'ta ya da donanımsal bir sorun var demek ki.

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136

evet gruba windows usbsini ekleyebilirsin

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Hocam peki flashsız yükleme yöntemi var mı linux üzreinden çünkü diğer türlü biraz zor :D
Var tabii olmaz mı bilgisayarı elinize alın evinizin Windowsundan dışarı doğru uzatıp sonra kendi haline bırakın düzelir.

Linux başlığının altında "Linux altında Windows'u nasıl kurarım" diye soruyorsunuz.

Bu kadar insan üşenmeyip size yardımcı olmaya çalışıyor fakat siz söylenenleri denemek bir yana verilen cevapları beğenmeyip alay eder gibi o zor bu zor gibi cümleler kuruyorsunuz.

Bilgisayar bilginiz bu kadar kısıtlı ise bir bilgisayarcıya gidip Windowsunuzu kurdurabilir hapisten kurtulabilirsiniz.

Ama linuxtan çok sıkıldıysanız aşağıdaki komutu düzeltip çalıştırın direk kurtulursunuz, sonra da windowsunuzu tertemiz bir diske kurabilirsiniz. "dd if=/dev/zero of=/dev/Xda"

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Var tabii olmaz mı bilgisayarı elinize alın evinizin Windowsundan dışarı doğru uzatıp sonra kendi haline bırakın düzelir.

Linux başlığının altında "Linux altında Windows'u nasıl kurarım" diye soruyorsunuz.

Bu kadar insan üşenmeyip size yardımcı olmaya çalışıyor fakat siz söylenenleri denemek bir yana verilen cevapları beğenmeyip alay eder gibi o zor bu zor gibi cümleler kuruyorsunuz.

Bilgisayar bilginiz bu kadar kısıtlı ise bir bilgisayarcıya gidip Windowsunuzu kurdurabilir hapisten kurtulabilirsiniz.

Ama linuxtan çok sıkıldıysanız aşağıdaki komutu düzeltip çalıştırın direk kurtulursunuz, sonra da windowsunuzu tertemiz bir diske kurabilirsiniz. "dd if=/dev/zero of=/dev/Xda"

Hocam kusura bakmayın da siz beni çok yanlış anlamızsınız ben o anlamda demek istemedim yani boot menüsünü açıp flashi secemediğim için o yönden olmaz demek istedim zor diye bir şey yok yani kusura bakmayın ben de biraz yanlış yazmışım. Yaklaşık 5 gündür sabah akşam bu konu üzerine düşünce afalladım artık. Çok özür dilerim

BIOS'ta ya da donanımsal bir sorun var demek ki.

o sorunu çözdüm klavyeden bir tuşa basınca düzeliyor ama aşağı tuşu calismiyor yani eklersen yukarı eklememiz lazım ilk sıraya

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Selamlar, Kısa süre önce Windows'ta yaşadığım bazı sorunlar yüzünden başta dualboot olarak linux'a geçtim. Fakat daha sonra grup ile yaşadığım sorunlar yüzünden bu seferde tek sistem ubuntu 20.04lts kurdum. Fakat kurduğumdan beri pek çok problemle karşı karşıya kalıyorum. Bu yüzden tekrar Windows'a geri dönmek istiyorum.

Başlıca birkaç sorunum var.

1-Bios'a giremiyorum. Neden mi çünkü bir denememde yanlışlıkla fast boot'u açtım ve artık bios'a giremiyorum.
-> Çözüm olarak bios pilini çıkarmayı deneyecektim fakat onda ise laptop olduğu için (vidalar yalama olmuş) kasayı sökemiyorum.

2-Yazdırma programı olarak "Woeusb" kullandım fakat başka bir denememde ise Windows logosu gelip hemen gidiyor sanki göz kırpıyor gibiydi. Ve siyah ekranda (_) ile başbaşa kalıyorduk.

3-Şuanda elimde başka bir cihaz olmadığı için sadece Ubuntu üzerinden Windows'a geçmem gerekiyor peki bunu nasıl yapacağım?

Not: Sanal makine kurmayı denedim fakat bios'tan sanallaştırmayı açmam gerekiyor ve bilin bakalım bende ne yok ? (tabiki bios'a giremiyorum.)

Buradan kendi imkanlarımla nasıl kurtulabilirim? Bir yolu var mı ? Yoksa 2 sene bilgisayarı değiştirene kadar ubuntu 20.04lts kaderim mi ?

Teşekkürler :)

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Hocam kusura bakmayın da siz beni çok yanlış anlamızsınız ben o anlamda demek istemedim yani boot menüsünü açıp flashi secemediğim için o yönden olmaz demek istedim zor diye bir şey yok yani kusura bakmayın ben de biraz yanlış yazmışım. Yaklaşık 5 gündür sabah akşam bu konu üzerine düşünce afalladım artık. Çok özür dilerim
Estağfrullah özürlük bir durum yok, ben gereksiz atarlanmışım :anguished:.
Grub configürasyonunuzu ayarlayıp açılış menüsünden usb yi seçerek windows kurulumunu başlatabilirsiniz.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Denemişsinizdir mutlaka ama biosa hala girebiliyor olmanız gerekir. Fastboot da olsa sonuçta önce biosun çalışması gerek.

Bilgisayarın açılış düğmesine basar basmaz biosa giriş tuşuna sürekli bastınız mı?
Biosa giriş ekranı gelmeden basarsanız biosu yakalamanız gerekir.

Daha önce benzer bir durum başıma gelmişti.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
uefi kapanınca düzelir legasy olmayan pc olmaz ne marka,model ki?
Lenovo-IdeaPad-S145-15AST bunda uefi de f12 ile windows linux seçim vardı...

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Denemişsinizdir mutlaka ama biosa hala girebiliyor olmanız gerekir. Fastboot da olsa sonuçta önce biosun çalışması gerek.

Bilgisayarın açılış düğmesine basar basmaz biosa giriş tuşuna sürekli bastınız mı?
Biosa giriş ekranı gelmeden basarsanız biosu yakalamanız gerekir.

Daha önce benzer bir durum başıma gelmişti.

Yani hocam bende anlamadım daha güç tuşuna basmadan başlıyorum basmaya veya basılı tutmaya (ikisini de yaptım) ama hemen grub geliyor oradan da ubuntu. Bu arada grub'ta harici klavyem çalışmıyormuş kendi klavyesi az buçuk idare eder.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,950
uefi kapanınca düzelir legasy olmayan pc olmaz ne marka,model ki?
Lenovo-IdeaPad-S145-15AST bunda uefi de f12 ile windows linux seçim vardı...
Bunun Insyde devre dışı bırakıyor ya da süresi milisaniye.

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,950
Valla o kadar ekipman olsa keşke de evdeki imkanlar ve sonunda emekli etti bilgisayarı:joycat:

Hocam kulak misafiri olucam ama benim bios'ta da bu csm vardı ama bende legancy seçiliydi en son.
BIOS un varsayılanında kapalı ise BIOS ya da boot menu açılacak. Legacy olarak kurulu çünkü Ubuntu.