Linux'ta Hapis Kaldım

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Selamlar, Kısa süre önce Windows'ta yaşadığım bazı sorunlar yüzünden başta dualboot olarak linux'a geçtim. Fakat daha sonra grup ile yaşadığım sorunlar yüzünden bu seferde tek sistem ubuntu 20.04lts kurdum. Fakat kurduğumdan beri pek çok problemle karşı karşıya kalıyorum. Bu yüzden tekrar Windows'a geri dönmek istiyorum.

Başlıca birkaç sorunum var.

1-Bios'a giremiyorum. Neden mi çünkü bir denememde yanlışlıkla fast boot'u açtım ve artık bios'a giremiyorum.
-> Çözüm olarak bios pilini çıkarmayı deneyecektim fakat onda ise laptop olduğu için (vidalar yalama olmuş) kasayı sökemiyorum.

2-Yazdırma programı olarak "Woeusb" kullandım fakat başka bir denememde ise Windows logosu gelip hemen gidiyor sanki göz kırpıyor gibiydi. Ve siyah ekranda (_) ile başbaşa kalıyorduk.

3-Şuanda elimde başka bir cihaz olmadığı için sadece Ubuntu üzerinden Windows'a geçmem gerekiyor peki bunu nasıl yapacağım?

Not: Sanal makine kurmayı denedim fakat bios'tan sanallaştırmayı açmam gerekiyor ve bilin bakalım bende ne yok ? (tabiki bios'a giremiyorum.)

Buradan kendi imkanlarımla nasıl kurtulabilirim? Bir yolu var mı ? Yoksa 2 sene bilgisayarı değiştirene kadar ubuntu 20.04lts kaderim mi ?

Teşekkürler :)

bud

Müdavim
Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
USB'yi programsız UEFI olarak hazırlamayı denedin mi hiç?

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
UEFI olarak hazırladık zaten konu sahibi ile. Ama Legacy olarak Ubuntu kurmuş. Fast Boot ta açık olduğunda boot menu açılmıyor. BIOS'unu sıfırlamak zorunda gibi.
vaay hoş geldin abi sağol valla gene baya yardım ettin ya disk her şey hazır sadece boot edemiyoruz sıkıntı orada onu da inşallah halledecez bakalım :) en kötü 1-2 ay kapalı tutucam bilgisayarı acil işim olmadığı sürece bios pili bitince sıfırlayacağım

bud

Müdavim
Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
BIOS'u sıfırlamak gerek dediğiniz gibi. Bir bilgisayarcıya götürüp vidaları açtırabilirsin belki. Virtualbox üzerine efi ve bir ntfs bölümünü depolama olarak bağlayıp kurulum yapmıştım başarılı olmuştu. Legacy için nasıl olur denemeden bir şey söyleyemiyorum.

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,213
BIOS'u sıfırlamak gerek dediğiniz gibi. Bir bilgisayarcıya götürüp vidaları açtırabilirsin belki. Virtualbox üzerine efi ve bir ntfs bölümünü depolama olarak bağlayıp kurulum yapmıştım başarılı olmuştu. Legacy için nasıl olur denemeden bir şey söyleyemiyorum.
SATA to USB ile dediğiniz gibi bende VMware üzerinden UEFI olarak Windows 10 kurmuştum ve HDD'mi PC'me taktığımda sorunsuz çalışmıştı Windows 10.

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
SATA to USB ile dediğiniz gibi bende VMware üzerinden UEFI olarak Windows 10 kurmuştum ve HDD'mi PC'me taktığımda sorunsuz çalışmıştı Windows 10.
Peki hdd'yi söksem sadece usb diski taksam oradan ubuntu kurulumuna girer mi ? try ubuntu ile dediğiniz işlemi linux'tan sıfırlama yapsam ? Yada biraz karışık anlattım ama 2 usb'm var şuan bir tanesi 18.04 kurulumu yüklü diğerinde seninle yazdığımız windows var hdd'yi sökebilirim öyle bir şey yapsam _?

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,213
Peki hdd'yi söksem sadece usb diski taksam oradan ubuntu kurulumuna girer mi ? try ubuntu ile dediğiniz işlemi linux'tan sıfırlama yapsam ? Yada biraz karışık anlattım ama 2 usb'm var şuan bir tanesi 18.04 kurulumu yüklü diğerinde seninle yazdığımız windows var hdd'yi sökebilirim öyle bir şey yapsam _?
Bir şey kuramazsın. HDD'yi geri taktıktan sonra PC'yi kapayıp açman lazım tanıması için.

darkstar

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,483
Grub Açılış yöneticisine USB'den boot etme seçeneği ekleyebilirsiniz.
Aşağıdaki linkte anlatımı var.

Buna da bir bakın.

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Grub Açılış yöneticisine USB'den boot etme seçeneği ekleyebilirsiniz.
Aşağıdaki linkte anlatımı var.

He bide onu soracaktım ben grup bende yok tek sistem olduğu için direk hp logosundan sonra ubuntu geliyor onu nasıl aktifleştirebilirim yada açabilriim oradan da bir ihtimal kurtarma olanağı biri daha buna benzer bir cevap yazmıştı

darkstar

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,483
He bide onu soracaktım ben grup bende yok tek sistem olduğu için direk hp logosundan sonra ubuntu geliyor onu nasıl aktifleştirebilirim yada açabilriim oradan da bir ihtimal kurtarma olanağı biri daha buna benzer bir cevap yazmıştı
o zaman önce grub yükleyin :) sonra diğer işlemleri yaparsınız.

