Linuxta c# kodlanır mı?

Bu konuyu okuyanlar

CoderF Sapiens

Asistan
Reaksiyon puanı
116
Arkadaşlar 5 başarısız denemenim ardından ubuntu kurdum şimdi ben udemy platformu üzerinden c# dersleri var acabağı linuxta herhangi bir derleyici ile c# derlenir mi? kodlanır mı?

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Derleyebilirsiniz. Mono kütüphanelerini kurmanız gerekir. Mesajınız üzerine yaptığım aramada konuyla ilgili Türkçe kaynaklarda gördüm.

CoderF Sapiens

Asistan
Reaksiyon puanı
116
Derleyebilirsiniz. Mono kütüphanelerini kurmanız gerekir. Mesajınız üzerine yaptığım aramada konuyla ilgili Türkçe kaynaklarda gördüm.
yardımcı olur musunuz bende bazı kaynaklar gördüm ama linuxta çok yeniyim o yüzden denemek istemedim

CoderF Sapiens

Asistan
Reaksiyon puanı
116
@EFİ Shell hocam yardım edebilir misiniz? ne olur

quaresma71

Asistan
Reaksiyon puanı
185
Linuxte kullanacaginiz ideler c# mono sürümü olacağından çok gereksiz olduğunu düşünüyorum windowsta .net framework ve .net core varken kendinizi yormaya değmez

CoderF Sapiens

Asistan
Reaksiyon puanı
116
Linuxte kullanacaginiz ideler c# mono sürümü olacağından çok gereksiz olduğunu düşünüyorum windowsta .net framework ve .net core varken kendinizi yormaya değmez
hocam peki şu dediğim mavi ekran şeysi nasıl olucak mavi ekran yermiyim :(

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Mono Netframework gibi bir altyapı ancak Windowsa özel grafik ve sistem kütüphaneleri tanımaz. Çoğu kitap veya kaynak Netframework üzerinde ve Visualstudio anlattığı için başlanıç seviyesi olarak hayal kırıklıkları yaşarsın. Diğer taraftan Mono Mac^te de kullanılabiliyor ve hatta Android'te Xamarin adı aldında kullanılıyor. Unity de Mono projesinin bir ürünü. Önce Windows'ta öğrenip, sonra Mono'ya geçmeni öneririm.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mono Windows sürümü de var, ancak komutsatırı ile derleniyor. Tabi İDE ayarlarını yapabiliyorsan ayarlayabilirsin.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,608
Linux'da mavi ekran diye birşey yok. Siyah GRUB ekranı var. Yemezsin.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
merhaba,

bildiğim kadarıyla emacs ta yazıyosunuz ama tabii kurulum ve bazı dosyaların çalıştığınız dizinde yer alması gerekiyor.

ya linuxta işte böyle neredeyse her zaman ya da çoğu zaman insana "benim mutlaka bu konuda bilmediğim birşeyler var" dedirten bir detay çıkıveriyor.

bunun yanında çok alakalıysanız emeğinizin karşılığını alırsınız diye düşünüyorum.

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Öncelikle şurada bir anlaşalım: Linux diye bir işletim sistemi yok. Linux bir kerneldir. Bu kernelin kullanıldığı işletim sistemlerine "Linux dağıtımı" denir. Mesela Ubuntu, Fedora, OpenSUSE Linux dağıtımlarına örnektir.

Soruna gelecek olursak, C# ile yazılan her bir program çalışabilmek için .Net Framework'e ihtiyaç duyar ki Linux dağıtımlarında .Net Framework yok. Linux dağıtımlarında C# kodu yazılabilir mi bilmiyorum; ama yazılabiliyor olsa bile yaptığın şey yanlış anlama; ama boş iş olacaktır. Zira .Net Framework'süz C#, yakıtsız araba kullanmaya benzer.

Bu arada şunu da belirtmek isterim: Android'in yapımında Linux kernelinden yararlanılmıştır; ama teknik olarak Android bir Linux dağıtımı sayılmaz. Bunun sebepleri:

1-Android, Linux dağıtımları gibi tam anlamıyla açık kaynak kodlu değil, kaldı ki Android, Google'ın güdümünde olan bir işletim sistemi.
2-Android'in yapımında saf Linux kerneli kullanılmamıştır. Linux kerneli üzerinde çok fazla oynama yapılarak Android yapılmıştır.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Linuxda C# yazabilirsin. "Rider" editörü sana yardımcı olacaktır. Bir dönem ben yazdım. Ancak Konsol uygulamaları dışında kullanıcı arayüzü olan .Net framework uygulamaları geliştireceksen olmaz. .Net core platform bağımsız genel olarak web tabanlı uygulamalar geliştireceksen tavsiye ederim.

CoderF Sapiens

Asistan
Reaksiyon puanı
116
şuan console uygulamalarında yazıyorum ama yakında sql geçicem o zmn yazamam sanırım :(
Mesaj otomatik birleştirildi:

ilk linux kerneli kim yazmış ?

CoderF Sapiens

Asistan
Reaksiyon puanı
116
[
Linuxda C# yazabilirsin. "Rider" editörü sana yardımcı olacaktır. Bir dönem ben yazdım. Ancak Konsol uygulamaları dışında kullanıcı arayüzü olan .Net framework uygulamaları geliştireceksen olmaz. .Net core platform bağımsız genel olarak web tabanlı uygulamalar geliştireceksen tavsiye ederim.
hocam yardım eder misiniz ben yapamadım :(