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
o zaman önce grub yükleyin :) sonra diğer işlemleri yaparsınız.

Hocam peki flashsız yükleme yöntemi var mı linux üzreinden çünkü diğer türlü biraz zor :D

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Grub yüklü olmasa bilgisayar açılmaz zaten büyük ihtimalle hidden menu seçeneği aktiftir

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Hiç sıkıntı yok grub burda sapasağlam dosyalarıyla duruyor :D
Ekran görüntüsü 2020-07-27 16-41-43.png

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Peki, grup'un dosyalarından usb'yi en üste alıp usb'yi takınca usb'den başlayıp sonra bende bilgisayara format atıp bu akşam mutlu mesut buradan ayrılmamız yok mu ?
Ekran görüntüsü 2020-07-27 16-42-39.png

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,213
Peki, grup'un dosyalarından usb'yi en üste alıp usb'yi takınca usb'den başlayıp sonra bende bilgisayara format atıp bu akşam mutlu mesut buradan ayrılmamız yok mu ?
Ekli dosyayı görüntüle 109917
USB'den nasıl boot edeceksin?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir ihtimal efibootmgr ile usb yi 1. sıraya alabilirsin
Legacy olarak kurmuş maalesef. Yoksa rEFInd kurup halletmiştik dün arkadaş ile.

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
USB'den nasıl boot edeceksin?

Legacy olarak kurmuş maalesef. Yoksa rEFInd kurup halletmiştik dün arkadaş ile.
Şuan usb'de win10 kurulu değil mi onu eğer dediğiniz gibi en üste alıp otomatik oradan başlatırsa olabilir ama çok riskli de olabilir eğer usb olmazsa otomatik 2.sıraya geçer mi bios gibi :) ???

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,213
Şuan usb'de win10 kurulu değil mi onu eğer dediğiniz gibi en üste alıp otomatik oradan başlatırsa olabilir ama çok riskli de olabilir eğer usb olmazsa otomatik 2.sıraya geçer mi bios gibi :) ???
Evet.

EFI stub konfigure etmediysen grub vardır sistemde kendi kendine kernel imajıyla açılmaz bilgisayar
Doğru. Ben şu anda rEFInd üzerinden VMLinuz'u açıyorum. GRUB'u beklemiyorum. :)

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
eee peki o zaman plan ne şuan grub'un dosyalarından usb boot'u 1.sıraya çeksek sonra ben flashı takıp pc'yi kapa aç yapsam eğerki oldu ki geçmedi yada usb görmedi otomatik linux'a döner mi ?

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,213
eee peki o zaman plan ne şuan grub'un dosyalarından usb boot'u 1.sıraya çeksek sonra ben flashı takıp pc'yi kapa aç yapsam eğerki oldu ki geçmedi yada usb görmedi otomatik linux'a döner mi ?
Evet dedik. :) efibootmgr işini unutta.

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Dostum fast boot nasıl oluyorda biosa girmeni engellior onu anlamadım.

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Dostum fast boot nasıl oluyorda biosa girmeni engellior onu anlamadım.

Ya şöyle logo gelip hemen gidiyor ne kadar tuşa basılı tutsam da bassamda geçiyor yani giremiyorum

Bir de şunu sorabilirmiyim ?

1. Terminale girip nano /etc/default/grub yazarak GRUB_TIMEOUT=5 şeklinde değiştir. Ve ctrl+x tuşuna basarak kaydedip çık. İzin vermeyeceği için komutu sudo ile birlikte kullan.
  2. sudo update-grub komutu yazarak enter e tıkla.
  3. Bilgisayarı yeniden başlat yeniden başlarken F2(bilgisayarın hangi tuşla BIOS a giriyorsa) tuşuna bas. BIOS gelirse işlem tamamdır.

? ilk bunu mu denesem mantıklı mı ?

Evet dedik. :) efibootmgr işini unutta.
Peki birde bana türkçesini kısa olarak anlatırmısınız o az önce konuştuğunuzun kısa olarak yapacaklarımı ? :D

Evet 0 saniyeymiş

Ya şöyle logo gelip hemen gidiyor ne kadar tuşa basılı tutsam da bassamda geçiyor yani giremiyorum

Bir de şunu sorabilirmiyim ?

1. Terminale girip nano /etc/default/grub yazarak GRUB_TIMEOUT=5 şeklinde değiştir. Ve ctrl+x tuşuna basarak kaydedip çık. İzin vermeyeceği için komutu sudo ile birlikte kullan.
  2. sudo update-grub komutu yazarak enter e tıkla.
  3. Bilgisayarı yeniden başlat yeniden başlarken F2(bilgisayarın hangi tuşla BIOS a giriyorsa) tuşuna bas. BIOS gelirse işlem tamamdır.

? ilk bunu mu denesem mantıklı mı ?

Peki birde bana türkçesini kısa olarak anlatırmısınız o az önce konuştuğunuzun kısa olarak yapacaklarımı ? :D

Evet 0 saniyeymiş

peki hidden yerine bir şey yazmama gerek var mı ?

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2020-07-27 16-59-03.png
    Ekran görüntüsü 2020-07-27 16-59-03.png
    239.1 KB · Görüntüleme: 176
Son düzenleme: